Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

την κεφαλή Β0 την βρίσκω 60 ευρώ στο ebay. Πολύ καλή τιμή πιστεύω..

τωρα για το τριποδο PHOTO ZONE θέλω αυτό, αλλά ποσο πιο κάτω να το αφήσει ... αν το αφηνε ενα 200-210 θα το παιρνα αλλα δε νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλησιαζει η γιορτη μου και εφτασε ο καιρος να αρχισουμε την ενασχοληση με τα speedlights,strobes η οπως θελετε πειτε τα, τι προτεινετε για αρχη? Να παμε σε Nikon με καποιο sb700(θα με καλυψει πιστευω) η να κοιταξω και αλλες λυσεις οπως Nissin? Δεν θελω να επενδυσω ακομα σε καποιο μεγαλο μοντελο αλλα να αγορασω καποια radio triggers για off camera καταστασεις. Πειτε μου αποψεις σχετικα με το sb700 εαν εχετε εμπειρια και τι πρεπει να προσεξω ωστε να μου ειναι χρησιμο και αργοτερα εφ οσον προσθεσω και αλλα φλας. Η μηχανες ειναι η D3100 και D7000 και οχι δεν καιγομαι για το commander mode γιαυτο και δεν αποκλειω και αλλες λυσεις περαν της Nikon.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλησιαζει η γιορτη μου και εφτασε ο καιρος να αρχισουμε την ενασχοληση με τα speedlights,strobes η οπως θελετε πειτε τα, τι προτεινετε για αρχη? Να παμε σε Nikon με καποιο sb700(θα με καλυψει πιστευω) η να κοιταξω και αλλες λυσεις οπως Nissin? Δεν θελω να επενδυσω ακομα σε καποιο μεγαλο μοντελο αλλα να αγορασω καποια radio triggers για off camera καταστασεις. Πειτε μου αποψεις σχετικα με το sb700 εαν εχετε εμπειρια και τι πρεπει να προσεξω ωστε να μου ειναι χρησιμο και αργοτερα εφ οσον προσθεσω και αλλα φλας. Η μηχανες ειναι η D3100 και D7000 και οχι δεν καιγομαι για το commander mode γιαυτο και δεν αποκλειω και αλλες λυσεις περαν της Nikon.

για εμένα, τσίμπα αυτό εδώ Fotomarket-Magrizos-Μαγρίζος-Φωτογραφικά - Μεταχειρισμένα :: Nikon / Για Nikon :: Nikon SB-600 used σε πρώτη φάση γιατί ειναι φοβερή ευκαιρία.

Πάρε και ένα πομποδέκτη (είναι πάμφθηνοι στο ebay) για να αρχίσεις να παίζεις και να βλέπεις και λιγο πιο μετά πας και στα ακριβότερα μπλιμπλίκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην σνομπαρεις το commander mode, και ειδικα απο τη στιγμη που εχεις μηχανη να το υποστηριζει και το θελεις για off-camera lighting, δεν βλεπω απολυτως κανενα λογο να προτιμησεις συνειδητα καποιο που δεν εχει, εκτος του κοστους βεβαια που δε μου πεφτει λογος. Συμφωνω με haya, τσιμπα ενα μεταχειρισμενο sb-600/800.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] εφοσων εχει commander mode η μηχανη του , γιατι να παρει trigger?

εγω λυσεις τριτων κατασκευαστων στα φλας ποτε δε τα πηγαινα..τσιμπα το σβ600/800 αν βρεις

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] εφοσων εχει commander mode η μηχανη του , γιατι να παρει trigger?

εγω λυσεις τριτων κατασκευαστων στα φλας ποτε δε τα πηγαινα..τσιμπα το σβ600/800 αν βρεις

Γιατί καταρχάς κάποια στιγμή μπορεί να πάρει τιποτα παλιότερα φλασάκια για να παίξει τα οποία δεν υποστηρίζουν ασύρματη λειτουργία διαφορετικά.

Επίσης, γιατί η μία από τις μηχανές που ανέφερε (η 3100 ήταν ; ) δεν νομίζω πως έχει commander mode.

Και τέλος γιατί εγώ προσωπικά έχω καταλάβει ότι πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός για να πάρεις το 100% από το σύστημα της NIKON. Aka αν τα μπλιμπλίκια δεν έχουν 100% οπτική επαφή πρέπει να κάνεις την προσευχή σου. Μπορεί να έχω πέσει και σε περιπτώσεις περίεργες βέβαια δεν ξέρω, αλλά σε σοβαρή δουλειά που θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι όλα θα δουλεύουν συνέχεια (και σωστά), θα χρησιμοποιούσα τα triggers με κλειστά μάτια (εκτός κι αν είχα pocket wizard radio slaves ή κάτι τέτοιο

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας και με βλεπω να τσιμπαω το sb600 και να κρατησω τα λεφτα μιας και ειναι ευκαιρια. Επειδη δεν εχω κοιταξει για το sb600 θα εχει διαφορες σε σχεση με το sb700?

Λετε να ψαξω για κανα sb800?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις για sb800 θα ηταν η ιδανικοτερη λυση γιατι εχει και commander και πιο δυνατο.Ωστε μπορει να δουλεψει ως slave και να εχεις δευτερο φλας μετα και να το ενεργοποιει..

Link to comment
Share on other sites

200:shout::shout::shout: Τρομερη τιμη!! Μακαρι να βρω κατι παρομοιο. Ευχαριστω πολυ.

Μεσα στη βδομαδα θα ψαχτω:)

σε ποιο μαγαζί βρήκες το 800 ;

βασικά πιστεύω ότι αμα πας και τους πιάσεις κουβέντα, χωρίς ιδιαίτερο κ΄οπο θα πετύχεις πολύ καλύτερη τιμή. 280 είναι εκτός πραγματικότητας πλέον.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.