Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

χωρις να τους ξερω τους φακους , πιστευω πως ο σιγμα κλεινοντας τον 1 στοπ θα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερος απο τον ενα στοπ κλειστοτερο φακο της canon

οποτε παλι κερδιζεις.

επισης αν θες για wedding , κερδιζεις σε βαθος πεδιου (βοηθαει αρκετα σε πορτρετα) και σε φως.

Link to comment
Share on other sites

Για την 650D λεμε. Το κακο με τον Sigma 18 35 1.8, ειναι οτι θα πρεπει να παραμεινει σε NON Full Frame μηχανη, ενω απεναντιας ο 24 - 105 4.0 L, σιγουρα κανει. το θεμα, ειναι, στο σουρουπο και μετα, πως θα τα πηγαινει??? Πιστευω καλυτερα απο τον 18 135 IS STM που εχω τωρα ε????

Link to comment
Share on other sites

Για ff μιλαμε? Αν και εγω μιλησα για την ποιοτητα κυριως

ακομη και σε DX είναι απάλευτο να πας σε γάμο με τέτοιο φακό, εκτός φυσικά αν έχεις και δεύτερο σώμα με τηλεφακό ή εναλάσσεις τους φακούς την ώρα του μυστηρίου.

Για την 650D λεμε. Το κακο με τον Sigma 18 35 1.8, ειναι οτι θα πρεπει να παραμεινει σε NON Full Frame μηχανη, ενω απεναντιας ο 24 - 105 4.0 L, σιγουρα κανει. το θεμα, ειναι, στο σουρουπο και μετα, πως θα τα πηγαινει??? Πιστευω καλυτερα απο τον 18 135 IS STM που εχω τωρα ε????

σόρυ που ξαναρωτάω, αλλά έχεις τραβήξει ποτέ ξανά γάμο (ή και βάπτιση τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα θα πηγαίνει ....

αν και ξαναλέω δε σκέφτεσαι το 17 50 τάμρον 2.8

Ειναι το ιδιο ποιοτικος με τον 24 105 F4 L σε χρωματα κλπ κλπ???

Αληθεια, ξερουμε περιπου κοστος???

Προτιμω σαν μαρκα τον canon βασικα, μονο επειδη τα παντα γυρω απο τον εξοπλισμο μου ειναι ιδιας εταιρειας.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανάγκη από ένα τρίποδο και από ενα ND φίλτρο για την Canon 1100D τα Lens είναι 18-55 EF-S IS II και ένα Hood για τα συγκεκριμένα τα Lens..

Γιατί δεν γίνεται δουλειά αλλιώς στυρίζω την κάμερα πάνω σε πέτρες σε πεζούλια πάνω στο Tablet χρησιμοποιώ τα καπάκια για να είναι όρθια κτλπ...

από τρίποτα θέλω αυτά τα μικρά να μην ξεπερνάει το ένα με έναμισι μέτρο και γύρω στα 20αρικό

Και από ND φίλτρο έχω δει κάτι φθυνά στα Skroutz :p (θέλω να βγάζω με 30" την ημέρα) και δεν ξέρω άμα θες άλλο φίλτρο για να τραβάς με 1/2000 / 4000 και δεν έχω ιδέα και από τα ελληνικά μαγαζιά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανάγκη από ένα τρίποδο και από ενα ND φίλτρο για την Canon 1100D τα Lens είναι 18-55 EF-S IS II και ένα Hood για τα συγκεκριμένα τα Lens..

Γιατί δεν γίνεται δουλειά αλλιώς στυρίζω την κάμερα πάνω σε πέτρες σε πεζούλια πάνω στο Tablet χρησιμοποιώ τα καπάκια για να είναι όρθια κτλπ...

από τρίποτα θέλω αυτά τα μικρά να μην ξεπερνάει το ένα με έναμισι μέτρο και γύρω στα 20αρικό

Και από ND φίλτρο έχω δει κάτι φθυνά στα Skroutz :p (θέλω να βγάζω με 30" την ημέρα) και δεν ξέρω άμα θες άλλο φίλτρο για να τραβάς με 1/2000 / 4000 και δεν έχω ιδέα και από τα ελληνικά μαγαζιά..

πρώτα από όλα με 30'' σε συνθήκες ημέρας δεν παίζει να καταφέρεις να τραβήξεις, παρα μόνο αν αποφασίσεις να δώσεις μπόλικα χρήματα για κάποιο (μην πω καποια) ND400 ή κάτι παρεμφερές.

Επίσης το παρακάτω δε βγάζει νόημα

και δεν ξέρω άμα θες άλλο φίλτρο για να τραβάς με 1/2000 / 4000

Τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ;

Άμα θες / πρέπει να έχεις άλλο φίλτρο για όταν τραβάς με 30" και άλλο όταν τραβάς με 1/2000 / 4000

Γιατί όταν τραβάς μέρα με 30" βγαίνουν κατάλευκες και όταν τραβάς μέρα με 1/2000 /4000 βγαίνουν κατάμαυρες.. ( η κάτι τέτοιο) και να το αλλάζεις κάθε φορά που αλλάζεις Mode..

είδα αυτό το ND400 161$ DafaQ! "εδώ" έχει κάτι φτυνά με 30 ευρώ..

Filtre Filet Neutru (ND) - F64

Και εδώ είναι για 55 (ερώτηση εγώ που έχω 18-55 κοιτάω στα 55 σωστά?)

=Neutru+%28ND%29"]http://www.f64.ro/filtre-pe-filet-55mm.html?Tip[]=Neutru+%28ND%29

γιατί βλέπω και με

49/52/58/62/67/72

επίσης τι εννοείς?

πρώτα από όλα με 30'' σε συνθήκες ημέρας δεν παίζει να καταφέρεις να τραβήξεις, παρα μόνο αν αποφασίσεις να δώσεις μπόλικα χρήματα για κάποιο (μην πω καποια) ND400 ή κάτι παρεμφερές.

τα φθυνά δεν κάνουν την δουλειά όπως τα ακριβά?

Να καθίσω να κοιτάξω φοτο πως βγάζουν τα φθυνά και πως το ND 400 που είδα το πάτησα στο Google και έβγαλε κάμπωσες φοτο..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κοιτάς στα 55 επειδή ο φακός σου ειναι 18-55. Την διάμετρο πρέπει να κοιτάξεις, που ο φακός την γράφει στο πλαίσιο του μπροστινού του κρυστάλλου συνήθως ή στο σώμα.

Για το άλλο που λες, δεν υπάρχουν "θες" και "πρέπει".

Υπάρχουν οι συνθήκες που φωτογραφίζεις (μερα/νυχτα κλπ) και το τι θέλεις να βγάλεις.

Πάνω σε αυτά προσαρμόζεις τις ρυθμίσεις σου για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

Για να σου βγαίνουν όλες οι φωτογραφίες με 30'' κατάλευκες και όλες των 1/4000 μαύρες πάει να πει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, όχι οτι χρειάζεσαι φίλτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.