Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Περι canon-nikon απλα να ριξουμε λιγο λαδι στη φωτια στην αιωνια παλη των δυο εταιριων..ετσι για το ονορε που λεμε:p

Παρτην ..καλος συνδιασμος ειναι ..(650/700+18-135 στμ) απλα μη γνωριζοντας και συ για ποιο λογο την αγοραζεις ακριβως, ισως μια epm1 (τωρα που βγηκε η 2 και εχει τιμη χωμα) να εβγαζε περισσοτερες ληψεις στα χερια σου οντας μικρη.(που αυτο ειναι και το ζητουμενο..να τραβας φωτογραφιες.)

Με τον 20αρι panasonic ειναι δυνατος συνδιασμος...(αλλα prime και πρωταρης δυσκολα πανε μαζι).

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις άλλο εξοπλισμό σε canon να αξιοποιήσεις, τότε θα κάνεις μεγάλο λάθος, οι 650d/700d είναι χειρότερες σε όλα... 2.5 stop χειρότερο δυναμικό εύρος, πολύ χειρότερες στα ψηλά iso, χειρότερη σε τονικότητα χρωμάτων... εργονομία είναι υποκειμενικό, μόνο όφελος είναι το 5 αντί 4 fps...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι άλλο εξοπλισμό βρε, εδώ λέμε για πρώτη DSLR.

Απλά όταν είχα φωτογραφικές ήταν CANON και έχω μία συμπάθεια.

Δηλαδή μου λες πως η 650D-700D δεν είναι σε τίποτα καλύτερη από την Nikon D5100? Δεν αξίζουν με λίγα λόγια;

(και έτσι άρχισε ο καυγάς...)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι αν δεν εχει εξοπλισμο..καλο θα ηταν να παει σε nikon αλλα δεν και η καταστροφη η ιδια αν στραφει αλλου.(oπου αλλου...ακομα και σε "υποδεεστερες" olympus)

2.5 στοπ αν ειναι μονιμα σε τριποδο και με ισο μονιμα κολλημενο @100

Στα 400(ενα μεσο συνηθες πιστευω) ενα στοπ και απο κει και πανω σχεδον παρεμφερη αποτελεσματα.

Ομοιως διαφωνω και στο πολυ χειροτερες ..σε θεμα iso.

Για pixel peeping ..οκ..αλλα overall μια ληψη την βγαζεις ανετα με οποια εχεις...

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τον αισθητήρα ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ...

αν μου πεις ότι καίγεσαι για touch/wifi/gps που για μένα δεν έχουν φωτογραφική αξία, τότε θα πάω πάσο...

εργονομία δε μπορώ να κρίνω, είναι θέμα συνήθειας, προσωπικά κόβω φλέβες με τις canon, δεν είναι για μένα, αλλά δε με επηρεάζει αυτό όταν κρίνω τα υπόλοιπα...

ποιότητα κατασκευής η 650d σαν αίσθηση έχει χειρότερη...

κάναμε και side by side real συγκρίσεις εικόνας σε iso και δυναμικό εύρος με την τότε d7000 μου (ίδιος αισθητήρας με την d5100) και η διαφορά ήταν ΜΕΓΑΛΗ (για τα δικά μου κριτήρια και συγκρίνοντας και τα λεφτά που ζητάει η κάθε μία...)

επίσης τραγικό για μένα που δεν έχουν af assist beam και πρέπει να ανοίξεις το flash για αυτή τη χρήση...

autofocus πρέπει να έχει λίγο πιο γρήγορο η canon.

έχει όμως πολύ μικρότερο buffer (6 αντί για 13 raw, 20 αντί 50 jpg...)

video δεν ξέρω να σου πω, λένε οι canon τα πάνε πιο καλά γενικά, δε ξέρω να σου πω για αυτά τα μοντέλα. δε νομίζω όμως να έχει κάποιο πρόβλημα η 5100...

σίγουρα ένα χαρακτηριστικό που είναι δελεαστικό είναι η υποστήριξη του magic lantern για τις canon... αλλά εφώσον οι αισθητήρες δεν είναι ισοδύναμοι, θα το έβαζα σε 2η μοίρα...

@ntg, ok άμα ζούσε Αγγλία ίσως το DR στο 100-400 να μη τον έννοιαζε τόσο και ίσως να ήθελε και iso800 και το πρωί, όμως εδώ έχουμε φως και δε νομίζω να το λες σοβαρά ότι το iso 100 είναι επιλέξιμο στις εδώ συνθήκες μόνο με τρίποδο... αν μου πεις θα τραβάει βράδυα οκ προφανώς αλλά είναι αυτονόητο. όπως και να έχει το δυναμικό εύρος είναι απαραίτητο, όπως επίσης κανει και διαφορά στο post processing, καλό είναι να το έχει και καλά τα αναφέρεις γτ ακόμα πιο καλό είναι να έχει και τη γνώση πού το έχει και με ποιές ρυθμίσεις θα το εκμεταλλευτεί...

για το iso πάλι οκ δεν είπα ότι oι canon δε τραβάνε καν... εμπειρικά σε σχετικά καλές συνθήκες (όχι απόλυτα μονοχρωματικό φως περιορισμένου φάσματος) η 5100 μπορεί να σου δώσει και usable 6400iso, οι άλλες εκεί θα ζοριστούν... και στο 400 iso που αναφέρεις σα σύνηθες η 5100 έχει όσο θόρυβο έχει η 650 στα 800, σημαντική διαφορά και ας είναι θόρυβος που σε μια μικρή εκτύπωση δεν θα φανεί...

πχ επεξεργασμένο δείγμα του αισθητήρα αυτού στα 12800

λινκ

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Τριποδο οχι ..δεν ειναι απαραιτητο..

Αλλα ποιος μη επαγγελματιας(και μη) φωτογραφος θα βγαλει μηχανη τετοιες ωρες να βγαλει τι??

Το επικρατεστερο σεναριο ειναι απλα snapshots στα μερη που βρισκεται ..αγνοωντας το οτιδηποτε απο ολα οσα αναφερουμε.

Περα απο αυτο..αντε και το εκανε..σε ποσο καιρο θα κατσει να ασχοληθει στο cs ο εκαστοτε ζαχος ("πρωταρης στο θεμα dslr και φωτογραφια) να βγαλει λεπτομερεια απο τα σκοταδια..μη πω το γεγονος να υποεκθετει επιτηδες ωστε να πιανει τα "καμμενα" (και να επαναφερει τα μαυρα)?

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Η εξισωση ξεκιναει να "χαλαει" απο την 5100.

Η 5200 δεν της λειπει κατι..ουτε καν ενα συγχρονο (για την κατηγορια που παιζει) συστημα εστιασης.

Επισης καλος συνδιασμος ο 18-105 vr..

Και μη κολλας τοσο στο θεμα παλια-καινουρια μηχανη.Πλεον σχεδον καθε χρονο (αν οχι διετια δλδ) αντικαθισταται απο ελαφρως ανεβασμενο μοντελο αξιο αγορας.

Αν σκοπευεις να αλλαζεις στη διετια σωμα δλδ..κολλα..αλλα γενικα μπορει να αντεξει παραπανω χρονικα.(ιδιως απο την 5100 και επειτα..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε σκέτο body. Μου άνοιξε το κιτ μπροστά μου, έβγαλε τον 18-55, "έβαλε" τον 18-105 και μου έδωσε και τα συνοδευτικά του 18-105 πακέτο. Μαζί με την 16αρα SanDisk Extreme SDHC βγήκε 900€. 265€ extra ήθελε η Canon 700D με τον 18-135 STM.

Μεγάλη διαφορά. Άσε που κρατώντας και τα 2 στο χέρι, νομίζω η D5200, μου φάνηκε πιο στιβαρή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο...αλλα βολευει να πουλησει και ξεμπαρκο εναν 18-55 απο το πουθενα.

Η αισθηση μπορει να διαφερει ....αλλα δε παυει να ειναι αισθηση.

Οπως και να εχει παντως σαφεστατα και δεν αξιζει η διαφορα για την canon.

(αλλα 900Ε ειναι 2 Much...μτχ ff ftw......-επρεπε να το γραψω :p)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.