Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ωραια, θενξ, θα τον πεισω γι αυτο.

Ερωτηση προς τους γνωστους-αγνωστους νικονακηδες, εχει κανεις (και ειναι φυσικα διατεθειμενος να μου δανεισει) εναν "καθημερινο" φακο για την Κυριακη? Οτιδηποτε μεχρι 70 will do, διοτι ο 17-50 μου μας αφησε χρονους, κουνιεται το μπροστινο δαχτυλιδι σα να εσπασε/ξεκουμπωσε, και αντιστοιχως κουνιεται και το μπροστινο κατοπτρο (προφανως δεν εφαγε ουτε πτωση, ουτε χτυπημα). Θα τον παω στον Κατερελο αυριο, αλλα υπερχλωμο να κανει κατι μεχρι τοτε.

Δε με πανε και πολυ οι Tamron τελικα :p

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο, απ οτι ειδα ειναι common issue & simple fix, 10 λεπτακια υποθεση και το φτιαξα μονος μου. Βγαζεις ενα πλαστικο ημι-ελαστικο δαχτυλιδι και απο κατω εχει 3 βιδακια τα οποια ειχαν καμποσο τζογο, τα εσφιξα και οκ. Βεβαια και παλι δεν ειναι ιδιαιτερα σταθερο, ιδιαιτερα με το hood επανω, αλλα anyway. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

d800 + 24-70 in da house

δε μπορω να καταλαβω κατι..

ΠΡΩΤΟΥ πεσει η μηχανη μας παρουσιαζε ενα προβλημα με 80-200 και 24-70 να θελει -20 fine tuning

κατι που ΔΕΝ ειδαμε στο αχλαδι οταν την πηραμε π@ρτουζα τη μηχανη οπως και μονος μου στις φωτογραφιες οταν την αγορασα.

ο 50αρης εστιαζει πολυ σωστα.

ο 80-200 και ο 24-70 θελουν -20 για να παιξει.

ΔΕΝ μπορουσα να κανω ελεγχο της μηχανης στον δαμκαλιδη.

Με ενημερωσε βεβαια πως εχει περασει απο ολα τα διαγνωστικα συστηματα (υπολογιστες , ελεγχος focusing κ.α. ) και βγηκε ολοσωστη.

οι φακοι μου στην δ90 που δεν εχει fine tuning δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα.

Πως το εξηγειτε αυτο με την δ800;

edit : η αυτο που βλεπω ειναι πως ειχαμε αρκεστει στην πολυ καλη ποιοτητα των φακων και τωρα ειναι ακομα καλυτερα ;

στο -20 οι φακοι ειναι απιστευτοι

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

d800 + 24-70 in da house

δε μπορω να καταλαβω κατι..

ΠΡΩΤΟΥ πεσει η μηχανη μας παρουσιαζε ενα προβλημα με 80-200 και 24-70 να θελει -20 fine tuning

κατι που ΔΕΝ ειδαμε στο αχλαδι οταν την πηραμε π@ρτουζα τη μηχανη οπως και μονος μου στις φωτογραφιες οταν την αγορασα.

ο 50αρης εστιαζει πολυ σωστα.

ο 80-200 και ο 24-70 θελουν -20 για να παιξει.

ΔΕΝ μπορουσα να κανω ελεγχο της μηχανης στον δαμκαλιδη.

Με ενημερωσε βεβαια πως εχει περασει απο ολα τα διαγνωστικα συστηματα (υπολογιστες , ελεγχος focusing κ.α. ) και βγηκε ολοσωστη.

οι φακοι μου στην δ90 που δεν εχει fine tuning δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα.

Πως το εξηγειτε αυτο με την δ800;

edit : η αυτο που βλεπω ειναι πως ειχαμε αρκεστει στην πολυ καλη ποιοτητα των φακων και τωρα ειναι ακομα καλυτερα ;

στο -20 οι φακοι ειναι απιστευτοι

Link to comment
Share on other sites

ισως να το εχεις δει ..ισως και οχι ..

δες στα fine tuning της d800 ..

εχει 2 επιλογες για φακους..ενα global και ενα για καθε φακο(20 θεσεις εχει??καπου εκει) χωριστα.

Απλα για να σου(μας)φυγει η απορια.

Αφου ολα παιζουν παντου δεν ενοχλει.:p

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι :p

0 finetuning για τον 50αρη

-20fine tuning(τερμα κατω) για τους φακους 80-200 + 24-70

το ερωτημα ειναι γιατι δε το εκανε στην αρχη και τωρα θελουν -20 ΚΑΙ οι δυο φακοι.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδι μου το ειδα..

αλλο ειπα (σαν μια πολυ μικρη πιθανοτητα.)

Εχει δυο μενου για fine tuning.

Μηπως εχει βαλει στο πιο μεσα +20(για τον 50αρη) και αντισταθμιζεται απο το -20 που αναφερεις στους αλλους 2..

Κατι αντιστοιχο ειχε γινει και στο αχλαδι...που ολες βγηκαν εκτος +5 εκτος απο εναν φακο.

Εγω δε την παλευα με τα μενου της νικον ..ο κλεισθενης το ειχε δει.

Ρωτα τον λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

εσυ δε την παλευες γενικοτερα :p

θυμαμαι το περιστατικο αλλα

δεν ισχυει αυτο που λες γιατι το βαζω global (για ολους τους φακους) αλλα οταν βαζω τον 50αρη το af tuning το εχω off και παιζει τελεια

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ασχοληθηκες να γραψεις μια σειρουλα παραπανω πιο επεξηγηματικη φταιω να ξαναγραψω ,μιας και για 3η φορα δεν το ξεκαθαριζεις ασχετως αν το ξερεις-το εχεις δει-θεωρεις σιγουρο οτι εφοσον το ειδες εσυ το ξερουν ολοι..

να μπεις πιο μεσα στο μενου..οχι στο global αλλα εκει που ρυθμιζεις το καθε φακο μεμονωμενα και ανεξαρτητα...μηπως ο καθε φακος (24-70,80-200) ξεχωριστα και ανεξαρτητα του global εχει +20.

Τοσα ποστ απλα για να ξεκαθαρισουμε τι λεει ο ενας και τι ο αλλος..

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ασχοληθηκες να γραψεις μια σειρουλα παραπανω πιο επεξηγηματικη φταιω να ξαναγραψω ,μιας και για 3η φορα δεν το ξεκαθαριζεις ασχετως αν το ξερεις-το εχεις δει-θεωρεις σιγουρο οτι εφοσον το ειδες εσυ το ξερουν ολοι..

να μπεις πιο μεσα στο μενου..οχι στο global αλλα εκει που ρυθμιζεις το καθε φακο μεμονωμενα και ανεξαρτητα...μηπως ο καθε φακος (24-70,80-200) ξεχωριστα και ανεξαρτητα του global εχει +20.

Τοσα ποστ απλα για να ξεκαθαρισουμε τι λεει ο ενας και τι ο αλλος..

Τεσπα...

θα με τρελανεις εσυ :p

δεν εχει τετοια επιλογη.Για τον καθε φακο ξεχωριστα βαζω -20 και οχι δεν εχει bydefault +20

γτ οταν κλεινω το fine tuning ειναι αλλου κ αλλου ενω ο 50αρης δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.