Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

να πω τον πονο μου ;

θελω να παω σε 24-70 nikon 2.8 και 70-200 VRI

το ερωτημα που θα γεννηθει ειναι γιατι εφοσων εχω 24-70 σιγμα ;

γιατι με τρωει που δεν εχω νικον και το 2.8 του ειναι καλυτερο απο του σιγμα..Ταχυτερη εστιαση και ξερεις οτι θα εχεις το μεγιστο σε αυτο το ευρος ποιοτικα

γιατι VR I ? και οχι VRII ?

τιμη!

επισης οι διαφορες με τον VR II ειναι στα corners του 2.8 και το VR II που μπορει να δωσει καποια εξτρα βοηθεια εναντι του 1

σαν θετικο και την πιο γρηγορη εσταιση.

Ολα τα αλλα ειναι σχεδον ιδια.Ναι σαφως καλυτερα οπτικα ο VRII αλλα πρεπει να τις βλεπεις με το μεγενθυτικο τις διαφορες.

Ενα μεγαλο αρνητικο για την αγορα του 2 ειανι το προβλημα με τα πραγματικα mm του φακου σε close up εστιασεις.

δεν νοειται να εχω 200mm και να ειναι πραγματικα τα 135:)

Γτ VR 1 εφσων εχω 80-200;

γτ σαν συνολο θεωρειται καλυτερο upgrade (VR , ελαφρα καλυτερος οπτικα , MF (που δεν ειχα , οχι πως μου χρειαζεται ) , 70mm , weather sealing.

Ξερω οτι πολλα στοματα θα αναρωτηθουν και δε θα συμφωνουν , αλλα παντα ειναι συναρτηση της τιμης.Αλλιως θα πηγαιναμε ολοι στον 24 1.4 prime

Ειπαμε , σιγα σιγα πρεπει να αποκτησουμε ολη την σειρα της nikon

αν καταφερω και τους αποκτησω , μετα θα λειπει ο 14-24

Αυτα..δυστηχως ομως ο Αγιος βασιλης δεν ερχεται 2 φορες τον χρονο.Φετος μου δωσε το note2:P

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Μ'αρέσει ρε που όταν είχα πάρει τον δικό μου 24-70 μου έλεγες ότι σιγά τις διαφορές που έχει από τον σίγμα, πιο πολλά λεφτά για αμελητέες διαφορές, πληρώνεις όνομα κλπ χαρούμενα :hehe:

Πάντως, για μένα αμα βρεις καμια καλή ευκαιρία χτύπα τον χωρίς δεύτερη σκέψη, ειαι αυτονόητο οτι δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ. :)

Για το άλλο που σου είπα κοιταξες btw ; :p

Link to comment
Share on other sites

επιμενω οτι οι διαφορες ειναι στα ανοιχτα διαφραγματα μονο.Βεβαια δε γνωριζα την ταχυτητα εστιασης.

Αλλα παντα με ετρωγε και το ξερεις.

Ναι κοιταξα , ασχοληθηκα, θα πρεπει να μιλησει για να σου πω κατι τελικο

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ρε αγόρι, περιμενω λοιπόν.

Η ταχύτητα του (πέρα από όλα τα άλλα) ήταν αυτό που με έχει εντυπωσιάσει και εμένα από την πρώτη στιγμή μέχρι και τώρα. Γενικά ειναι αστέρι ο φακός και ειδικά σε ff μιλαμε για απογείωση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιους φακούς;

Nikkor 50mm f/1.8 Series E, manual only

Nikkor 35-80mm f/4.5-5.6D (τον έχω αφήσει ελλάδα, κουμπωμένο στη reflex)

εναν 28-70 f/3, manual, εταιρείας που δεν θυμάμαι. Edit: Ο φακός είναι Makinon. Ωστόσο δεν μπορω να βρω πουθενα πληροφορίες γι αυτόν στο νετ.

Ευχαριστω παίδες. Απλά ο καιρός εδω δεν με πολυαφήνει να βγω εξω να τη χαρω σωστά..

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

με 100€ παραπάνω από που ;

Κάτω από 1600 δεν νομίζω να βρεθεί πουθενά αφενός.

Αφετέρου η τιμή της 700αρας στο μιλητό ενδεχομενως να κατέβει και λιγο συν το οτι το actual κοστος μιας 600αρας θα ειναι παραπάνω τελικά γιατί θα πρέπει να αγοραστεί νέο grip, κάρτες κλπ.

Δεν ξέρω, βασικα είμαι λιγο αναποφάσιστος :p

Link to comment
Share on other sites

Nikon D700 με μόλις 1.600 κλικ @1.400 ευρώ

Πείτε γνώμες asap pls :)

δε πιστευω να περιμενεις απο μας να σου αναλυσουμε τις διαφορες..

ζυγισε τα + της καθε μιας και αποφασισε, το παραγοντα τιμη τον αφηνεις καθως θα σου ερθουν σχεδον το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Με 100ε παραπάνω παίρνεις καινούρια D600. Εκτός αν προτιμάς 700 φυσικά οπότε καλορίζικη.

Galaxy Note II

μιλαει ο large τυπος που του περισευουν τα 50ευρα και τα μοιραζει απο δω και απο εκει.

οτι ΕΝΑΣ η ΔΥΟ πηραν 1550Ε d600 δε μπορεις να πεις οτι εχει 1500.Μη τρελαθουμε κιολας.

ας προσγειωθουμε λιγο και να προσεχουμε μη παραπληροφορουμε τον κοσμο

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] εννοειται πας για D600

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

μιλαει ο large τυπος που του περισευουν τα 50ευρα και τα μοιραζει απο δω και απο εκει.

οτι ΕΝΑΣ η ΔΥΟ πηραν 1550Ε d600 δε μπορεις να πεις οτι εχει 1500.Μη τρελαθουμε κιολας.

ας προσγειωθουμε λιγο και να προσεχουμε μη παραπληροφορουμε τον κοσμο

Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά ξέχασες να πεις και τη γνώμη σου επί του θέματος που έθεσα :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά ξέχασες να πεις και τη γνώμη σου επί του θέματος που έθεσα :p

πριν ποσταρεις αυτο εδω , εκανα ηδη edit και σου ειπα την γνωμη μου.

μονο αν βρεις δ700 στα 900-1000 θα το σκεφτομουν.Για 600Ε παραπανω , κανε υπομονη 2 μηνες δουλειας και παρτην.

grip ~35E απο ebay(περιμενω να μου ερθει)

Link to comment
Share on other sites

μιλαει ο large τυπος που του περισευουν τα 50ευρα και τα μοιραζει απο δω και απο εκει.

οτι ΕΝΑΣ η ΔΥΟ πηραν 1550Ε d600 δε μπορεις να πεις οτι εχει 1500.Μη τρελαθουμε κιολας.

ας προσγειωθουμε λιγο και να προσεχουμε μη παραπληροφορουμε τον κοσμο

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] εννοειται πας για D600

καποιον ποναει που την πηρε 1850..:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.