Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Συμφωνω, παιζει ρολο η πιστα. ΠΧ Drift Αφιδνες μερια, βολευει καταπληκτικα, αν εισαι εντος πιστας ο 18-135 IS STM. Ενω ο 17-55 που ειχα παρει απο φιλο......απλα δεν επιανε μια σε βαθος πεδιου. Μπορει να ηταν ποιοτικος στα χρωματα, αλλα απο ζουμ, γιοκ. Το κουλο ειναι οτι εχω εναν 75-300 και ζουμαρει ακριβως ιδια με τον 18-135 :-O

Βασικα, αν ειναι να χασω σαν ζουμ, οκ, δειχνω καποια ας πουμε ταση να κανω θυσια. Θα θελα ομως, ποιοτικα χρωματα. Πραγματικα χρωματα, ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να ανεβάσεις δύο φωτογραφίες να το δούμε ;

O 18 135 στα τερματα

ο 75 300 στο περιπου 190

Και ο 75 300 στο 300

img9631h.jpg

img9633d.jpg

img9634i.jpg

Ο 75 300, μου κανει ενα κουλο σκαλοπατι στο ανοιγμα του μετα τα 200, σαν να μην ανοιγει με ευκολια. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι η διαφορα 1ης με 3ης φωτο, για τα λεφτα που πληρωσα, απλα δεν αξιζει......... :-O

Εν πασει περιπτωση, πρεπει να βρω εναν φακο , συμφωνα με τα προαναγραφομενα. Περι χρωματος κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό το πρόχειρο γράφημα που σου ετοίμασα. Αναφέρεται σε digital SLR με 1.5 crop factor, και η γωνία είναι οριζόντια, σε μοίρες. Όπως βλέπεις, η μείωση της γωνίας είναι μικρή, σχετικά με την αύξηση των mm.

56269d1368010024-peri-fwtografikon-mixanon-fakon-kai-loipon-aksesouar-mm-vs-fov.gif

post-4802-1416077347,0012_thumb.gif

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, αυτός ο τύπος που έχεις στο διάγραμμα τι ακριβώς είναι και πώς βγαίνει ;

@PetrosD

Από τα δεδομένα που υπάρχουν εδώ:

Pentax Lens Angle of View

Δε βρήκα κάποιο άλλο διάγραμμα έτοιμο, που να πηγαίνει μέχρι πολλά χιλιοστά.

Αφού έφτιαξα το διάγραμμα, έβαλα το Excel να προσθέσει trendline και αυτή που προσέγγιζε την καμπύλη ήταν η εκθετική με τον παραπάνω τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους σας!

Στο θεμα μας! Τη Μ. εβδομαδα αγορασα μια φωτογραφικη μηχανη απο γνωστο καταστημα στο κεντρο τη αθηνας. Η μηχανη μια χαρα, ολα super, αλλα βρεθηκα με ενα απροσμενο πρόβλημα.

Δε λειτουργεί ο φορτιστής της μπαταριας!! Δε έχω κανει ούτε μια φόρτιση. Υστερα από επικοινωνια με το καταστημα, ο υπευθυνος εκεί μου το παιζει κινεζος, όλο με τη nikon επικοινωνει αλλα με εμένα ποτε! ολο θα σε παρω εγω σε μια ωρα λεει και εχει περασει μια εβδομαρα!

Επειδη είμαι στο όριο να αρχισω τα βρισίδια, και η υπομονή μου ηδη εξαντλειται οχι τοσο με το οτι δεν εχω φορτιστη, αλλα με την ανευθυνοτητα μερικων ανθρωπων, τι πρεπει να κάνω βρε παιδια???

Δεν ειναι υποχρεωμενο το καταστημα να μου αλλαξει το φορτιστη?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να μιλήσεις απευθείας με τη Nikon ;

για την εταιρια λες?

με το service μιλησα μονο και μου είπαν να μιλησω με το καταστημα επειδη ειναι πολυ προσφατη αγορα!

κατσε να παρω και την εταιρια να δω τι θα μου πουν κι εκει!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.