Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Έστειλα σε καταστήματα που πουλάνε μεταχειρισμένα είδη φωτογραφικής, για τον 100-400 και τον "bigma 50-500".

Μου απάντησε 1 μέχρι στιγμής :

"Καλημερα σας.

Ο φακοσ 100-400 της canon θα μας ενδιεφερε στη τιμη περιπου 600 ευρω.

ευχαριστουμε"

Γιαυτό έστειλα email...γιατί θα ζητάνε τιμές να τους τα χαρίσω...θα γλιτώσω και τα πέρα δώθε...

Άκου 600euro...

Φακός 100-400 στα 600 ευρώ.. σε υπεράριστη κατάσταση...

έλεος... :TD:

Link to comment
Share on other sites

νεα απο τον φακο......

στον μαστορα δεν παρουσιασε καθολου το προβλημα και μου ανεφερε οτι τον ανοιξε και τον καθαρισε στους μηχανισμους (ειπε μια λεξη γμτ που δεν την θυμαμαι) και εσωτερικα και εξωτερικα

ο φακος θα μεινει εκει και σημερα για να τον τεσταρει κιαλλο

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια.....γτ το θεωρησα πως ειναι προβλημα του φακου λογω το οτι το παρουσιαζει και στην d800 και στην d90

απο την αλλη φοβαμαι το αλλο....να εχει προβλημα η μηχανη του - δε ξερω που να βαλω το ποδι για να κατεβω σκαλια- και να "χαλαει" τον φακο και να μεταφερει το προβλημα σε αλλες μηχανες ; παιζει τετοιο σεναριο ;

στον μαστορα την εχει μια βδομαδα περιπου και δε του εχει βγαλει προβλημα (και πριν τν καθαρισει)

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] 10Ε ειναι τα εισητηρια για να παω και να ερθω :D

αλλιως προσθετεις 2 μηδενικα για 24-70 νικον :p

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα Ζανή κατάλαβες... αυτό του φαίνεται "λογικό" του Ιάσωαν! :D :D

Αν έχει κανείς κανένα φακό και θέλει RMA να τον βάλω πάνω στην 800άρα να τον χαλάσω!! Έλα κόσμε! :rofl:

Πες του αλλου να ψαχτεί πέρα απο την πλάκα Ιάσονα γιατί δεν μας τα λέει καλά. Εκτός αν με ένα καθαρισμό έστρωσε, γιατί χτύπημα δεν έφαγε, οπότε ΙΣΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

αν σου δινα τον φακο με την D800 οπως ημασταν στο σπιτι της κοπελας

θα λεγες οτι ειχε προβλημα ;

ε πως θα το ψαξει οταν ΔΕΝ του εμφανιζει προβ ;

μου ειπε οτι τον ανοιξε και τον καθαρισε

μηπως απο τον στουκο περασε βρωμια μεσα ; Δε ξερω.

το μοτερ δουλευε και δουλευει

και λεω οτι τον εχει τοσες μερες και ΔΕΝ του εχει βγαλει προβλημα.

μηπως υπαρχει σεναριο να δημιουργει το σωμα προβλημα στον φακο.

εχεις να προτεινεις τπτ εσυ με το φθηνο μυαλουδακι ;

Υ.Γ δυσλεξια εχεις ρε ;

Ιασονας ειναι:p

Link to comment
Share on other sites

ειχε πει 10μερες μεχρι να ερθουν τα μαγνησια

αλτσχαιμερ και εσυ

θα παω με δ90 εννοειται αλλα επιτοπου μπορει να δουλευει τελεια κ μετα απο 1 -2 μερες να αρχισει το προβλημα.

θα θελα να την δοκιμασω με δ800 για τεστ

παλι εγω πληρωνω τις χαζομαρες σου

εφυγα παω bike

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δε δουλεύω, έχω χρόνο, Επίσης έτσι κι αλλιώς κάποια μέρα (μέσα στην εβδομάδα) θα κατέβω στον Άρη για μια δουλειά μου.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
ορθογραφικά
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχουμε καμια γνωμη για half-decent stabiliser που να ΜΗΝ εχει 500€?? Εχω εναν τρομπα φιλο ο οποιος ειναι ετοιμος να μου φερει αυριο 500ρικο για να του παρω αυτο. Ειναι κριμα τοσα λεφτα, ειδικα απο την στιγμη που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ stabiliser. Κατι παρεμφερες, ακομη και χαμηλοτερης ποιοτητας, που να μην εχει 8 γκαζιλιονς?

Link to comment
Share on other sites

Dewd, εδω σου λεω δεν το χρειαζεται καν, το βαρος σε πειραζει? :p. For the record τωρα εχει d5k με 16-85, και εχει μπει σε λιστα αναμονης για D800 και 24-70 (τα οποια επισης προφανεστατα δεν χρειαζεται :p ). Το ειχες παρει απο τον Ισραηλινο στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με το 1ο πακέτο και με το VR του φακού θα έχει καλό αποτέλεσμα, το 2ο δε νομίζω πως θα το σηκώσει όμως. Αλλά ακόμα και αν το σετάρει σωστά, είναι πάρα πολύ κουραστικό για εκτεταμένες λήψεις.. Εγώ με το ζόρι την πάλευα με NEX-5 και 17-50.

Sent from my U8800 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.