Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Τις εχω δει και τις 2 απο κοντα και η canon ειναι πολυ πλαστικουρα σε σχεση με την νικον. Νομιζω οτι τα χαμηλα μοντελα τις canon ειναι για τα πανηγυρια...η nikon 3100 παιζει πολυ γενικα...βεβαια για τεκμηριωμενες απαντησεις δες κανα συγκριτικο review...ενα καλο site ειναι το ephotozine ...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες :p

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] είπα δεν έχω ιδέα από DSLR ότι γράφεις παραπάνω δεν κατάλαβα τίποτα.. το μόνο πράγμα που κατάλαβα είναι το ελαφρώς φθυνότερη, και όχι το μαγαζι που έχει την φθυνότερη της αγοράς ρώτησα σε 1 ρουμάνικο φορουμ και λένε μην πάρεις από εκεί πάρε από ένα άλλο που η τιμή είναι 335 22 ευρω διαφορά και είναι και ι Nikon με τα 375

Επίσης τώρα είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτές..

Μπορείς να πέσει και χρήμα και να πάω σε EOS 600D η 5100 αλλα δεν ξέρω ακόμα

Απλώς κοιτάω να πάρω την φθυνότερη μην ξενερώσω και πάνε χαμένα και τα λεφτά τι να πω δεν ξερω.. πππππππππππππππππππππφφφφφφφφφφφφφφφ!

[MENTION=11090]filnabro[/MENTION] OK!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες :p

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] είπα δεν έχω ιδέα από DSLR ότι γράφεις παραπάνω δεν κατάλαβα τίποτα.. το μόνο πράγμα που κατάλαβα είναι το ελαφρώς φθυνότερη, και όχι το μαγαζι που έχει την φθυνότερη της αγοράς ρώτησα σε 1 ρουμάνικο φορουμ και λένε μην πάρεις από εκεί πάρε από ένα άλλο που η τιμή είναι 335 22 ευρω διαφορά και είναι και ι Nikon με τα 375

Επίσης τώρα είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτές..

Μπορείς να πέσει και χρήμα και να πάω σε EOS 600D η 5100 αλλα δεν ξέρω ακόμα

Απλώς κοιτάω να πάρω την φθυνότερη μην ξενερώσω και πάνε χαμένα και τα λεφτά τι να πω δεν ξερω.. πππππππππππππππππππππφφφφφφφφφφφφφφφ!

[MENTION=11090]filnabro[/MENTION] OK!

Η νικον 5100 μπορω με σιγουρια να σου πω οτι εχει εξαιρετικο αισθητηρα! Φοραει τον ιδιο με εκεινον που φοραει η κατηγορια 7000 των 600-700 ευρω και πανω...την εχει παρει ο αδερφος μου...σε iso 3200 και δεν βλεπεις ιχνος χιονιου. Εχει πολυ ωραια λαβη και εξαιρετικη κατανομη βαρους.την ισορροπουσα με τον αντιχειρα! Το καπακι που ανοιγοκλεινει ειναι λιγο περιττο αρα μην το σκεφτεις ως λογο να την παρεις για αυτο. Αν παντως εχεις συηκεκριμενη απορια στειλε μου για να ρωτησω τον αδερφο μου και να σου πω...Γιατην eos 600d δεν ξερω τιποτα..επισης απο οτι ακουω η νικον εχει πολυ καλη ανυιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Σου ανεφερα την 5100 επειδη ειπες οτι μπορει να επεφτε ρευστο!!;-) Δεν μπορω να πω οτι ειμαι νικον απαραιτητα...παντως αν δεις την canon και την νικον 3100 απο κοντα θα καταλαβεις γιατι διαλεγω νικον. Στην canon ακομα και ο στροφεας επιλογων που εχει πανω ειναι πολυ σκληρος και ατσουμπαλος...προσωπικη γνωμη βεβαια... για canon ελεγαν τα καλυτερα καποιοι τυποι που ασχολουνται με αστροφωτογραφιση αλλα μιλαμε για αλλη κατηγορια μηχανων της ταξης των χιλιαδων ευρω...σκεφτεσαι καθολου την νικον 3200? Εχει πολυ καλο επεξεργαστη που σου δινει ταχυτατο viefinder...χρηματικα δεν ξερω που παιζει...φανταζομαι καπου ενδιαμεσα...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν φοβασαι οτι θα ξενερωσεις ..επενδυσε σε κατι που δεν εχει ογκο..οπως τις mirrorless που αναφεραμε σε πιο πισω σελιδες.

Ακομα και να μη σε συνεπαρει (λολ) η φωτογραφια σαν χομπυ θα εχεις τουλαχιστον μια μηχανη να τη κουβαλας οπου λαχει σε μικρο χωρο.(τσεπη μπουφαν πχ).

Σε αυτα που δε καταλαβες ..προσωπικα σε μια μηχανη κοιταω

-ποιοτητα εικονας που θα μου προσφερει.Σε αυτο το τομεα ας πουμε οτι ειναι ιδιες.

-features..Προπαντων η dslr ,περα απο τη προαναφερθεν ποιοτητα που δεν ειναι μονοπωλιο των dslr πλεον, ειναι ολες οι ευκολιες που θα σου προσφερει.

Xωρις να επεκταθω η δ3100 υστερει.

Για το magic lantern δες εδω -> MagicLantern.fm - Home

-Στο θεμα ποιοτητας κατασκευης ειναι το τελευταιο που με απασχολει σε κατι που δουλεια του ειναι να βγαζει εικονες.

Ναι αν καλυπτομαι απο ολα τα υπολοιπα θα το κοιταξω.

Αλλιως ολοι απο compact μηχανουλες θα παιρναμε g12/g15/p7100/p7700.

Oυτως η αλλως ειναι απλα μια αισθηση που αποκομιζεις και τιποτα το χρηστικο δε παρεχει.

(για μενα παντα).

Γενικα πολυ καλη μηχανουλα ειναι η d5100.

Παρτην και μεταχειρισμενη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] κατάλαβα.. Αρα λες σε θέμα ποιότητας εικόνας δεν έχουν διάφορα.. Έχω ρωτήσει και κάνα 2 παιδια αλλά έχουν nikon και αντί να μου πούνε πάρε 3100 κτλπ, μου λενε πηγαινε στο entry της canon που είναι η 1100..

Τώρα απο ποιότητα κατασκευής τι να πω? Την 3100 την έχω πιασει στα χέρια δεν μπορω να καταλάβω κάτι απο πλαστικουρα η κάτι τέλος πάντων θα πάω αμα είναι σήμερα σε κάνα μαγαζί να τις δοκιμασω στα χέρια..

Μπορείτε να βαλατε κάνα Λίνκ με φωτο 3100 vs 1100?

Επίσης κάτι άλλο μια SD card πόσες φωτο χωράει μια τον 4GB σε Full ανάλυση?

Επίσης κάτι ακόμα η Nikon 3100 σου έχει επιλογή να βγάζει Single Shot... Quiet Shot και πολλάπλες η Canon έχει πολλάπλες να πατας το κουμπι και να βγάζει συνεχόμενα?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν οτιδήποτε μπορει να βγαλει φωτογραφίες εχει λειτουργία ριπής, πόσο μάλλον μια dslr. Οπότε μη σε αποασχολεί αυτό, εχει.

Μια φωτό που βρήκα, δεν βρήκα άλλη συγκριτική. Ρίξε μια ματα google ιμαγεσ, μπορει να δεις κατι που να σου φανει χρησιμο.

canon-11OOD-VS-nikon-D3100.jpg

Εγω για παραδειγμα, στην περιπτωση σου που είναι ισάξιες οι μηχανες, θα επαιρνα την nikon γιατί οι nikon γενικα "κάθονται" καλύτερα στο χέρι μου. (και γιατί ειναι νικον :p:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Nikon D3100 Review: Digital Photography Review

Canon Rebel T3 / EOS 1100D Review: Digital Photography Review

Xονδρικα σε 4γβ πρεπει να φτανεις καμμια 250αρια φωτογραφιες.

Βurst mode oλες εχουν.

Μηπως να πηγαινες σε αναλογικο μεσαιο φορμα να γυριζεις χειροκινητα καθρεφτη και φιλμ?:p

Αν σου λεγανε οι φιλοι για ποιο λογο σε στειλαν σε canon καλα θα ηταν.

(βασικα αν την θες για point+shoot οτι και να παρεις το ιδιο ειναι..:p..Eκει αμα θες βαλε και την εργονομια/ποιοτητα κατασκευης.

Απλα αν θελησεις αλλον φακο..για να εχεις AF (αυτοματη εστιαση) θα πρεπει να πας αποκλειστικα σε AF-S φακο.(ή αντιστοιχους αλλης εταιριας -ταμρον/σιγμα- με μοτερακι.

Βracketting δε θα βρεις στη νικον οπως προειπα..αν το χρειαστεις και αυτο ποτε περα απο point+shoot χρηση..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Δεν θέλω να κάνει Point To Shoot! Θέλω να κάνει τα πάντα όλα..

Επίσης στο ξανα λεώ δεν έχω ιδέα από DSLR ότι μου γράφεις είναι για τον αινσταιν οχι για μένα..

Επίσης για το AF από ότι κατάλαβα όταν πάρει την Nikon με τον 18-55 το AF δουλεύει μια χαρά.. τώρα αυτό δεν κατάλαβα άμα πάρεις άλλον φακό δεν θα δουλεύει? θέλει σιγκεκριμένο?

Στην 1100 και εκεί δουλεύει το AF με τον 18-55 αλλά είναι πιο αργό..

Τώρα στα Link που μου έδωσες η μόνη διαφορά που είδα είναι στα Video :p

Και καταλαβαίνω στα Sameple οτί η 3100 στα JPEG και RAW ότι η 3100 είναι καλύτερη..

Αλλα στα Samples δεν καταλαβαίνω διαφορά ειδικά αυτές η σκωτεινές που έχει βγάλει η 1100 είναι ωραίες!

Edit: επίσης αυτό με αυτό έχουν διαφορά?

EFS-1855 III

EF-S 18-55 IS II black

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν αξιζουν αλλο ποστ αυτες οι μηχανες:p

Tiς entry level κοιτας απο την καθε εταιρια και μαλιστα ουτε καν τις τελευταιες χρονολογικα.(ωστε να πω και εγω νικον).

Oποια και να παρεις θα σε καλυψει απο θεμα εικονας in real world.

Αμα θες να κανει τα παντα ολα προσπαθησε να δεις-μαθεις τι γραφω..Μη τα αφηνεις ολα για τον αινσταιν.

Πιο απλα δε γινεται ...Τα ιδια σκατα (με το συμπαθειο) ειναι και οι δυο..Περισσοτερα κανει η canon.Με το magic lantern κανει ακομα περισσοτερα απο πριν η canon.Το μονο θετικο στην nikon ειναι το επομενο σωμα οταν θα παρεις.

Και για πολλοστη φορα (πρωτη φορα παιζει να το βλεπεις αλλα οκ) ..μια καλη φωτογραφια θελει εναν καλο φωτογραφο.Τιποτα αλλο.Μη προσπαθεις να κρινεις μηχανες κοιτωντας απλα εικονες στο ιντερνετ...ουτε καν σαν ενδειξη δε πρεπει..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το AF από ότι κατάλαβα όταν πάρει την Nikon με τον 18-55 το AF δουλεύει μια χαρά.. τώρα αυτό δεν κατάλαβα άμα πάρεις άλλον φακό δεν θα δουλεύει? θέλει σιγκεκριμένο?

Μερικοι παλιότεροι φακοι της Nikon δεν έχουν μοτερ AF εσωτερικό αλλά υπάρχει μια βιδα η οποία περιστρεφεται από ενα μοτεράκι που υπάρχει στη μοντούρα του φακού.

Αυτοι οι φακοι εχουν το γράμμα D στην περιγραφή τους (πχ Nikon 50mm f/1.8 D)

Φακός

af.JPG

Μηχανή (κατω, προς τα αριστερά)

lensmount02.jpg

Ομως αυτό το μοτεράκι δεν το έχουν όλες οι μηχανες της Nikon.

Η 3100 δεν έχει μοτεράκι, οπότε πρέπει να χρησιμοποιείς φακους που εχουν το μοτερ AF εντός του φακού.

Αυτοι οι φακοί που δεν εχουν μοτερ αλλα τη βιδουλα, μπορουν να λειτουργήσουν κανονικα αλλά χωρις AF.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Δεν θέλω να κάνει Point To Shoot! Θέλω να κάνει τα πάντα όλα..

Επίσης στο ξανα λεώ δεν έχω ιδέα από DSLR ότι μου γράφεις είναι για τον αινσταιν οχι για μένα..

Επίσης για το AF από ότι κατάλαβα όταν πάρει την Nikon με τον 18-55 το AF δουλεύει μια χαρά.. τώρα αυτό δεν κατάλαβα άμα πάρεις άλλον φακό δεν θα δουλεύει? θέλει σιγκεκριμένο?

Στην 1100 και εκεί δουλεύει το AF με τον 18-55 αλλά είναι πιο αργό..

Τώρα στα Link που μου έδωσες η μόνη διαφορά που είδα είναι στα Video :p

Και καταλαβαίνω στα Sameple οτί η 3100 στα JPEG και RAW ότι η 3100 είναι καλύτερη..

Αλλα στα Samples δεν καταλαβαίνω διαφορά ειδικά αυτές η σκωτεινές που έχει βγάλει η 1100 είναι ωραίες!

Edit: επίσης αυτό με αυτό έχουν διαφορά?

EFS-1855 III

EF-S 18-55 IS II black

Σου λέει πως αν πάρεις την Nikon D3100 για να έχεις automatic focus οι φακοί που θα παίρνεις θα πρέπει να είναι της σειράς AF-S & AF-I ( AF = AutoFocus ).

Το bracketing που σου λέει είναι ρύθμιση/δυνατότητα της μηχανής να τραβάει την ίδια φωτογραφία αυτόματα ( με μικρή χρονική διαφορά μεταξύ των shoot ) σε 3 ή και περισσότερες διαφορετικές εκθέσεις ( θεωρώντας την κανονική σου έκθεση ως +0eV μπορείς να πείς στην κάμερα να τραβήξει αυτόματα την ίδια photo με -2eV & +2eV είτε για να τις χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις φωτογραφία HDR είτε για να είσαι σίγουρος ότι κάποια από τις 3 λήψεις θα είναι σωστά φωτισμένη και όχι υπό/υπέρ-φωτισμένη.

Δεν κοιτάς πόσο βρίσκεις εκεί Ρουμανία την D5100 μεταχειρισμένη ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17242]apostolis159[/MENTION] Κατάλαβα.. ωραία αλλά η Canon το έχει αυτό το μοτεράκι δηλαδή? η λειτουργεί αλλιώς? Το AF?

(Γιατί σε ξέχασα)

Όσο για το Brust Mode ειδα ένα βιντεο στο Youtube που εξηγούσε την κάμερα

Nikon D3100 Guide - Basic Photography Tips - YouTube

Και δεν μπορούσα να βρω το αντιστοιχο για Canon αλλα οκ..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Το bracketing τι είναι ποιο είναι? που μο το λεει?

Ναι το HDR έμαθα εχθες τι είναι :p

5100 οχι μεταχειρισμένη δεν έχει πουθενά και σου λέω New κάνει 550

πολλά λεφτά δεν τα δίνω, 375 η 3100 και 350 η Canon από το μαγαζι που ψωνίζω ήταν να γλυτώναμε κανα 50 ευρώ αλλα να παει να.. δεν θέλω να έχω μπλεξίματα..

Τώρα όσο αφορά το θέμα DSLR ρε παίδες..

Για αρχή θέλω να αγοράσω (μια φωτογραφική μηχανή αλλα θέλω να είναι DSLR)

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Σωστός περι φωτογράφου συμφωνώ και επαφξανω..

Απλώς αντι να βγώ το σαββατο τώρα για

Και να χαλάσω τα λεφτά μου σε σαπανιες / σφυνάκια κ π@0τ..ες

θα βγω για 1 ποτάκι χαλαρώ και θα πάρω μια DSLR

Μπορώ να πάρω και 5100 αυριο το πρωι αλλα δεν θέλω να τα δώσω τόσα λεφτά..

άμα με ψύσει το θέμα φωτό ναι μπορεί να την πουλήσω και να πάρω τίποτα καλύτερο θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

To D ειναι-ηταν αλλο πραμα..δεν εχει να κανει με το μοτερακι..

ΞΕχωριζε απλους ΑF με τους AF-d..

ΑΦ-Σ ειναι οι φακοι που ψαχνεις.(..και ΑΦ-Ι που ειπε ο πεπας αλλα κομματακι σπανια να πεσεις σε τετοιο φακο...εκτος αμα σου τον δωσουν:p)

Σκετο AF φακοι ..δε θα σου δουλεψουν*..πχ αφ 85 1,8...Θα πρεπει να παρεις τον ΑΦ-Σ 85μμ 1.8 που εχει μοτερακι και ειναι κομματακι ακριβοτερος..

Το πρωτο τον βρισκεις mtx κανενα 200αρι ισως...τον δευτερο οντας νεοτερος κομματακι δυσκολο (και πιο κοντα @300Ε αν τον βρεις).

*Θα σου δουλεψουν δλδ..απλα θα εστιαζεις εσυ χειροκινητα.

(προς αποφυγην παρεξηγησεως ετσι οπως το εγραψα)

Για μενα κανε την υπερβαση.

Δωσε τα λεφτα και παρε d5100

(παλι Af-s φακους θα κυνηγας:p..αλλα γενικα ειναι καλυτερη επιλογη.150E ειναι παραπανω για κατι που για μενα τα αξιζει και σημερα χωρις να βαλεις το χρονικο οριζοντα που θα κρατησεις τη μηχανη στα χερια σου..2-3-4 χρονια.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17242]

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Το bracketing τι είναι ποιο είναι? που μο το λεει?

Ναι το HDR έμαθα εχθες τι είναι :p

Να στο πω όσο πιο απλά το bracketing.

Κατάλαβες αρχικά τι είναι το Exposure Compensation (eV) ?

Αν όχι, πάρε μια εικόνα να καταλάβεις:

Exposure-Compensation.jpeg

Αυτές είναι τραβηγμένες στις ίδιες ακριβώς συνθήκες ( φωτισμού, κλπ ) απλά με διαφορετική ρύθμιση στο Exposure Compensation.

Το Exposure Compensation το χρησιμοποιείς είτε για να φέρεις την φωτογραφία στην σωστή έκθεση ( πες το φωτεινότητα, δηλαδή να μην έχεις καμμένες περιοχές [ χαμμένες λεπτομέρειες σε φωτεινά σημεία τα οποία υπερφωτίζονται γιατί η κάμερα ρυθμίζει φωτεινότητα υψηλότερα λόγο των άλλων σκοτεινών περιοχών που μπορεί να έχεις στο κάδρο σου ] ) είτε για να φτιάξεις HDR φωτογραφία ( βγάζεις την φωτό σε διάφορα exposure levels και την κάνεις HDR με κάποιο πρόγραμμα όπως το Photoshop ή το Photomatix συνδυάζοντας τις φωτό που τράβηξες σε διαφορετικά eV ).

Αυτό το κάνεις είτε χειροκίνητα, δηλαδή όπως έχεις την φωτογραφική καρφωμένη στο τρίποδο locked στο σημείο που θες να βγάλεις, τραβάς 2-3-4 όσες φωτογραφίες θες πειράζοντας χειροκίνητα κάθε φορά την ρύθμιση eV, είτε αυτόματα βάζοντας την λειτουργεία Exposure Bracketing όπου αυτόματα η μηχανή τραβάει 3-4-5 λήψεις σε διάφορα eV όπως εσύ την έχεις προ-ρυθμίσει από το μενού.

Μαζί με τον @NTG για το να πας σε D5100 ;)

Link to comment
Share on other sites

To D ειναι-ηταν αλλο πραμα..δεν εχει να κανει με το μοτερακι..

ΞΕχωριζε απλους ΑF με τους AF-d..

Έχεις δίκιο, το ειδα αυτό αφου πόσταρα. Δεν έχουν δηλαδή κάποιο διακριτικό αυτοί οι φακοί (οι χωρίς εσωτερικό μοτερ)?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκλεισε η Canon 1100D..

Τώρα έχουμε άλλο 1 θεμτάκι..

Υπάρχουν 2 διαφορετικα Lens με το οποιο σου έρχονται..

Ο ένας είναι..

Canon EOS1100D negru + EFS-1855 III

και ο αλλος είναι

Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 IS II black

η διαφορά είναι στα 50 ευρώ..

299 το 1ο

350 το 2ο

αλλα στο δευτερο σου δινουν και καλα δώρο λεει

4GB SD

Μια τσάντα Canon

Μια μπαλα Abibas

Και 1 CD με @@ιες..

πιο προτιμαμε σαν φακό?

και από το καταλαβα το IS είναι Stebilizer πράγμα που δεν έχει η 1100D και άμα βγάζεις βίντεο δεν θα κουνάει..

Αλλα σαν ποιότητα στις εικόνες και αυτά δεν ξέρω τι παίζει..

Για πείτε τι να πάρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.