Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα του Lab.

Μια γρήγορη ερώτηση... Ο Nikon 35mm f/1.8 DX έχει μεγάλη διαφορά από Nikon 18-55mm.

Αξίζει η μετάβαση?

Μεταβαση εννοεις ότι θα πουλήσεις/δωσεις τον 18-55 και θα μείνεις μόνο με τον 35mm?

Αν είναι έτσι δεν ξέρω, όσο να ναι ενας zoom χρειάζεται που και που.

Για all around που λες πιστεύω ότι αξίζει.

Εγω τον εχω 2 μέρες τωρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απ' ότι φαίνεται θα μείνει για αρκετό καιρό πάνω στη μηχανή. Για κάποιο λόγο το χαίρομαι που δεν εχω zoom! :p

Σε συγκριση με τον 18-105 (κιτ της D7k) στα 35mm είναι πολύ καλύτερος σε ποιότητα.

Και αυτό που είπε ο Dolly.

Στο 2.8 μεχρι 5.6 είναι φοβερός. :T:

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

to "ακομα και " επρεπε να παει στον 18-55 ..(που δε νομιζω να εχει καν 3.5 διαφραγμα εκει).

Θα συμφωνησω εν μερη με τον haya ..προσθετωντας οτι αν η χρηση δεν απαιτει κατι παραπανω δεν υπαρχει λογος στη μεταβαση.

(αν δε θες δλδ ουτε την ποιοτητα ουτε το διαφραγμα).

Για γενικη χρηση..πας σε κατι γενικο..για ειδικη χρηση πας σε ο,τι εξειδικευμενο υπαρχει..(και χωραει οικονομικα στη τσεπη σου βεβαιως).

Link to comment
Share on other sites

50Κοντα ναι..

ε γιατι ειναι πολυ στενο για all arround.

μεσα σε σπιτι ειδικα..ο 35αρης σε FF ναι..εινια πιο ιδανικος.

βασικα να στο θεσω αλλιως.Δεν υπαρχει φακος prime "all arround" ο καθενας ειναι για συγκεκριμενο σκοπο

Link to comment
Share on other sites

Μεταβαση εννοεις ότι θα πουλήσεις/δωσεις τον 18-55 και θα μείνεις μόνο με τον 35mm?

Αν είναι έτσι δεν ξέρω, όσο να ναι ενας zoom χρειάζεται που και που.

Για all around που λες πιστεύω ότι αξίζει.

Εγω τον εχω 2 μέρες τωρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απ' ότι φαίνεται θα μείνει για αρκετό καιρό πάνω στη μηχανή. Για κάποιο λόγο το χαίρομαι που δεν εχω zoom! :p

Σε συγκριση με τον 18-105 (κιτ της D7k) στα 35mm είναι πολύ καλύτερος σε ποιότητα.

Και αυτό που είπε ο Dolly.

Στο 2.8 μεχρι 5.6 είναι φοβερός. :T:

Ναι λέω να τον πουλήσω απ τη στιγμή που υπάρχει και ο 55-200..

Το θέμα είναι αξίζει η να κάτσω στα αυγά μου με τον 18-55?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πιστευω θα είναι αν μπορεις να το δοκιμάσεις, εστω και για λίγο, απο κάποιο γνωστο η κατι τέτοιο.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] όντως κανεις prime δεν είναι ιδανικός all around φακος.

Προσωπικα όσο τον εχω χρησιμοποιήσει 2 μέρες τωρα με εχει βολεψει πολύ.

Ακόμα και μεσα στο σπίτι, αν και εξαρτάται τι βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

σε τι δε σε καλυπτει ο 18-55?

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον 18-55.

Απλά έχω δει πολύ καλά σχόλια για τον 35 σε συνδυασμό ότι τον έχω βρει 130 με έχει βάλει σε σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου λεω..μεσα στο σπιτι μπορει να τυχει να βγαλεις και με 200μμ (παντα μιλαω για ΦΦ).

δε σημαινει οτι ο 200αρης ειναι all arround:p

[MENTION=5915]greenforce13[/MENTION] παρτον τοτε..δοκιμασε τον , παιξε να δεις..δες αν σου λειπει αν σε βολευει και πουλας τον 18-55.

αλλιως πουλας τον 35αρη.. ο 35αρης θα φυγει πολυ πιο ευκολα σα φακος.ο 18-55 οχι

Link to comment
Share on other sites

Είπε ο "Εχω 70-200 για all around σε FX"

70-200 χρειαζομαι περισσοτερο για τις φωτογραφιες που βγαζω.

ποτε δεν ειπα all arround.

ειπα μεταξυ 24-70 και 70-200 προτιμω τον 2ο.

οπως επισης ποτε δεν ειπα οτι ο 24-70 δεν ειναι must φακος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.