Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ψάχνω για τσάντα ώμου. Σκοπός να χωράει μία μηχανή με ένα φακό, 2-3 ακόμα φακούς* ή/και ένα φλας, χώρο για διαβατήριο/πορτοφόλι. Επίσης να είναι αδιάβροχη.

Μία που μ'άρεσε, είναι η /4/"]Lowepro Pro Messenger (την 160), αλλά δεν υπάρχει πουθενά -απ'όσο είδα- στην Ευρώπη. Ούτε καν ο Ισραηλινός που πουλάει lowepro στο Ebay δεν την είχε :p

Επίσης προτιμώ κάτι που να μην φωνάζει από μακριά "Είμαι τσάντα για φωτογραφικές μηχανές" :p

Οπότε, έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό;

*(50mm 1.4, 70-200 f/4, sigma 17-70/Canon 24-70)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για τσάντα ώμου. Σκοπός να χωράει μία μηχανή με ένα φακό, 2-3 ακόμα φακούς* ή/και ένα φλας, χώρο για διαβατήριο/πορτοφόλι. Επίσης να είναι αδιάβροχη.

Μία που μ'άρεσε, είναι η /4/"]Lowepro Pro Messenger (την 160), αλλά δεν υπάρχει πουθενά -απ'όσο είδα- στην Ευρώπη. Ούτε καν ο Ισραηλινός που πουλάει lowepro στο Ebay δεν την είχε :p

Επίσης προτιμώ κάτι που να μην φωνάζει από μακριά "Είμαι τσάντα για φωτογραφικές μηχανές" :p

Οπότε, έχετε να προτείνετε κάτι σχετικό;

*(50mm 1.4, 70-200 f/4, sigma 17-70/Canon 24-70)

Την ιδια εψαχνα και γω αλλα διαβσα οτι ειναι απ τα πιο προσφατα προιοντα τους τους και πως παρουσιαστηκε στην photoplus 2011 που εγινε. Αρα αν σου αρεσε η συγκεκριμενη απλα περιμενεις:)

Σχετικο βιντεο.

New Lowepro Bags at PhotoPlus 2011

Link to comment
Share on other sites

Τη θέλω για το Δεκέμβριο που θα πάω εξωτερικό, οπότε δεν μπορώ να περιμένω για πολύ :p Και η Slingshot 200AW που ήδη έχω δε με πολυβολεύει...

Πάντως, βλέποντας αυτό το review ( *REVIEW* Lowepro Exchange Messenger bag - Canon Digital Photography Forums ), και με τιμή στα 27€ με ψήνει άσχημα :) Το μεγάλο μείον, ότι δεν είναι All Weather (και δεν ξέρω τι θα παίξει αν χιονίζει έντονα...)

Link to comment
Share on other sites

αν θες τηη γνώμη μου ξέχνα τις ταχυδρομικές.

ή θα είνα μικρές και κάτι θα σου λείπει ή θα σου κόβουν τη μέση.

δεν υπάρχει καλή ταχυδρομική....

Για την βόλτα στην πόλη τη θέλω κυρίως. Η slingshot δε με βολεύει ιδιαίτερα, συν το ότι την έχω από πίσω, και δε βλέπω τι γίνεται σε μετρό τραμ κλπ

Ως "ταχυδρομική" εννοείς αυτές που είναι σαν τις messenger που ανέφερ, ή π.χ. και αυτές που είναι στο στυλ της Lowepro - Classified 160 AW ???

Έχεις κάποια να προτείνεις;

Κατι τετοιο θα σε ενδιεφερε? Βεβαια τραβαει τα βλεματα..

Manfrotto Agile V Sling Bag White - Slings

Κοιτα και αυτη που ειναι ταχυδρομικη εφ οσον σε βολευει περισσοτερο

Manfrotto Unica V Messenger White - Shoulder Bags

Η sling δε με συγκίνησε, μιας και κινείται στην ίδια κατηγορία με την ήδη υπάρχουσα. Η δεύτερη δείχνει ενδιαφέρουσα :T: αλλά πρέπει να βρω reviews να δω τι χωράει μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Για την βόλτα στην πόλη τη θέλω κυρίως. Η slingshot δε με βολεύει ιδιαίτερα, συν το ότι την έχω από πίσω, και δε βλέπω τι γίνεται σε μετρό τραμ κλπ

Ως "ταχυδρομική" εννοείς αυτές που είναι σαν τις messenger που ανέφερ, ή π.χ. και αυτές που είναι στο στυλ της Lowepro - Classified 160 AW ???

Έχεις κάποια να προτείνεις;

Η sling δε με συγκίνησε, μιας και κινείται στην ίδια κατηγορία με την ήδη υπάρχουσα. Η δεύτερη δείχνει ενδιαφέρουσα :T: αλλά πρέπει να βρω reviews να δω τι χωράει μέσα :)

σε αυτην την κατηγορια εχει αρκετες προτασεις η crumpler, εγω εχω παρει την μεσαια pretty boy και με εχει βολεψει αρκετα. Δεν ηθελα και εγω τσαντα που να φωναζει ειμαι τσαντα καμερας και η συγκεκριμενη τα καταφερνει πολυ καλα σε αυτον τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για τσάντα ώμου.. είχα βρεί την Think Tank Speed Demon V2.0, την έχει το amazon uk απ ότι είδα.. (τιμή όμως ? :nothing::getlost: )

Πάντως όντως η crumpler έχει πολλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία, καλή φαίνεται η

Crumpler Cupcake 7500

Link to comment
Share on other sites

εγώ μια ΚΑΤΑ έχω ώμου, με ανατομικό λουράκι αλλα πιστεύω οτι ό,τι κρεμιέται μονόπαντα κουράζει.

έχω ελάχιστο βάρος 3.5κιλά στα ταξίδια είμαι στα 5κιλά συνήθως βάλε και κάνα μπουφαν κρεμασμένο γυρνάω και δεν ξέρω πως να ισιώσω.

δεν έχω δοκιμάσει άλλες, μπορεί να φταίει η δικιά μου.

τι να πω.

στο μετρό φόρατη μπροστά,δεν χάθηκε ο κόσμος :)

γνώμη μου πάντα έτσι..

βέβαια μια δοκιμή θα σε πείσει.

απο προτάσεις δεν έχω ρε φίλε διότι απέχω από τις αγορές εδώ και καιρό,

είμαι σε φάση πωλείται όπως είναι επιπλωμένο :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ούτως ή άλλως η Slinshot (200AW) θα παραγκωνιστεί/φύγει γιατί δε χωράει τον 70-200 :fist: Λογικά θα κοιτάξω για τη Vertex 100AW για αντικαταστάτρια ([MENTION=4091]angel_f[/MENTION] αυτήν ή μια Vertex δεν έχεις κι εσύ?)

όμως, το θέμα μου είναι μια τσάντα που θα μπορώ να την έχω μαζί μου όταν θα πάω για βόλτα στην πόλη και μετά να πάω για έναν καφέ σαν άνθρωπος, χωρίς να έχω το μπόγο μαζί μου. Απ'ότι φαίνεται η Exchange Messenger τα έχει όλα εκτός από την ισχυρή αδιαβροχοποίηση (All Weather). Σπαζοκεφαλιά είναι τελικά η επιλογή τσάντας :wall:

Δεν μπορώ να ξεφύγω και πολύ σε κόστος, γιατί θέλω να πάρω και τον 50mm 1.4 (όλα μαζί τα θέλω, ανάθεμά με :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο θες τον 50 1.4 ...αλλα μπορεις να αναβαλεις την αγορα του :p

(και πεταξες και μεσα στον αστερισκο και canon 24-70 ..wtf??)

Aπο τσαντικα...απο το λινκ toy snik μου αρεσε η 7 million dollar home.

Δεν εχω ιδεα απο τιμη...(ελπιζω οχι οσο το ονομα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο θες τον 50 1.4 ...αλλα μπορεις να αναβαλεις την αγορα του :p

why? Σκεφτόμουν να μου τον κάνω δώρο για τα γενέθλιά μου :hmm:

(και πεταξες και μεσα στον αστερισκο και canon 24-70 ..wtf??)

Προετοιμάζομαι για το μέλλον :p

Aπο τσαντικα...απο το λινκ toy snik μου αρεσε η 7 million dollar home.

Δεν εχω ιδεα απο τιμη...(ελπιζω οχι οσο το ονομα).

Indeed, ωραία η 7mdh. 80 λίρες από Ιρλανδία, στο ebay (παραδόξως, μόνο ένας σε όλη την ΕΕ πουλάει τις mdh :confused:)

Ίσως ακόμη καλύτερα μου ταιριάζει η 6mdh για τη δουλειά που τη θέλω (reviews: 1, 2

Vanguard

Αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο πες μου να ανεβασω φωτογραφιες ή καμια μετρηση

Προς το παρόν λέω να αποφύγω τις sling bags :p Σ'ευχαριστώ πάντως :T:

Link to comment
Share on other sites

why? Σκεφτόμουν να μου τον κάνω δώρο για τα γενέθλιά μου :hmm:

θελει συζητηση το θεμα...το οποιο απο πλευρας μου θα καταληξει στο ποσο τον χρειαζεσαι (μη πω και αν) ...και αν αξιζει να μεινεις και αλλο στην 400αρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.