Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

To λουρακι δε βοηθαει (παντα) σε αυτες της ηλικες.

Εχει τη ταση το ατιμο να φευγει απο τους ωμοuς και να γινεται "ζωνη" ετοιμη να βρεθει στο πατωμα στη πρωτη -κακη/ατυχη- "ευκαιρια".:p

Και εδω ψιλοετοιμο ειναι ..

(μη κανετε συνεχεια quote..-για τους επομενους)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
-u-
Link to comment
Share on other sites

Ναι φέυγει το λουράκι, αλλά εννοείται ότι δεν την αφήνω να φύγει με τη μηχανή :D

Πάντως και η ίδια αναγνώρισε ότι είναι απίστευτη μηχανή, και όταν πάρει τη δικιά της με τα λεφτά που ζήτησε, ας την κάνει ό,τι θέλει. Άλλωστε Nikon είναι, δε θα πάθει τίποτα.. :dirol:

_ATA6941.jpg

Link to comment
Share on other sites

More info needed.

Σημερινή τιμή, ηλικία, μοντέλο;

45 δολλαρια να αλλαξω ολο το κιτ του φακου μονος μου.

canon sx200is, εχει φακο με ζουμ 12χ και γεμιζει ευκολα σκονες, τωρα η γρατζουνια δεν ξερω ποτε εγινε.

ελεγα μηπως ειχατε καμια πατεντα, οπως πας το ρολοι swatch και το γυαλιζουν και φευγουν οι γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή κάτι γεννητούρια που αναμένω, τι φακός μοιάζει να είναι καλύτερη επιλογή (σε κροπ σώμα) : 35μμ φ/2 ή 50μμ φ/1,4; Υπάρχει στα περίπου ίδια λεφτά ο 85 φ/1,8, αλλά μάλλον είναι πολλά τα μμ για τη δουλειά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε την 400αρα...καπου πετυχα 40d..250E??300?? καπου εκει...

Να κερδισεις ενα στοπ σε iso φτηνα και γρηγορα..:p

Ομοιως για 450δ/500δ(αν και η 500αρα ξεφευγει).

50αρης παντως δειχνει πιο σωστη λυση..αν παραμεινεις σε αναζητηση φακου.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή κάτι γεννητούρια που αναμένω, τι φακός μοιάζει να είναι καλύτερη επιλογή (σε κροπ σώμα) : 35μμ φ/2 ή 50μμ φ/1,4; Υπάρχει στα περίπου ίδια λεφτά ο 85 φ/1,8, αλλά μάλλον είναι πολλά τα μμ για τη δουλειά αυτή.

τι φακούς έχεις?

@ntg η 500 γιατί ξεφεύγει βρίσκεις μια χαρά με 300

αν έχεις το 17 70 ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

ΠΑΡΕ ΜΗΧΑΝΗ 500 Η 40 ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Έγινε επεξεργασία από dellman
Link to comment
Share on other sites

Σ 17-70 f/2.8-4.5 (τον παλιό)

Canon 70-200 f/4 USM

Η 450D δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την 400άρα. 12,2mp, ίδιο iso range, sd card και μου έμοιαζε πιο φθηνή κατασκευή από την 400d. Η 500άρα είναι κάπως καλύτερη επιλογή, αλλά πλέον θέλω να ξεφύγω από τα τριψήφια μοντέλα, κυρίως λόγω του ότι δεν κάθονται καλά στο χέρι μου. Επίσης θέλω και καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλά iso, για το γήπεδο (θα μου πεις 12800 προσφέρει και η 500δ)

Πάντως, προτιμώ, προς το παρόν να παραμείνω σε αναζήτηση φακού, κι όχι σώματος.

[MENTION=4655]racer[/MENTION] [MENTION=9359]performer[/MENTION] & [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] μπορείτε να αιτιολογήσετε γιατί προτείνατε τους φακούς αυτούς;

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

για ενα 150αρι ευρω...ευχαριστως θα αλλαζα την 400αρα με την 500αρα.

Οσο για τους φακους..δυσκολα βρισκεις κατι αξιολογο κατω απο τα 50mm και 300Ε.

Για αυτο και προτιμω τον 50αρη σαν λυση.

Απο καδρα θα σε καλυψει indoor..δε θα εισαι και κολλημενος με το μωρο..αλλα ουτως η αλλως θελει και 1 μετρο για να εστιασει.(45cm)

O 35αρης οντως ειναι η επομενη λυση..αλλα υπολειπεται του 50αριου..και το μονο πλεον που προσφερει ειναι απλα ενα στοπ εναντι πχ του ταμρον/σιγμα 17(18)-50 στο διαφραγμα.(που δεν εχεις ..απλα να παρεις prime και να ειναι χειροτερος απο ζουμαριστο..ειναι καπως).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.