Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το 35αρη και η αποσταση απο το θεμα βοηθουν για το βαθος πεδιου.

Ασχετα το πως φαινεται..πρεπει να ηταν κανενα μετρο -πανω κατω- μακρυα του...οποτε και το ικανοποιητικο βαθος πεδιου.

Η (κοντινη ή μη) αποσταση παιζει πιο σημαντικο ρολο απο το διαφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τιποτα..

Επομενη λυση μετα τον παραπανω σιγμα ειναι ο samyang 35 1.4 ..αλλα μονο manual focus.

Mετα κανενας super takumar 35 f3.5 πολυ καλος και πολυ φθηνος ..αλλα μαλλον θα θες και διαφραγμα..

Link to comment
Share on other sites

άσε μας ρε Βούδα τώρα. Μόλις ηρεμήσαμε και είπαμε να πάμε σε κάτι πιο φθηνό σε εκείνα τα mm, μας το ξανακοτσάρεις φάτσα κάρτα. Είσαι προκλητικός:patsak:

για όλα υπάρχουν λύσεις! σου δίνω τον 28mm f1.8 G :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

[MENTION=5915]greenforce13[/MENTION]

91SBHt8.jpg

9iMEAXr.jpg

NJcbYFs.jpg

στην 1η δεν υπάρχει

στην 2η υπάρχει

στην 3η υπάρχει και με άλλο σχεδιο..

Πάνω δεξια λίγο πιο κάτω από την γωνία..

Αλλά γενικά η κάμερα έχει ανοίξει μόνο 2 φορές

μια όταν την πήρα και έβαλα τα Lens

και την δευτερη φορά στο ταξίδι.. αλλά πάντα είχα καπακι

και 3 Sec να βγάλω τον φακό και να βάλω το καπάκι..

η κάμερα αγοράστικε καινούρια 27/6 πριν 2 βδομάδες..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

και μετά κάνε το ανάποδο για να δεις που έχεις σκουπίδια :p

τέρμα κλειστό διάφραγμα, εστίαση χειροκίνητη στο άπειρο και τράβα σε Μ μερικά δευτερόλεπτα μια καθαρή επιφάνεια, πχ ταβάνι κουνώντας λίγο τη μηχανή πέρα δώθε (μέσα στα όρια του ταβανιού)...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασιλη , σου εχω πει..Απο το να παρεις τη δοξα οτι βοηθας σκεψου λιγο πριν μιλησεις.

η παρε μια τσιχλα στην τελικη:p

Ουδεμία σχέση αυτό που λες ( ποιά δόξα ? πιστεύεις ότι έχω τέτοιο σκεπτικό ? )

Δεν είναι θέμα βιασύνης κλπ, είναι θέμα ζαλίσματος και ερεθίσματος εκ του θηλυκού στο τηλέφωνο... κάποιες ώρες με βγάζει νοκ άουτ ( άνετα μετά από κάποια φάση μπορεί να με πάρεις εσύ τηλ και να σε περάσω για άλλον που ουδεμία σχέση έχουν οι φωνές σας... τόσο γκολ λέμε... :happy2: )

Link to comment
Share on other sites

και μετά κάνε το ανάποδο για να δεις που έχεις σκουπίδια :p

τέρμα κλειστό διάφραγμα, εστίαση χειροκίνητη στο άπειρο και τράβα σε Μ μερικά δευτερόλεπτα μια καθαρή επιφάνεια, πχ ταβάνι κουνώντας λίγο τη μηχανή πέρα δώθε (μέσα στα όρια του ταβανιού)...

Τιποτα @@ τώρα δεν ξέρω άμα δεν το κάνω και εγώ σωστά.. Δώστε κανα Video για το How To ξέρω εγώ μην το κουνάω αδερφίστικα..

Και με έχει τσαντίσει θέλω να το βγάλω από εκεί πέρα..

Θα προσπαθήσω πάλι αργότερα..

Για να ανοίξω τώρα φακους και να καθαρίσω και να κάνω το φοβάμαι πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιθεση απο ολους τους αλλους ...εγω θα σου πω να μην ασχοληθεις αλλο.

Ενα σκουπιδακι ειναι..μαθε να το βγαζεις με το photoshop.

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι στο αισθητηρα...και αν ειναι εκει -που ετσι νομιζω- το πιο πιθανο ειναι να καταστρεψεις καινουρια μηχανη στη προσπαθεια να το καθαρισεις μονος σου.

Χασαμε μια σελιδα για το που πρεπει να φωτογραφισεις ενω μονος σου εχεις διαπιστωσει ποτε εμφανιζεται..

Αστο...η πηγαινε την εξω να στη καθαρισουν.

Link to comment
Share on other sites

παιζω solo σημερις..αλλα πρεπει να μπει σε ξεχωριστο ποστ.

Ποσο μαματος???

VV

The blog of Jeremiah WarrenCreating a DIY time slice/bullet time rig with a ceiling fan and GoPro

edit

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο μου ποστ, δεν εχω λαβει απαντηση, οποτε ξαναρωταω με μια προσθηκη στο ερωτημα μου.

Μεταξυ του Sigma 1.8 18 35, Canon 24 105 F4 L, ποιος ειναι πιο ποιοτικος φακος, με θεμα Weddings, Landscapes, Γενικα, καθαρες , ποιοτικες εικονες, ζωντανα χρωματα??

Στα ιδια περιπου χρηματα παιζουν, ο Sigma ΑΝ ερθει ελλαδα 900-1000, ο canon 800.

Υποψην, οτι με τον canon 18 135 IS STM που εχω, βγαζω και τωρα, καθαρες φωτογραφιες''σχετικα'', απλα θελω τα παραπανω. Και καμια νυχτερινη ε???

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.