Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πού ακριβώς πρότεινα φακό; :p

για κάποιο λόγο σας μπερδεύω εσας τους δύο πάντα :p

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] 150€ η 500δ; Ή 150€ + την 400δ (η οποία πόσο κοστολογείται?)

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

δινεις την 400αρα ...+150Ε.(υποθετω οτι θα την δωσεις 150ε την δικια σου..τα οποια θεωρω οτι τα πιανει)

Ο δελλμαν βρηκε ωραια ευκαιρια.

Φανταζομαι μια δοκιμη θα σε πεισει .

Δε λεω οτι θα παρεις αυτο που εψαχνες..αλλα μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις..μπορεις καλλιστα να εχεις κατι καλυτερο σχεδον ανεξοδα

(σε σχεση με ενα καλο φακο το οποιο θες να σου αποδιδει ενα στοπ πιο κατω.)

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες ΦΦ θα σου λεγα 50αρη (βεβαια εγω θα παιρνα 85αρη)

τωρα που εχεις το χαζοκροπ 1.6 παρε 35αρη

ασχετα αν δε προτιμω κανεναν απο τους 2 φακους

ποτε δε τους συμπαθησα.

αν ειναι να διαλεξω με το κριτηριο της ποιοτητας αναμεσα στους 35 και 50αρη , θα διαλεγα τον 2ο

Οπως επισης δε θα παιρνα 1.4 φακο αλλα 1.8.Πολλα παραπανω λεφτα οι 1.4 σε συνδιασμο με την ποιοτητα στο 1.8 (κοντα στα 70+Ε τον βρισκεις)

μιλαω παντα για την εμπειρια μου απο το στρατοπεδο της νικον και τους φακους της.

απο θεμα μμ εσυ θα κρινεις τι θα σε βολεψει.

εχει τον σιγμα σου στα 35 για μια μερα και την αλλη στα 50 και κρινε

αλλα το μωρο θελει ΥΨΗΛΗ ταχυτητα γτ δε θα το προλαβαινεις.Δε θελεις φακο , σωμα θες για ταχυτητα.Γτ αν τραβας με 1.8 το μισο καδρο θα ειναι νετ και το αλλο φλου.Αν μπορεις να αλλαξεις σωμα εστω και ενα στοπ απο αισθητηρα σε συνδιασμο ενος φωτεινου φακου θα εισαι αρχοντας (Τι εγινε Νικολα ; τωρα ειμαστε υπερ του high iso ? :p )

Συμφωνω με [MENTION=4655]racer[/MENTION].Δωστα ολα και πανε σε νικον :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9359]performer[/MENTION] μπορείτε να αιτιολογήσετε γιατί προτείνατε τους φακούς αυτούς;

τα 50 μου φαινονται παρα πολλα για κροπ σωμα. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις πανω ενα φακο zoom να κλειδωσεις α)στα 35 β)στα 50 και να δεις τι σε βολευει. αν μου λεγες για φφ σωμα θα σου λεγα παρε 50αρι αλλα Ok γουστα ειναι αυτα..

υ.γ: δε ξερω τι παιζει απο αυτους φακους απο ποιοτητα περνω ως δεδομενο οτι ειναι και οι δυο καλοι οπως αυτοι της nikon :p

Link to comment
Share on other sites

high iso ...oxi ακομα....απλα ειμαι κατα της 400αρας που στα 800 ψιλοζοριζεται:p

Ποσο μαλλον οταν βρισκεις 500αρα στα 300Ε .

Απο την αλλη ([MENTION=4171]deninho[/MENTION]) μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιησεις ενα φλασακι (bounce).

υ.γ

σε πρωτη φαση το μωρακι μπορεις να το βγαζεις και σε bulb αφου ή θα κοιμαται ή θα τρωει :p(το δευτερο δεν αναιρει το πρωτο).

Link to comment
Share on other sites

45 δολλαρια να αλλαξω ολο το κιτ του φακου μονος μου.

canon sx200is, εχει φακο με ζουμ 12χ και γεμιζει ευκολα σκονες, τωρα η γρατζουνια δεν ξερω ποτε εγινε.

ελεγα μηπως ειχατε καμια πατεντα, οπως πας το ρολοι swatch και το γυαλιζουν και φευγουν οι γρατζουνιες.

όπα για πές ινφο για το ρολόι...έχω ένα swatch και δυστηχώς βρήκα σε ένα τοίχο με αποτέλεσμα κάποιες γρατζουνιές στο κρύσταλλο....!

Link to comment
Share on other sites

όπα για πές ινφο για το ρολόι...έχω ένα swatch και δυστηχώς βρήκα σε ένα τοίχο με αποτέλεσμα κάποιες γρατζουνιές στο κρύσταλλο....!

στη swatch στην ερμου το ειχα παει, το πηρα μετα απο 5 λεπτα χωρις χρεωση σαν καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ζήτημα γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη ???

Το θέτω... :D

MC-Zenitar-M2S-2-50mm-confirm-chip-M42-Canon-EOS

Αυτός ο φακός θα κάνει να μπει πάνω στην 5d II ?

Δε γράφει τπτ και ο μπαγλαμάς ο πωλητής ..εκτός κ αν εγώ είμαι ακόμα πιο γκαβός ...πράγμα πιθανόν...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα ο canon χρωματικά για μένα είναι άθλιος ακόμα και ο zuiko 1.8 είναι πολύ καλύτερος από αυτόν

https://omexperience.wordpress.com/comparisons-thoughts-misc/zuiko-50mm-shoot-out/

Olympus Lens: Primes - Olympus 50mm f/1.8 OM F.Zuiko (Tested) - SLRgear.com!

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η καλύτερη κάρτα μνήμης micro SD 32GB (SDHC) ;

θέλω να είναι micro για να μπορώ να τη μεταφέρω εύκολα και στο κινητό μου, πέρα από το class 10 τι ακόμη πρέπει να προσέξω; βασικό είναι να έχει πολύ καλή ανάγνωση, εγγραφή και προσπέλαση στα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

βασικό είναι να έχει πολύ καλή ανάγνωση, εγγραφή και προσπέλαση στα δεδομένα.

Για κινητο η για dslr την θες? Γιατι υπαρχει περιπτωση να μην στη διβαζει η καμερα με τον sd ανταπτορα!

Τεσπα για κοιτα αυτες..

Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 32GB Micro SDHC Card + SD Adapter

SAMSUNG 32GB MICRO MicroSDHC MEMORY CARD NEW class 10 High Speed SD adapter SDHC | eBay

[ame=http://www.amazon.com/Lexar-MicroSDHC-Memory-Reader-LSDMI32GBSBNAR/dp/B004AM610M/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1337002173&sr=1-1]Amazon.com: Lexar High Speed MicroSDHC 32 GB Class 10 Flash Memory Card with Reader LSDMI32GBSBNAR: Electronics[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για κινητο η για dslr την θες? Γιατι υπαρχει περιπτωση να μην στη διβαζει η καμερα με τον sd ανταπτορα!

Τεσπα για κοιτα αυτες..

SAMSUNG 32GB MICRO MicroSDHC MEMORY CARD NEW class 10 High Speed SD adapter SDHC | eBay

Αυτό από Χόνκ Κόνκ είναι λίγο επίφοβο. Και ο χρήστης δεν έχει 100% θετικό feedback.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.