Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ευχαριστω για το ενδιαφερον, τωρα το απογευμα θα βγω στη γυρα μηπως βρω κατι σχετικο.

Απο ιντερνετ λιγο προχειρα βρηκα αυτο Digital Filter IR 950 58mm αλλα λεει " above 950nm ενω εγω θελω 940nm οποτε μαλλον δν μου κανει.

τωρα οσο αφορα το περι τινος προκειται εγω θελω να φτιαξω κατι τετοιο... PP - LED-LP Table

εχω εδω Hi one more FTIR project this time from Greece!!!!! - NUI Group Community Forums ενα worklog αμα με το καλο τελειωσω και δουλεψει ισως κανω και εδω ενα γι οποιον ενδιαφερεται

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ Nikon AF-S 70-200 vr I και AF-S 80-200 (προσοχή, όχι του παλιού D) ποιον θα επιλέγατε ;

Σημειώστε οτι ο δεύτερος έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή και πως σε αυτή τη σύγκριση, προσωπικά κρατάω απ'έξω το VR

Link to comment
Share on other sites

Χ@σου.:p:p

Ψάξε στο photozone τα διαγράμματα. Ο 70-200 είναι καλύτερος σε όλα (σχεδόν, έτσι). Επίσης το VR για μένα είναι must. Επίσης υπάρχουν και δοκιμές με TC, πράγμα σημαντικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά πάμε αλλιώς.

Το μόνο που δεν με ικανοποιεί πλέον στον 80-200 που έχω ειναι η ταχύτητα του focus.

Πιστεύεις δικαιολογείται η διαφορά τιμής με τον 70-200 από αυτή τη σκοπιά ;

Στον αφηνω κιαλλο τον φακο να δεις πως θα παει και μετα βλεπεις αν θα σου λειψει δουλευοντας τον 80 200.

Ειδα τεραστιες διαφορες στν φακο πηγαινοντας στον 70 200 vr.

Οπτικα καλυτερος γρηγοροτερος καλυτερος στην εστιαση και vr.

Τι αλλο θες? Οτι εχεις τν φακο και ξεχνας προβληματα αν θα βγει κουνημενη θολη κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

με εξαίρεση τη σύντομη συμβίωση μου με τον 18-200 δεν είχα κάποιο άλλο φακό με σταθεροποίηση και δε νιώθω πως μου λείπει ιδιαίτερα. και ειλικρινά, καταλαβαίνω μεν πως ειναι χρήσιμο (και ειδικά στον 70-200 εξαιρετικό από άποψη απόδοσης) αλλά ειδικά με την d600 γίνονται ακόμη λιγότερες οι περιπτώσεις που θα το ήθελα.

Ειναι λιγο δίλημμα η φάση :p

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν ειναι στο εύρος ρε.

Κερδίζεις οξύτητα όπως ειπες και εσύ (πράγμα που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς ειμαι ευχαριστημένος από τον υπάρχοντα φακό) και σημαντικά ταχύτερη και ακριβέστερη εστίαση (που εκεί έχω θέμα ).

Και αυτό σε καλύτερη τιμή από τον 70-200.

Τεσπα, θα το σκεφτώ και βλέπουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Δε με χαλαει τπτ.παρτον αφοβα.απο τους πιο καλους φακους.αλλα...θελει μια προσοχη στον ποιον θα παρεις ακριβως.θα στειλω αυριο λεπτομεριες

Περιμένω εναγωνίως.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

http://www.kenrockwell.com/tech/samyang/14mm-f28/D3S_9250-1200.jpg

http://www.ephotozine.com/articles/samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-lens-review-19621/images/highres-samyang-ae-14mm-2_1340871729.jpg

οπως βλεπεις υπαρχουν 2..και οι δυο ειναι 14mm οπως και UMC επισης

προτιμας τον κατω. που εχει μεγαλυτερη αποσταση το 3μ εως το απειρο + την ενδειξη της γραμμης

Τον λογο ;

Μη σου στειλω RAW απο τους 2 φακους(μακαρι να εχει ο [MENTION=4655]racer[/MENTION] γτ τα εχω σβησει εγω)Θα παθεις πλακα ποσο καλυτερος ειναι αυτος με την γραμμη.

ΔΕΝ ξερω αν στην κανον εχει UMC και 2 μοντελα..

Ολο το παραπανω αφορα καθαρα την νικον.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.