Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

συνωνόματε darksaga (αν θυμαμαι καλα) , δεν έχω ιδέα από commander, ουτε αν το εχει η μηχανή μου Nikon D5100.

από dpreview:

• TTL flash control by 420-segment RGB sensor.

• i-TTL balanced fill-flash for digital SLR and standard i-TTL fill-flash for digital SLR available when CPU lens is used with built-in flash, SB-400, SB-800, SB-900 and SB-600

• Auto aperture with SB-800/SB-900 and CPU lenses

• Non-TTL auto with SB-900, SB-800, 80DX, 28DX, 28, 27 and 22s

• Range-priority manual with SB-900, SB-800 and SB-700

Σκέφτηκα να πάρω κατευθείαν το καλό μην αγοράζω μετά πάλι. Εννοείται πως δε προκειται να το αξιοποιήσω πλήρως ( σε εύλογο χρονικό διάστημα)

στο ebay το SB900 παιζει γυρω στα 350, εννοώ οτι αφου δινω 250 δινω αλλα ~100 και παίρνω κατευθείαν το "καλο".

Link to comment
Share on other sites

Nikon D5100 commander mode - Αναζήτηση Google

"This limitation (no flash commander mode) as well as no high speed flash sync are two big limitations of the D5100 compared to the more expensive Nikon"

από την πρώτη απάντηση φαίνεται και στην περίληψη

δεν μπορείς να ελέγξεις, με φλασιά της μηχανής, το άλλο φλας

θα πας σε ραδιομονάδα για να πειραματιστείς.

το να έχεις ένα πανίσχυρο φλας πάνω στη μηχανή,κεντρικά του θέματος

είναι σχεδόν άχρηστο, απαγορευτικό στη χρήση θα έλεγα.

Το πόσο γρήγορα θα εξελιχθείς είναι ψιλοάσχετο

αλλά αν εξελιχθείς στάνταρ θα ζητήσεις ΚΑΙ άλλο ένα φλας πολύ γρήγορα

για να απαλύνεις τις σκληρές σκιές του πρώτου.

προσωπικά το έκανα παλιά και θα το ξαναέκανα ανετότατα θα έπαιρνα 2χsb 600 used

αντί για το σουπερ ντούπερ φονικό φλας sb 800 τότε sb 910 ? τώρα

και μια ραδιομονάδα.....

απάντα και στον πέτρο αν θες, τι σκέφτεσαι να φωτίσεις με αυτό?

τι χρήση θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Με το SB 600 (σε σχέση με το SB 700 πχ) δεν χάνεις όμως τη λειτουργία (του flash) master commander για να ελέγξεις κάποιο άλλο flash ή κάνω λάθος; Αν είναι έτσι, μια λύση θα ήταν ένα sb 700 και ένα sb 600!

Δείγματα (σε πλήρη ανάλυση) από Nikon Af-s 85mm 1.8

Τα βρήκα εδώ

Και μερικά ακόμα

Έγινε επεξεργασία από g1ann1s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η χρήση είναι γενική, δεν έχω κατι συγεκριμένο. Τυχαίνει πολλές φορές να βγάζω βράδυ με φλας και βγαινουν λιγο χάλια, πολυ φωτεινές μπροστά και πίσω σκοτάδια.

Αυτό θέλω να βελτιώσω.

Να κοιτάξω για μεταχειρισμένο Sb700 ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η χρήση είναι γενική, δεν έχω κατι συγεκριμένο. Τυχαίνει πολλές φορές να βγάζω βράδυ με φλας και βγαινουν λιγο χάλια, πολυ φωτεινές μπροστά και πίσω σκοτάδια.

Αυτό θέλω να βελτιώσω.

Να κοιτάξω για μεταχειρισμένο Sb700 ;

μτχ sb-700 δύσκολα θα βρεις νομίζω. εκτός κι αν υπάρχει πράγματι αυτό εδώ NIKON FLASH SB-700 Μεταχειρισμένο Προιόν | MdigitalPhoto.gr και δεν το έχουν ξεχάσει, οπότε χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αλλιώς πάρε ένα 600άρι, μια χαρά είναι, μάθε να το χειρίζεσαι και να το χρησιμοποιείς και όταν δεις ότι σου χρειάζεται κάτι καλύτερο παίρνεις ένα ακόμη, 700 ή 900/910.

Μπορεί τα 700,900 να έχουν περισσότερες λειτουργίες κλπ αλλά από τη στιγμή που δεν πρώτη φάση δεν τις χρειάζεσαι γιατί να τις πληρώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

το να έχεις ένα πανίσχυρο φλας πάνω στη μηχανή,κεντρικά του θέματος

είναι σχεδόν άχρηστο, απαγορευτικό στη χρήση θα έλεγα.

απογερυτικο στη χρηση γιατι?Full power δουλευει μονιμα??

Link to comment
Share on other sites

καλως τον !

απαγορευτικο γιατι δεν θα θελα ευθεως φωτισμενα θεματα και γιατι οπως ειδες θελει ο φιλος να αποφυγει ενα ζητημα με τροπο που δε θα το αποφυγει.

φωτισε εσυ το καστρο του πλαταμωνα απο την παραλια με τα δικα σου, να κανει και ο. δημος οικονομια.... αντε να μη σε ξεφυτιλισω..... :)

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

απαγορευτικο γιατι δεν θα θελα ευθεως φωτισμενα θεματα και γιατι οπως ειδες θελει ο φιλος να αποφυγει ενα ζητημα με τροπο που δε θα το αποφυγει.

Διορθωσε με αν κανω λαθος ,ευθεως φωτισμενα αντικειμενα παντα θα εχεις με ενα φλας το οποιο ειναι πανω στη μηχανη .

Το αν προτιμας 2 φλας στη τιμη του ενος ειναι αλλο θεμα στο οποιο συμφωνω.

αντε να μη σε ξεφυτιλισω..... :)

be my guest...αυπνιες εχω..ολο το βραδυ εδω θα ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα δυο φλας και μια ραδιομοναδα να τα οδηγει, ενα σβ καλο χωρις κομαντερ θα ηταν υπερβολη, ενα σβ καλο και ραδιομοναδα απλα θα του ανοιξει την ορεξη.

το ξεφυτιλισμα αναφερεται στο ενετικο λιμανι χανιων που ισχυριζοσουν οτι επειδη εχεις μεγαλυτερο απο το δικο μου αλλα και γενικα μεγαλι, οδηγο αριθμο... θα φωτιζες το φαρο, πλακα κανω.. κοιμησου

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα δυο φλας και μια ραδιομοναδα να τα οδηγει, ενα σβ καλο χωρις κομαντερ θα ηταν υπερβολη, ενα σβ καλο και ραδιομοναδα απλα θα του ανοιξει την ορεξη.

Aυτο διαφερει απο το "ενα μεγαλο δυνατο ειναι απαγορευτικο στη χρηση" μιας και ρυθμιζεται απο 1002 μεριες..

Στη τελικη δεν ειναι αναγκη να παρει το ακριβο δυνατο...αλλα και ενα απλο φτηνοτερο ή αλλη μαρκα.(στη περιπτωση που θελει να περιοριστει στα 150Ε...αν και νομιζω μεταβιας βρισκεις μτχ nikon εκει).

Αν ντε καλα θελει να δωσει 300+ ας παρει οσα μπορεσει.

το ξεφυτιλισμα αναφερεται στο ενετικο λιμανι χανιων που ισχυριζοσουν οτι επειδη εχεις μεγαλυτερο απο το δικο μου αλλα και γενικα μεγαλι, οδηγο αριθμο... θα φωτιζες το φαρο, πλακα κανω.. κοιμησου

Στο περιπου το θυμασαι αλλα κοντα επεσες..Τη μαυριλα της θαλασσας ηθελα να καλυψω οσο μπορουσα (μακρυτερα..ξεκινωντας απο μενα προς τα μεσα..οχι απο το φαρο προς τα μενα)

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά υπάρχουν commanders όπως το su-800 που είναι πολύ ακριβό (για τις τρέχουσες ανάγκες σου υποθέτω τουλάχιστον) και απλά triggers που μπορείς να βρεις στο ebay με τα οποία θα παίξεις, θα δεις πώς "δουλεύει" το φως κλπ και αν σου ανοίξει η όρεξη όπως λέει ο saga βλέπεις τι άλλο χρειάζεσαι από εκεί και πέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

link ;; πως να το ψαξω στο ebay:D (ebay? )

αν παρω πχ το su-800 μπορω να το συνδυάσω με το sb600 ή θελει το sb800;

οπως βλεπετε δεν εχω ιδεα από αυτά. Επειδή θέλω να ασχοληθώ πολύ , να παρω κατι που θα μεινει... :)

Link to comment
Share on other sites

To su-800 (su-800 - Flash & Αξεσουάρ | Skroutz.gr ) μπορείς να το συνδυάσεις με όλα εκτός νομίζω από το sb-400 που δεν παίζει ασύρματα. Να δώσει όμως 300€ για αυτό πραγματικά το βλέπω παράλογο. Καλύτερα αν ειναι, πάρε ένα sb-700 ή sb-900.

Για τα άλλα, δες εδώ: nikon flash trigger | eBay

Link to comment
Share on other sites

Aυτο διαφερει απο το "ενα μεγαλο δυνατο ειναι απαγορευτικο στη χρηση" μιας και ρυθμιζεται απο 1002 μεριες..

Στη τελικη δεν ειναι αναγκη να παρει το ακριβο δυνατο...αλλα και ενα απλο φτηνοτερο ή αλλη μαρκα.(στη περιπτωση που θελει να περιοριστει στα 150Ε...αν και νομιζω μεταβιας βρισκεις μτχ nikon εκει).

Αν ντε καλα θελει να δωσει 300+ ας παρει οσα μπορεσει.

Στο περιπου το θυμασαι αλλα κοντα επεσες..Τη μαυριλα της θαλασσας ηθελα να καλυψω οσο μπορουσα (μακρυτερα..ξεκινωντας απο μενα προς τα μεσα..οχι απο το φαρο προς τα μενα)

εκεί απέδωσε ψηλέ, όμορφα κιόλας.

για τον κισσό λέω που μεσημεριάτικα βαράγαμε με τα 2 φλας στο Νικ-σταντ απάνω:clap:

Link to comment
Share on other sites

που ισχυριζοσουν οτι επειδη το εχεις μεγαλυτερο απο το δικο μου αλλα και γενικα μεγαλο,... θα φωτιζες το φαρο!

Αυτό πώς πέρασε έτσι ελαφρά?!

Λευτέρη περιμένω απο τον Ολλανδό δεν σε έχω ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.