Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Στο saved values εχει επιλογες οπου κραταει ρυθμισεις για καθε φακο ξεχωριστα.

(οριζεις μια φορα και δεν ξαναασχολεισαι..ασχετως ενδιαμεσων αλλαγων φακων ,on-off κλπ και ασχετως τι γραφει εξω απο το "saved values".Προφανως επηρεαζει και το εξω)

Μεσω των επαφων κραταει τις ρυθμισεις για το καθε φακο..ακομα και αλλον σιγμα 24-70 να βαλεις το fine tune (στο saved values) θα δουλεψει μονο στο δικο σου.(εφοσον οπως προειπα εχει ορισθει στο saved values και οχι εξω).

Και για μια ακομα φορα..αν εκει (μεσα στο saved values) για καποιο λογο εχει ορισθει απο αλλον/σε ασχετη φαση στο +20..και δεν εχει αλλαχθει ενω δεν εχει προβλημα φακος-μηχανη το αντισταθμιζεις -και καλα- με το "-20" που βαζεις πριν μπεις στο saved values.

Ο 50αρης δουλευει(νομιζω ,χωρις να εχω δει τιποτα ,ουτε καταλαβαινω με τα μονολεκτικα σου, επειδη δεν εχει profile στο saved values.

Oποτε μια απλη ερωτηση για να ξεκαθαρισει.

Εχεις μπει σημερα που μιλαμε μεσα στο "saved values"???(να δεις αν εχει τους φακους ορισμενους.).

Link to comment
Share on other sites

για το καθε profile του φακου αν μπω στο saved value απλως σου εμφανιζει την ονομασια του φακου

ΔΕΝ σου εχει αποθηκευμενη την τιμη του FT.

οπως επισης εχω σβησει τα profiles και εχω δοκιμασει και ΧΩΡΙΣ profiles

επισης και με FT off (με σβηστα profiles)

τι παραπανω να πω δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Πότε ήταν που κάποιος (ο Chroma νομίζω) είχε πάρει λάστιχα για τη D200 από το ebay και ζήλεψα και πήρα κι εγώ; Πριν κάνα χρόνο;

Ε, χτες αξιώθηκα να της τα φορέσω. Έγινε σαν καινούρια!

Καθάρισα και τον αισθητήρα και είναι έτοιμη για το ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

Είχαν αυτοκόλλητο από πίσω, έτοιμα. Απλός ξεκόλλησα τα προστατευτικά χαρτάκια και τα κόλλησα, αφού καθάρισα με ασετόν τις παλιές κόλλες από τη μηχανή. Πανεύκολο ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν φήμες για 70D και 7D mkII FF τον Σεπτέμβριο. Λέω εγω τώρα.

Για φακό, πάμε στο κλασικό θέμα του πόσα θες να δώσεις και για τι τον θες.

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

λεω να κανω μεταβαση σε dslr και λεω για canon 7d. τι φακος προτεινεται για αρχη γιατι δεν εχω ιδεα?

στα μελλοντικα(του χρονου) σχεδια ειναι μεσα ενας 100-400.

Για βιντεο(το ΙS μετραει πολυ) / all around κλπ Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM Lens Review ~800E

για ποιο telephoto 70-200 F/4 κλασσικα ~500E

η αποψη μου παντα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

λεω να κανω μεταβαση σε dslr και λεω για canon 7d. τι φακος προτεινεται για αρχη γιατι δεν εχω ιδεα?

στα μελλοντικα(του χρονου) σχεδια ειναι μεσα ενας 100-400.

αν και η 7δ δεν ειναι κακη μηχανη...(το αντιθετο μαλιστα)..θα ελεγα να πας σε μτχ 5δ2.

Φακοι υπαρχουν ενα σωρο..ορεξη να εχεις να διαλεγεις αναλογα με τα γουστα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πότε ήταν που κάποιος (ο Chroma νομίζω) είχε πάρει λάστιχα για τη D200 από το ebay και ζήλεψα και πήρα κι εγώ; Πριν κάνα χρόνο;

Ε, χτες αξιώθηκα να της τα φορέσω. Έγινε σαν καινούρια!

Καθάρισα και τον αισθητήρα και είναι έτοιμη για το ταξίδι!

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

http://www.thelab.gr/1063020722-post3356.html

Δες και τις φωτό από τη διαδικασία που είχα ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν φήμες για 70D και 7D mkII FF τον Σεπτέμβριο. Λέω εγω τώρα.

Για φακό, πάμε στο κλασικό θέμα του πόσα θες να δώσεις και για τι τον θες.

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

εναν all around φακο θελω και μετα βλεποντας.

αν βγει η 70d η 7d με φουλ φρεημ λογικα θα παιζει σε αλλο επιπεδο τιμης. δεν ξερω ιστορικα πως γινεται, λεω.

αν και η 7δ δεν ειναι κακη μηχανη...(το αντιθετο μαλιστα)..θα ελεγα να πας σε μτχ 5δ2.

Φακοι υπαρχουν ενα σωρο..ορεξη να εχεις να διαλεγεις αναλογα με τα γουστα σου.

αυτο σκεφτομουν αλλα θελω τα 60fps στο video.

Για βιντεο(το ΙS μετραει πολυ) / all around κλπ Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM Lens Review ~800E

για ποιο telephoto 70-200 F/4 κλασσικα ~500E

η αποψη μου παντα

μπορεις να μου πεις απο εδω τι θα διαλεγες? αν και εχει περιορισμενες επιλογες σε φθηνους φακους.

Canon Bundles - Buy Together & Save

Link to comment
Share on other sites

Απ εξω θα αγορασεις? Ελλαδα μπορεις να πετυχεις και καλυτερες τιμες.

ολα εξαρτωνται απο το ποσα $ δινεις και τι τραβας.

Αν εχεις περιορισμενο budget, imo,sigma 17-70 OS και για τηλεσκοπικό canon 70-200 f/4

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.