Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παιδια εχω μια olympus c-25 στην οποια καταλαθος εβγαλα μερικες φωτογραφιες χωρις την εξωτερικη μνημη και εχουν αποθυκευει στην εσωτερικη,η μηχανη εχει αντιγραφη απο την μια στην αλλη και το ειχα ακνει παλιοτερα,τωρα δοκιμαζω να το κανω παλι και η επιλογη της αντιγραφης ειναι γκριζα(δεν μπορω να την επιλεξω)και δεν εχω το καλωδιο usb της.

Τι μπορω να κανω να μεταφερω της φωτογραφιες?

EDIT:Την Βρηκα την ακρη ευτυχως.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προετοιμάζομαι για αγορά κάμερας..

Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται και τι παίζετε..

Για μοιράστε κανα ΦΩΣ!

Να πω εγώ τι θέλω μια κάμερα που να βγάζει τουμπανες φωτογραφίες και 1080P βίντεο αλλά να είναι καλό όχι σαν αυτά των κινητών "λέμε τώρα"

Και επίσης να είναι και φθυνό γιατί βλέπω κάτι τιμές "φεύγα"

Και θέλω να την κρατήσω δεν θα είναι κάτι που θα το αλλάζεις ανα 6 μηνο για αυτό λεω η να τα σκάσω και να πάει να GΤΠ ή να δώσω όσο και να μείνω ευχαριστημένος..

Τώρα βλέπω κάτι DSLR μου ακρυβά είναι..

κάτι φθυνα είναι 3100 και κάτι Canon 1100?

και επίσης στα ίδια λεφτά..

Βλέπω κάτι τέτοια

FinePix HS25EXR / HS28EXR | Fujifilm Global

Aparat foto Bridge Nikon Coolpix L820 black + Card 8GB + Geanta + Incarcator cu 4 acumulatori - PC Garage

που δεν ξέρω τι είναι και για πιο λόγο προσδιορίζονται..

Και δεν ξέρω τι με συμφαίρει..

Για πείτε..

Link to comment
Share on other sites

Για budget καταστάσεις κοίτα για samung nx1000 kit, Olympus Pen E-PM1 kit. Άμα θες πιο budget καταστάσεις κοίτα για nikon 1 j1 kit.

Άμα δε σε νοιάζει για μεταχειρισμένα μπορεί να βρεις καμια d3100 σε αυτά τα χρήματα. H φτηνότερη slr από canon που τραβάει FHD πάει κοντά στο 500ρικο οπότε μάλλον δεν είναι στο budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προετοιμάζομαι για αγορά κάμερας..

Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται και τι παίζετε..

Για μοιράστε κανα ΦΩΣ!

Να πω εγώ τι θέλω μια κάμερα που να βγάζει τουμπανες φωτογραφίες και 1080P βίντεο αλλά να είναι καλό όχι σαν αυτά των κινητών "λέμε τώρα"

Και επίσης να είναι και φθυνό γιατί βλέπω κάτι τιμές "φεύγα"

Και θέλω να την κρατήσω δεν θα είναι κάτι που θα το αλλάζεις ανα 6 μηνο για αυτό λεω η να τα σκάσω και να πάει να GΤΠ ή να δώσω όσο και να μείνω ευχαριστημένος..

Τώρα βλέπω κάτι DSLR μου ακρυβά είναι..

κάτι φθυνα είναι 3100 και κάτι Canon 1100?

και επίσης στα ίδια λεφτά..

Βλέπω κάτι τέτοια

FinePix HS25EXR / HS28EXR | Fujifilm Global

Aparat foto Bridge Nikon Coolpix L820 black + Card 8GB + Geanta + Incarcator cu 4 acumulatori - PC Garage

που δεν ξέρω τι είναι και για πιο λόγο προσδιορίζονται..

Και δεν ξέρω τι με συμφαίρει..

Για πείτε..

Φίλε μου Ρώγα, καλύτερη κίνηση από όλες είναι να βάλεις προτεραιότητες σε αυτά που πιστεύεις πως σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

Δεν μπορείς να βάλεις 2 καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη που λένε.

Στις budget DSLR είναι κομμένο ( πετσοκομμένο ή και τελείως μη ύπαρξη βιντεοληπτικής ικανότητας ) το video.

Τώρα π.χ. επιτέλους υπάρχουνε μερικές entry-level DSLR με δυνατότητες εγγραφής βίντεο ( π.χ. Nikon D3100 )

Υπάρχουνε όπως το είπες 2 δρόμοι, ή να πάρεις κάτι σε budget είτε να τα στάξεις κάτι τις.

Εγω σου έχω δύο σενάρια:

1) Λογικής τιμής ( DX DSLR ) [ π.χ. Nikon D3100, Canon EOS 1100D ] με τον φακό κιτάκι να κάνεις την αρχή σου στον χώρο και μετά παίρνεις και κανέναν φακό αφού δείς τι είδους φωτογράφιση σου κεντρίζει περισσότερο το ενδιαφέρον ( ανάλογα το είδος των φωτογραφίσεων κάποιοι τύποι φακών κάνουνε καλύτερη δουλειά ή κάποιοι δεν κάνουνε καθόλου )

2) Δίνεις κάμποσα παραπάνω και παίρνεις είτε μια πιο προχωρημένη DX DSLR που μπορείς να την κρατήσεις αρκετό καιρό και να κάνεις τα πάντα δίχως να λες "πήρα την D3100 γαμώτο και μου λείπει το τάδε feature που έχει η 5100, κλπ".

[ π.χ. Nikon D7100, D7000 ]

Οι DSLR έχουνε καλή κινητικότητα στις αγγελείες οπότε αν π.χ. θελήσεις να ανέβεις στο μέλλον κατηγορία σε FF ( Full Frame ) DSLR π.χ. και καλύτερους φακούς, κλπ μπορείς να πουλήσεις σε καλές τιμές το υπάρχον σου υλικό και να πάρεις νέο μαραφέτι.

Βίντεο γράφουνε κομπλέ, αρκεί να έχεις καλό φωτισμό ( μην σκέπτεσαι τίποτα σκοτεινά κλάμπ να βγάζεις ξέκωλα να χορεύουν σε ημιφώς :p ) [ έξω ημέρα θα πάθεις πλάκα από την ποιότητα ]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] Κοιταξε όταν λεω Budget μέχρι 350 Maxim.!

Τα 500 πιστεύω είναι αρκετά τώρα για κάμερα DSLR για κάποιον, (οπως εμένα) που είμαι και τελείως Noob όταν λέμε τελείως τελείως..

Μόλις την πάρω αφού καθήσω διαβάσω 5 πράγματα, μια μέρα θα είμαι μέσα κλεισμένος σπίτι και θα προσπαθίσω να την μάθω..

Αλλά αυτό λεω (καλά, φθυνό και καλό δεν υπάρχει) να έσκαγα το κάτι παραπάνω και να πήγαινα σε καμια 5100/5200

Αλλά μου φαίνεται υπερβολή και άσκοπο να κάνω τέτοια κίνηση..

Και στην τελική θέλω να έχω μια κάμερα βρε αδερφέ για μένα, για την πάρτη μου και μόνο..

Δεν θέλω να γίνω φωτογράφος..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Κατάλαβα...

Το θέμα πιο είναι ότι μιλας με Noob..

Δεν έχω ιδέα από Φ.μηχανες και έτσι δεν μπορω να σου πω οτι είμαι ανάμεσα σε αυτες τις 2 γιατί η μια εχει αυτό η άλλη έχει κεινο.. Δεν έχω ιδέα από Features τι κάθε μιας..

-- Το πάω ακρυβότερο καλύτερο --

Για αυτό λέω να πάω και σε μια 3100 επειδή δεν έχω ιδέα για αρχή..

αλλά και πάλι βαριεμαι, πουλα, κανε, ρανε, ψαξε, βγάλε..

Για αυτό σκέφτομαι να σκάσω το κάτι παραπάνω..

Εδω 1 PC εχουμε και πεδευόμαστε..

Με το που βγάινει κάτι καινούριο.. άντε.. πούλα.. πάρε..

Και η ιδέα είναι αυτή να βγάζω ότι γουστάρω..

Αλλά τα θέλουμε ΟΛΑ αυτή την στιγμή κατάλαβες..

Και οκ σε λίγο καλοκαιριάζει θα είμαστε με ενα σορτσάκι μια μπλούζα 2 παντόφλες κινητό λεφτά στην τσέπη την DSLR που θα την βάλεις στην πλάτ σ?

Και δεν μου αρέσουν η τσάντες το καλοκαίρι.. το χειμώνα δεν θα έχω πρόβλημα..

:p .. Πχ τώρα είσαι παραλια ξαπλόστρα δίπλα φραπε παραδιπλα κινητο και από κάτω τα τσιγάρα άμα το ξαναρχίσουμε.. την DSLR όταν θα γυρνας θα την κουβαλας στο χερι?

Μπορείς να την αφήσεις και σπίτι και το απογευματάκι να βγεις για την φωτογραφόβολτα αλλα οκ..

Ξερεις τα σκεφτομαι οοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτην την στιγμή..

Αυτα..

Edit..

Αλλά πάμε στο θέμα κάμερας πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι μόνο την κουβαλάω και παραλία (αμμουδιά κι έτσι) τη DSLR, αλλά γουστάρει και η παρέα και τη ζητάει να βγάλουμε φωτογραφίες.

Αλλιώς, πάρε μια βιντεοκάμερα, με δυνατότητα για φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με αυτά που λες, σε καλύπτει μια APSC mirrorless.

Kαι αν πορωθείς, θα χώσεις φράγκα και θα πάρεις κατι σωστό.

Κατάλαβα τι έννοεις αλλά δώσε και λινκς..

Το θεμα πιο είναι? Οτι θέλουμε να έχει και εμφάνιση Dslr και να κανει και το τικ τικ τικ τικ τικ τικ όταν βγάζεις Φότο.. Και να την περνεις και παντού.. Και μου φαίνεται σε καμια 3100 θα καταλήξουμε..

ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ ΛΕΩ!

Την 3100 την βρίσκω στα 350 με 18-55 και δεν έχω και ιδέα απο τιμες τι παίζουν αυτά..

Αλλά και αυτές οι ψηφιακές μου αρέσουν αρκετά και απο είδα 3100 με μια Ισπανίας τιμής η 3100 έχει καλύτερη φωτογραφία

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι η δ3100 ειναι μικρουλα και θα την παιρνεις παντου και παντα ευκολα..

Επισης σε αυτο το σημειο ...να πω το κλασσικο..βρες την δ5100 και ασε την 3100.

Η φθηνοτερη μικρη σε ογκο λυση ειναι η olympus epm1

Olympus Pen E-PM1 kit | Skroutz.gr

Σιγουρα δε θα σου γεμισει το ματι..και την τιμη ενδεχεται να την βρεις κομπλεξικα μικρη ..αλλα τα αξιζει για οσα θες να κανεις (και ακομα παραπανω).

Μετα πας στις φθηνες nex (σονυ) που εχει βγαλει απειρα μοντελα και αμφιβαλλω αν εχει μαθει κανεις με ποια σειρα εχουν βγει..ή σε samsuung nx .

Παιζει και η nikon 1 j1 σε εξευτελιστικη τιμη.

Ολα προταθηκαν και παραπανω-παραπισω..αλλα κατι μου λεει οτι τα προσπερασες και για τους λαθους λογους εχεις κολλησει στην d3100 που προσωπικα δε θα επαιρνα εν ετη 2013.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι έννοεις αλλά δώσε και λινκς..

Το θεμα πιο είναι? Οτι θέλουμε να έχει και εμφάνιση Dslr και να κανει και το τικ τικ τικ τικ τικ τικ όταν βγάζεις Φότο.. Και να την περνεις και παντού.. Και μου φαίνεται σε καμια 3100 θα καταλήξουμε..

ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ ΛΕΩ!

Την 3100 την βρίσκω στα 350 με 18-55 και δεν έχω και ιδέα απο τιμες τι παίζουν αυτά..

Αλλά και αυτές οι ψηφιακές μου αρέσουν αρκετά και απο είδα 3100 με μια Ισπανίας τιμής η 3100 έχει καλύτερη φωτογραφία

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Συμβιβάζεσαι είτε με το μέγεθος είτε με λιγότερες δυνατότητες και μικρότερο κάδρο ( Mirrorless DSLR ).

Ένα σακιδιάκι μια χαρά βολεύει για την παραλία, κουβαλάς και κάτι παραπάνω που σε άλλη περίπτωση θα το έβαζες στον πωπώ σου που λέμε :p

όταν με 100-150 ευρώ παίρνεις πιο "πλήρη" μηχανή και με μεγαλύτερη και ευκολότερη μεταπωλητική αξία δεν πιστεύω πως αξίζει να πας στις "compact look" DSLR ( Mirrorless δηλαδή όπως η 1 J1, G3, κλπ που προτείνονται για mirrorless DSLR ).

Link to comment
Share on other sites

To μεταπωλητικο δε ξερω πως το εχεις δει...Δυσκολα φευγουν,

Φευγουν μεν..αλλα πανω κατω ενα 40-50% της αρχικης -σαν καινουριο- το χανεις.

Μια μικρη μηχανη δε χανει ποτε την αξια της ..γιατι παντα θα ειναι μικρη οποτε δε παιζει να μετανιωνεις να κουβαλας μια dslr περα δωθε για το τιποτα.

Και απο ποιοτητα δεν πανε πισω.Μερικες nex ειναι καλυτερες απο την 3100...αλλα το 8ες το 500ευρω (και μαλλον) παραπανω.

Για πες και ποιες δυνατοτητες χανει με μια mirrorless.!!

Link to comment
Share on other sites

To μεταπωλητικο δε ξερω πως το εχεις δει...Δυσκολα φευγουν,

Φευγουν μεν..αλλα πανω κατω ενα 40-50% της αρχικης -σαν καινουριο- το χανεις.

Μια μικρη μηχανη δε χανει ποτε την αξια της ..γιατι παντα θα ειναι μικρη οποτε δε παιζει να μετανιωνεις να κουβαλας μια dslr περα δωθε για το τιποτα.

Και απο ποιοτητα δεν πανε πισω.Μερικες nex ειναι καλυτερες απο την 3100...αλλα το 8ες το 500ευρω (και μαλλον) παραπανω.

Για πες και ποιες δυνατοτητες χανει με μια mirrorless.!!

Mirrorless vs 5100/5200 αναφέρομαι.

Το τι χάνεις, εξαρτάται από το τι ζητάς και τι χρησιμοποιείς.

Εγω π.χ. είμαι fan του Manual setting, κάτι που από ότι βλέπω στο 90% των mirrorless δεν υπάρχει στο διακοπτάκι λες και κατούρησε στο πηγάδι :D

Μικρότερη γκάμα φακών, μικρότερο κάδρο, κ.α.

Σαν αγγελίες εγω βλέπω πάντως πιο πολύ ζήτηση ακόμα και για τις πολύ entry level DSLR παρά για τις mirror-less. ( δεν μιλάω για Ελλάδα μόνο προφανώς )

Σε ποιο ακριβώς σημείο είναι χειρότερος ο 16αρης της ΝΕΧ3 απο τον 14 της 3100? Από καθαρό ακαδημαϊκό ενδιαφέρον ρωτάω.

Με την D5100/5200 "συγκρίνω" δεν λέω για την 3100.

Link to comment
Share on other sites

μικροτερο καδρο ...τωρα δε ξερω αν λες για σενσορα ή για καδρο αλλα οκ θα το παλεψω.

Αν λες για σενσορα ..η νεχ 5ρ ειναι ιδια με την d5100..σε ολα.

Διακοπτακια δε βλεπεις γιατι ειναι σε menu.

Oτι κανεις στη μια κανεις και με την αλλη.

Με το θεμα φακων ..να σου δωσω ενα δικιο..αν και με το focus peaking που εχουν δεν εχεις προβλημα να εστιασεις manual με οποιονδηποτε φακο κυκλοφορει πανω σε adaptora.

Τωρα αν λες για καδρο προσαρμοζεται αναλογα με το φακο..

Αν λες για σενσορα με τις olympus και νικον 1..οκ..αλλα με 200-250Ε που εχουν δε μπορουν να παραβλεφθουν.Kαι ειναι οντως καλες (συμπαθω epm1 βεβαια απο αυτες).

Kαι γενικα δεν ειμαι κατα της δσλρ..και full body κιολας (οχι απλα bg) αλλα οταν ο αλλος σκεφτεται το μεγεθος καταλαβαινεις οτι θα μενει σπιτι αρκετες φορες λογο μεγεθους.

Αν οχι την πρωτη εβδομαδα ..πιο μετα

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παίδες θα δω, Σημερα λεω να βρεθω με εναν φωτογραφο φιλο.. που εχει μια 3100 να την πιασω στα χερια να τραβηξω τιποτα.. (αμα κάτσει)

Αλλα εχω παει και στα μαγαζια εχω πιασει στα χερια την 3200/5100/5200 και μικρες μου φαινονται κιολας.. τα χερια μου δεν γεμιζονται.. τωρα τι να πω θα δω..

edit:

Ξεχαστικα με αυτά που διάβαζα...

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Μωρε είναι πολλά τα λεφτά..

Όχι ότι με την έννοια είναι ακρυβή αλλά τώρα να δώσω 550..

για DSLR που δεν έχω ιδέα υπερβολή το βρισκω..

Και μην την παρατήσω μετά κιόλας η κ@λω..ω και πουλήσω τιποτα καλύτερο :p

http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-d-slr/nikon/d5100-plus-nikon-18-55mm-vr-plus-geanta-nikon-plus-card-sandisk-8gb/ (5100) 550

http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-d-slr/nikon/d3100-plus-obiectiv-nikon-18-55mm-vr-plus-bonus-pachet-nikon-geanta-si-card-4-gb-plus-multi-card-reader/ (3100) 380

http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-d-slr/nikon/d3200-kit-18-55vr-negru/ (3200) 600

edit:

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Κάπως έτσι θα γίνει με κανα σακίδιο η δουλειά Στον Πλατυ και ρίξιμο..

Γιατί κοίταξε για παράδειγμα δεν πέρνω το N7 μαζι μου όταν βγαίνω έξω γιατί χρειαζομαι τσαντα.. Δεν γινεται αλλιως..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

για νικον d7000 ψαχνω φακο εστιακου μηκους 17-70 μμ

μου προτειναν τον sigma 17-70 mm 2.8-4f HSM OS ως ειδανικο καθως ειναι αρκετα sharp και με γρηγορο αφ. επισης αρκετα οικονομικος (ως μεταχειρισμενος)

τι λετε, τον εχει δοκιασει καποιος απο εσας ωστε να εχω μια δευτερη γνωμη;

σε αυτα τα mm υπάρχει καποια εναλλακτικη;

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.