Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σε καποια θηκη με φερμουαρ που εχει η τσαντα..

Βεβαια εχω ακομα CF ..αλλα υποθετω αν εχεις τις πλαστικες θηκες μπορεις τις δωσεις λιγο ογκο και να μην σφηνωνουν σε γωνιες

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς hand strap αντι του κλασσικου neck strap?

Συνειδητοποίησα οτι το neck strap που είχε η καμερα μεσα δεν το χρησιμοποιω ουτε για να την περασω στο λαιμο αλλά ουτε και στον ώμο.

Το περναω 1-2 φορες γύρω απ τον καρπό μου για να κραταω πιο άνετα τη μηχανή.

Οπότε λέω να παω σε hand strap. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Καμια ιδέα?

Ειδα αυτό που μου άρεσε, και στο ebay το ειδα κατι λιγότερο απο 30£ (~34€) [link]. + ότι το plate κουμπώνει σε κάποια τρίποδα

Το original της Nikon ειναι πανάκριβο, αλλά αν καταλαβα καλά είναι φθηνό προς Ασία μεριά (original με αλλο ονομα, οχι μαϊμού) οπότε υπάρχει στο ebay σε νορμάλ τιμή.

Επισης αυτό λεει πιανει και γυρω απ τον καρπό με ενα εξτρα λουρι οπότε μπορεις να αφήσεις τη μηχανή τελειως χωρίς να φύγει.

Για πείτε και σεις..

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει hand strap, ένα φτηνό, νομίζω 6 ευρώ με τα μεταφορικά μου κόστισε.

Είναι σαν αυτό, αλλά με την τρύπα για το τρίποδο σε άλλο σημείο. Το έχω βάλει στην F4s που ζυγίζει περίπου 1,5 κιλό μόνο το σώμα με μπαταρίες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το φτηνό hand strap, δε νομίζω να χρειάζεται να δώσει κανείς 30 ευρώ.

Επίσης, κάποιες άλλες προτάσεις είναι αυτό, αυτό και αυτό (με 2ο λουρί, όπως περιγράφεις)

Φωτογραφία του δικού μου:

Grip.jpg

Link to comment
Share on other sites

D600 μιλάμε ;

Για βάλε καμια φωτό να δούμε τι εννοείς ;

Επίσης ναι, αν αλλάζεις συχνά φακούς ή πας σε περιεργο περιβάλλον μπορεί να δεις σκόνη και στις 50 φωτογραφίες, ούτε καν 1000 :p

δ600 ναι, φακο δεν εχω αλλαξει, ολες οι φωτο ειναι με ενα φακο. Ειδικα απο φ16 και πανω σε γαλαζιο ουρανο κανει μπαμ. Τα εξοντωνω τα σημαδακια με spot removal στο ps, αλλα νομιζω οτι αυξηθηκαν και εχει αρχισει να γινεται ενοχλητικο!

Τι να αφαιρεσω, καμια 20αρια μικρα σημαδακια? να ταν 2-3 να πω, οκ , spot remove και τελος, αλλα τωρα με καμια 20αρια βαριεμαι να καθαριζω!

Τι κανω??? νικον σερβις για καθαρισμο σενσορα?

Link to comment
Share on other sites

Oπως και να εχει απο οπου και αν προερχεται θελει καθαρισμα..

Αν δε το κανει ο ιδιος..σε service τοτε..

(απλα δε ξερω αν το καθαρισμα ειναι δωρεαν ελεω του "προβληματος" ..χλωμο το κοβω)

Link to comment
Share on other sites

Oπως και να εχει απο οπου και αν προερχεται θελει καθαρισμα..

Αν δε το κανει ο ιδιος..σε service τοτε..

(απλα δε ξερω αν το καθαρισμα ειναι δωρεαν ελεω του "προβληματος" ..χλωμο το κοβω)

δωρεαν κανουν το καθαρισμα, τουλαχιστον ετσι μου ειπαν!

θα ανεβασω και μια φωτο να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Δες όταν κανείς ζοομ σε pixel level στο ps τα προβληματικα σημεία είναι μεγέθους pixel με το ίδιο χρώμα σε όλες τις φωτός ή θαμπαδα πολλών pixel αλλά διαφορετικου χρώματος ανάλογα τη φωτο;

Γιατί στην πρώτη περίπτωση είναι κακα πιξελ στο σενσορα και χρηζει εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] απο την εικονα που παραθετεις, πρεπει να βγαλω το μεγεθυντηκο φακο για να δω τι γινεται.

Θα καθαρισω μια τα κατοπτρα του φακου μπρος πισω, αν και δε νομιζω οτι φταιει κατι τετοιο, γτ το μπροστινο μερος του φακου το καθαριζω πριν απο καθε χρηση, ενω το πισω μερος δεν ειναι εκτεθειμενο, καθως δεν εχω αλλαξει φακο απο την αρχη. και πριν τον πρωτοβαλω ειχα κανει προσεκτικο καθαρισμα.

Εξαλλου αυτο που σας δειχνω αρχισε να γινεται πιο εντονο μετα τις 500+ φωτος.

Τεσπα πηγαινω μια βολτα στο Δαμκαλιδη, δωρεαν ειναι μου ειπαν το καθαρισμα, 2 ημερες αναμονη!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε RAW ρε να φανεί αν είναι ο σένσορας ή όχι σε 1:1.

να βαλω και raw ρε φιλος, αλλα εδω τα βλεπω εγω που δεν φημιζομαι για την παρατηρητικοτητα μου! ειναι ειδικα 3-4 που κανουν καραμπαμ. τι να το κανεις το raw!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.