Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το βγάζεις. Το κόβεις. Αφαιρείς όσο νομίζεις ότι ξεχείλωσε και το κολλάς με instant κόλλα.

Έτσι έκανα σε δικό μου και είναι μια χαρά. Δεν έχει κοπεί και είναι ακόμα σφιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ είχα διαβάσει πριν καιρό, στο dpgr νομίζω ότι το να βάλεις κολλα πάνω σε κινητό μέρος του φακού δεν ειανι και η πιο σοφή επιλογή.

Λες να το δοκιμάσω ; Για να πω την αλήθεια απογοητεύτηκα μέχρι από τις τιμές που είδα στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζεις από το φακό και κόβεις εκεί που είναι οι κόκκινες γραμμές, οπότε αυτό ανοίγει.

Μετά κολλάς τις 2 κόψεις και ξαναγίνεται κυλινδρικό.

Δεν βάζεις κόλλα σε κανένα κινούμενο μέρος του φακού.

kgrhqyokjie3votgc9bn8rd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε για τον παρακάτω φακό;

Tamron SP AF DI 90 mm f/2.8 Macro 1:1 /w Motor

Ψάχνω macro φακό για την D5100 (δεν έχει μοτέρ) μέχρι 300€ περίπου.

Στην αρχή κοίταζα τον 40mm της Nikon, αλλά πιστεύω ότι αξίζει να δώσω 40€-50€ παραπάνω και να πάω στον Tamron.

Κατί τέτοιο αξίζει καθόλου ή τσάμπα λεφτά θα δώσω;

[ame=http://www.amazon.co.uk/Tamron-AF-70-300mm-F4-5-6-Macro/dp/B0012UUP02]Tamron AF 70-300mm F4-5.6 Di LD Macro 1:2 Nikon+Motor: Amazon.co.uk: Camera & Photo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ ωραίος φακός.

Τον έχω κανα χρόνο (αν και δεν εχω τραβηξει όσες μακρο θα θελα, πιο πολυ σαν φωτεινό τηλεφακό τον λειτουργώ τελευταία) σχετικά αργό focus, οπως και στους περισσότερους μακρο απ οτι εχω διαβασει, παρα πολύ καλή ποιότητα στις φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε macro καθόλου. Βασικά είναι άχρηστο γιατι σε καταστάσεις που το θέμα σου απεχει 20-30 εκατοστά η αυτόματη εστίαση συνήθως ειναι αδύνατη.

Σε στατικά πορτραίτα είναι μεν βολικό, αλλά δεν θα κοψεις και τις φλέβες σου αν δεν εχεις. Θέμα συνήθειας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε guyz... με τον 50mm που είχα και ήταν manual είχα θέμα με τα πορτραίτα..

Τράβαγα φωτογραφίες και ενώ στην φωτογραφική φαινόταν ότι ήταν τέλεια εστιασμένες, μόλις τις κοίταγα στο pc, δεν ήταν....

Τράβαγα πχ ένα πρόσωπο και όταν την κοίταζα στον υπολογιστή, είχε εστιάσει στα μαλλιά για παράδειγμα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.