Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

γενικώς για κάποιο λόγο υπάρχουν τρελές ευκαιρίες σε κάτι τέτοια στο ebay.

Κι εγώ την δική μου από εκεί την είχα πάρει (ο πωλητής ήταν στο Ισραήλ αν θυμάμαι καλά) και σε τιμή υπερβολικά καλύτερη από την επίσημη

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα αξιοπρεπές οικονομικό τρίποδο μέχρι 60€;

Προς το παρόν έχω την Panasonic G1 και ο πιο "βαρύς" μου φακός είναι ένας minolta AF 100-300. Δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα χρήματα γιατί ο εξοπλισμός μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να έχω πολλές απαιτήσεις :hehe:

Θα ήταν στα + αν το τρίποδο είχε τέτοιο μέγεθος ώστε να μπορώ να το κρεμάω στο πλαι της Slingshot 200AW :)

Link to comment
Share on other sites

Cool story bro!

Canon PowerShot G1 X Preview: 1. Introduction: Digital Photography Review

Στο περιπου μια "compact" με cropped sensor και 4:3 αναλογια.

Χονδρικα αν -μπιπ- η canon με την οlympus κατι αντιστοιχο θα εβγαινε.

compared-001.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα αξιοπρεπές οικονομικό τρίποδο μέχρι 60€;

Προς το παρόν έχω την Panasonic G1 και ο πιο "βαρύς" μου φακός είναι ένας minolta AF 100-300. Δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα χρήματα γιατί ο εξοπλισμός μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να έχω πολλές απαιτήσεις :hehe:

Θα ήταν στα + αν το τρίποδο είχε τέτοιο μέγεθος ώστε να μπορώ να το κρεμάω στο πλαι της Slingshot 200AW :)

Velbon CX 440

Velbon CX 440 - Τρίποδα Βιντεοκάμερας | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

εκεί που ψαχούλευα τα πράγματα στην ντουλάπα μου, βρήκα μια -προσωρινή- λύση για τσάντα ώμου. Αντί της lowepro exchange messenger, όχι τίποτα σπουδαίο.

Μια παλιά στρατιωτική (της αεροπορίας για την ακρίβεια) τσάντα, από καμβά

4fTwpl.jpg

Έχει και χώρισμα στη μέση.

u3TiMl.jpg

Χωράει τον 70-200 με το hood (ανεστραμμένο) και την Canon 400D με τον 17-70 και το hood του (επίσης ανεστραμμένο)

9ttH6l.jpg

Χωράει κι ένα χοντρό βιβλίο μαζί (25*17, ~650 σελίδες)

lFhvBl.jpg

Ενώ χωράει και την 400D με τον 70-200 φορεμένο (χωρίς το hood), τον 17-70 (με το hood, ανεστραμμένο), κι ένα flash

H3yobl.jpg

Το κακό είναι ότι έχει λεπτά τοιχώματα αλλά είτε με χοντρά τοιχώματα είτε χωρίς, προσέχω να μη χτυπάω την τσάντα.

Επίσης υποθέτω ότι δεν είναι ιδιαίτερα αδιάβροχη

Link to comment
Share on other sites

Παλια αεροποριας??Sure??

Στα παλια τα χρονια εκεινα (90+-)..ηταν της μοδας τετοιες τσαντες στα σχολεια (γυμνασιο-λυκεο).Τις ξεχωριζες με τα graffity που της εκανε ο καθε ιδιοκτητης.

Ειχα και εγω τετοια (χωρις χωρισμα ομως)

Mετα ηρθαν οι polo:p

Link to comment
Share on other sites

Παλια αεροποριας??Sure??

Στα παλια τα χρονια εκεινα (90+-)..ηταν της μοδας τετοιες τσαντες στα σχολεια (γυμνασιο-λυκεο).Τις ξεχωριζες με τα graffity που της εκανε ο καθε ιδιοκτητης.

Ειχα και εγω τετοια (χωρις χωρισμα ομως)

Mετα ηρθαν οι polo:p

πού τίς θυμἠθηκες ρε σύ:)πάντος ήταν τίς μόδας από τό 80+.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα αξιοπρεπές οικονομικό τρίποδο μέχρι 60€;

Προς το παρόν έχω την Panasonic G1 και ο πιο "βαρύς" μου φακός είναι ένας minolta AF 100-300. Δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα χρήματα γιατί ο εξοπλισμός μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να έχω πολλές απαιτήσεις :hehe:

Θα ήταν στα + αν το τρίποδο είχε τέτοιο μέγεθος ώστε να μπορώ να το κρεμάω στο πλαι της Slingshot 200AW :)

αυτό μου φαίνεται μια χαρά για τη χρήση που το θέλεις

Πρόδρομος Γαλαίος - Φωτογραφικά Είδη

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε η κουβεντα για τριποδα, ψαχνω και εγω κατι πολυ μικρο (max 20-25cm) να χωραει στην τσαντα. Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το μεγιστο ανοιγμα του αλλα με ενδιαφερει η σταθεροτητα, το ποσο γρηγορα στηνεται και να εχει quick release. Απο οτι ειδα σε αλλα sites αρκετοι προτεινουν το [ame]http://www.amazon.co.uk/VELBON-V20967-Velbon-Ultra-MAXi/dp/B0012B33TQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1325526549&sr=8-1#productPromotions?tag=citofgamonlco-20[/ame], υπαρχει καποια αλλη πιο οικονομικη προταση με τα ιδια χαρακτηριστικα;

Υ.Γ Εχω βρει και ενα review εδω Velbon Ultra Maxi Mini Review - YouTube

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

O 70-200 o Nikon ποσο πιο πάνω θα είναι όμως αυτή είναι η ερώτηση, γιατί βρίσκεις τον VR1 με κοντά 1.000 τώρα.

Πλάκα πλάκα, ΠΟΣΟ θα τον δώσεις τον 80-200 για στείλε... γιατί θα πάω σε σώμα άμεσα (βλέπε απο 6/2 onwards) και έχω μονο τον 50αρη ατμ.

ΑΚΟΥΣ @NTG επιτέλους θα γίνει η ζημιά!!!!

Φοβάμαι Ζαννη μήν είναι ακριβώς... (αναλογικά πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα το βγάλουν πάνω από 650-700€

Κάτι το f4, κάτι ότι είναι 3rd party, κάτι ότι έχει και η sigma τον δικό της 70-200 2.8 σε αρκετά καλή τιμή...Πιστεύω θα κρατηθεί σχετικά χαμηλά η τιμή του και αν κρατήσει την παράδοση των 11-16 (ακόμη τον λιγουρεύομαι αυτόν) και 50-135 θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι

Btw, περιμένετε να δούμε αν και πότε θα έρθει εδώ και σε τι τιμή και τα συζητάμε μετά για τον 80-200, ληγούριδες :p

Link to comment
Share on other sites

γιατί ο 80-200 μου φαίνεται πλέον κάπως αργός. όσο καλός κι αν είναι το μειονέκτημα του σχετικά αργού/θορυβώδους focus δεν αντισταθμίζεται. η λογική λέει ότι ο τοκινα με το usm θα ειναι πολύ πιο γρήγος και αν ισχύουν και όλα όσα έγραψα παραπάνω τότε δεν βλέπω κανένα λόγο για να μην κάνω την αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.