Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

τους έχεις δοκιμάσει;

επίσης είχα βρει κι ένα στην Ξεσσαλονίκη, που λέει ότι στέλνει πανελλαδικώς: http://www.photo-pro.gr/

δεν έχω νοικιάσει (ούτε) από αυτούς εξοπλισμό, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

τους έχεις δοκιμάσει;

επίσης είχα βρει κι ένα στην Ξεσσαλονίκη, που λέει ότι στέλνει πανελλαδικώς: http://www.photo-pro.gr/

δεν έχω νοικιάσει (ούτε) από αυτούς εξοπλισμό, απλά το αναφέρω.

Εχω συνεργαστει πολλες φορες με αυτον, πολυ καλος και εξυπηρετηση πολυ καλη κανενα προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]:

δεν έχουν γιατί δεν πρόκειται να κάνουν απόσβεση ποτέ.

από το rentphotovideo.gr είναι που ξέρεις κάποιον;

[MENTION=3193]CmoS[/MENTION]:

για τους Θεσσαλονικιούς λες;

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το αντικείμενο DSLR, αλλά σήμερα ένα κατάστημα εδώ (Νορβηγία) έχει βγάλει προσφορά όλες τις Canon DSLR. Τα μοντέλα δεν ξέρω πόσο αξίζουν ή όχι και περιμένω να μου πείτε.

Canon 1100D με 18-55 στα 265€

Canon 600D με 18-55 στα 390€.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο αξίζει η διαφορά του 1100D από τον 600D για κάποιον άσχετο όπως εγώ. Μέχρι τώρα τη δουλειά μου την έκανα με μία compact Canon Powershot 720is.

Link to comment
Share on other sites

τρε μπιεν. κρίμα, πάντως, που κανείς τους δεν έχει κάποια 1D/1Ds (από MkIII και πάνω)

ω ρε που παμε ρε....???

Ακου τι ειπε ο "εχω λιγοτερο απο μηνα την 6δ" :p

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Για μενα αξιζει η διαφορα..Λιγο η οθονη ..λιγο το video..

Αλλες καμερες δεν παιζουν σε προσφορα?

Λογικα λογω 700αρας και 100αρας βγηκαν οι παλιες σε προσφορα...Δε κοιτας που παιζουν οι 650δ και 60δ?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το αντικείμενο DSLR, αλλά σήμερα ένα κατάστημα εδώ (Νορβηγία) έχει βγάλει προσφορά όλες τις Canon DSLR. Τα μοντέλα δεν ξέρω πόσο αξίζουν ή όχι και περιμένω να μου πείτε.

Canon 1100D με 18-55 στα 265€

Canon 600D με 18-55 στα 390€.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο αξίζει η διαφορά του 1100D από τον 600D για κάποιον άσχετο όπως εγώ. Μέχρι τώρα τη δουλειά μου την έκανα με μία compact Canon Powershot 720is.

η 600d έχει καλύτερη απόδοση σε high iso (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ).

Τραβάει βίντεο σε full hd.

Επίσης έχει μεγαλύτερη ανάλυση.

έχει και μεγαλύτερη οθόνη, με καλύτερη ανάλυση, και είναι και αρθρωτή.

Έχει και μεγαλύτερο burst rate

στα έβαλα με τη σειρά που πιστεύω ότι θα σε ενδιαφέρουν. Τα βάζεις κάτω, και βλέπεις αν αξίζουν, για εσένα, τα +125€.

ΥΓ Ποιος είναι ο φακός; 18-55 σκέτο ή 18-55 IS; είναι και στις δύο ο ίδιος; γιατί νομίζω τη 1100 τη δίνανε και με τον απλό (χωρίς IS)

ω ρε που παμε ρε....???

Ακου τι ειπε ο "εχω λιγοτερο απο μηνα την 6δ" :p

λίγο πάνω από 10 μέρες. πριν από αυτό είχα ελαττωματική :p

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο μείον της 1100D ειναι η ποιότητα κατασκευής.

Τα υπολοιπα δεν είναι και τόσο σημαντικά για αρχάριο IMHO.

Και αξίζει all the way η διαφορα, αν σκοπεύεις να την κρατήσεις καιρό.

Link to comment
Share on other sites

με το συμπαθειο κιολας αλλα αρχαριος να ενδιαφερεται περισσοτερο απο τι υλικο ειναι αυτο που κραταει παρα το τι δυνατοτητες εχει..δε το καταλαβαινω.

http://oesquema.com.br/vendofoto/wp-content/uploads/2012/11/miroslav-tichύ-9.jpeg

edit

ειναι ιδεα μου η δεν πιανουν τα tags πλεον??

(το εβαλα σαν λινκ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα αν τρίζει και είναι ετοιμη να διαλυθει στο χέρι το νιώθει και η γιαγιά μου που νομιζει οτι η μηχανη εχει φιλμ μεσα.

Ενω τα σπεκς, στην πράξη, ποσο πιστευεις πως μποροούν να περιορισουν το ταλέντο του αρχάριου?

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες .

Καμμια μηχανη δε διαλυεται..για τριξιμο παλι το ιδιο..αλλα αυτο στο χαριζω..

Αγοραζουμε σουπερ πλαστικες compact των 50-100Ε και απλα τις αφηνουμε για να παρουμε κατι καλυτερο και δε παθαινουν τιποτα ...μια μηχανη τετοιου ειδους (dslr) δε θα παθει το παραμικρο αν δε σου πεσει.

Τωρα αν πονταρεις στο πεσιμο..ναι κοιτα κατι ποιοτικοτερο.

Τωρα εφοσον μιλαμε για ταλεντο στη κυριολεξια το πιο πιθανο ειναι να αλλαξει μηχανη πριν παθει το παραμικρο..

Αν μιλαμε απλα για χρηση..οι ευκολιες που θα χρησιμοποιει στη πραξη δε θα γινουν αντιληπτες αν δε του λειψουν.

Οποτε για μενα η αρθρωτη οθονη ,το μεγεθος της οθονης και το video ειναι απο μονα τους αρκετα για τη 600αρα...(και ομοιως το συστημα εστιασης ..καθως επισης και το touchscreen..πιθανως και το hybrid για το lifeview για την 650αρα..αν ειναι πχ 50-80Ε πανω.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις.

Παίχτηκε μ@λ@κί@ και τελικά η προσφορά απλά έληξε. Όλες οι τιμές επανήλθαν στο κανονικό.

Δεν ξέρω για πόσες ώρες ήταν η προσφορά. Χθες μέχρι το μεσημέρι δεν υπήρχε τίποτα. Μάλλον την ξεκίνησαν το απόγευμα και σήμερα το πρωί, είχα αποφασίσει κιόλας να κάνω την αγορά, η προσφορά απλά δεν υπάρχει... τι να πω. Αναμονή μέχρι την επόμενη.

Σας ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, έχω 1100D.

Και λέμε το ίδιο πράγμα. Αξίζει η διαφορά 550D και πάνω σε σχέση με την 1100.

Aντε με κανα 50αρη δε καταλαβαίνεις, αλλά με λίγο πιο βαρύ φακό* νιωθεις το grip να κάνει κρακ κρακ.

*όχι τουβλο,πχ ένα 135 2.8 που είναι κανα 200-300γρ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.