Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δεν νομιζω να εχει τον ιδιο αισθητηρα.

Ειναι ολοκαινουριος...και δεν νομιζω να "τρεξουν" να βγαλουν μια μικρη 1dx.

Mια χαρα στεκεται ακομα και η παλια mk2 εξαλλου.(και για τα επομενο χρονια δλδ οχι μονο φετος)..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Canon 1D X Hands-On

Επίσης, υπάρχει κάποιο καλό παιδάκι να μου δείξει τη διαφορά ανάμεσα στα 200mm και τα 300mm; ει δυνατόν σε κάτι σχετικά κοντινό π.χ. 3-4μ, και σε κάτι μακρινό

Link to comment
Share on other sites

Nikkor lens comparisons 200mm vs 300mm

εδω μπορεις να την δεις στο κοντα...

αποσταση στα 2 μετρα...(αν δεν διαβασεις το κειμενο)

Στα μακρια...εν συντομια ειναι το καδρο που παιρνεις στο photoshop αν στο navigator βαλεις 66%(το μεσα απο το κοκκινο φαντασου ειναι τα "200mm" και ολο το αλλο αυτο που κοβεις απο τα "300mm" ..

Δες το σε οποιαδηποτε φωτο...ακομα και με τον 17-70 αν απλα θες να δεις τι χανεις/κοβεις απο το καδρο.

Αν επιμεινεις ..:p ...να σου βαλω και δικες μου ..χωρις crop factor..αν και πιστευω οτι για αυτο που θες θα πρεπει να κανεις δοκιμες στον δικο σου χωρο..ωστε να δεις ιδιοις ομασοι που λενε τις μεταξυ τους διαφορες (θα χεις και καλυτερη αντιληψη αποστασεων κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

θεωρία συνομωσίας...

έχει έναν 70-200 ή τον λιμπίζεται....

και ψάχνει να δει τι θα χάσει αν πάει σε full frame οπότε του κάνει τα τρία δύο...

δλδ πέσει στα 200mm :)

Διονύισσσση πιάσε μια μπύυυυρα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει ηδη εναν...:( κλαψ λυγμ και τα συναφη

Αν παει στη 5δ2 ..που δυσκολο να παει καπου αλλου :p ...δεν χανει απο πουθενα...

Απο τα 21mpx θα εχει ηδη "onboard" τα 10mpx της 400αρας ...Απλα θα εχει και αλλο καδρο γυρω απο το υποτιθεμενο της "400αρας"

υ.γ

Παιζει να μην καταλαβει κανεις τι εγραψα...αλλα δε πειραζει..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

:hehe:....αρα δεν κανει για την 400αρα :hehe:...

Δεν τιθεται πλεον θεμα ποιοτητας..αλλα θεμα χρηστικοτητας εναντι του 70-200...που δεν ειναι οποιος και οποιος..

Προσωπικα μπορω ανετα να συμβιβαστω με εναν 70-200 εναντι ενος 300αρη..αλλα αλλες οι "αναγκες" οι δικες μου..και υποθετω αλλες οι δικες σου.

Δεν ξερω ποσο κανει..και ποσο τον βρισκεις..αλλα -αποψη μου- αν βεβαιωθεις οτι οντως 300 ειναι καλα απο πλευρας "reach" ..και οτι δεν θα ηθελες μεγαλυτερο ..κανε την καλη και παρε 5δ2.

Kai 300αρη να παρεις ...αν σκοπο εχεις να σου φερνει μακρινα αντικειμενα πιο κοντα παλι κοντος θα σου φανει...μιας και ειθιστε το μακρινο αντικειμενο που μας ενδιαφερει να μην "βολευεται" με τον 300αρη ...και παλι crop θα κανεις...και ισως παλι σε teleconverter ποιοτικα της canon να καταφυγεις.

Οποτε ..ολα καταληγουν στο τι θα σου προσφερει επαγγελματικα-ποιοτικα-whatevah να κανεις λιγο crop λιγοτερο με τον 300αρη..απο οτι με 200μμ.

υ.γ

Αυτο που ειπα πριν στο photoshop δεν ξερω αν μου καθεται στην οθονη μου αλλα πρεπει να ειναι λαθος...μη δωσεις και πολυ σημασια..

Το κεφαλι μου ειναι ολιγο καζανι αυτη τη στιγμη για περαιτερω σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης. Συμπλήρωση είναι. Και επίσης έχει αρκετή ποιότητα να του βάλεις ένα επί 1.4 ή 1.6 τελεκονβέρτερ για τις δύσκολες περιπτώσεις. (420 ή 480mm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης. Συμπλήρωση είναι. Και επίσης έχει αρκετή ποιότητα να του βάλεις ένα επί 1.4 ή 1.6 τελεκονβέρτερ για τις δύσκολες περιπτώσεις. (420 ή 480mm)

δεν ειναι θεμα ποιοτητας..με την εννοια και οτι TC βαζει και στον 70-200.

Δεν ξερω αν εχει στο νου του πιο εξειδικευμενη χρηση του 300αριου..(πχ να αραζει στα γηπεδα ή να τρεχει σε σαφαρι και καθε λογης υδροβιοτοπους ή απλως θελει ντε και καλα την προοπτικη* ενος 300αριου) αλλα -παλι για μενα- περισσοτερη χρησιμο θα του φανει η μεταβαση (μη πω προσθηκη) μιας 5d2 εναντι της 400δ παρα η προσθηκη του συγκεκριμενου φακου εχοντας ηδη τον 70-200.

Σε οτιδηποτε αλλο -θεωρω..παλι για μενα- οτι μια χαρα θα κανει και τη δουλεια του με τον 70-200...(και ακομα καλυτερα αν μεταβει στην 5δ2).

πότε βγαίνει κατα πάσα η D800?

Αναμεινατε στο ακουστικο σας.

*Προοπτικη εννοω το καδρο αυτο καθεαυτο..οχι απλα ξεφονταρισμα σε πορτραιτο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.