Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Για να κρινεις μια φωτογραφια θα πρεπει πρωτα να εχει τραβηχτει.Και να εχει τραβηχτει σωστα (απο πλευρας εστιασης κλπ) .Σε αυτο το τομεα ο 17-40 υπερτερει οσο δεν φανταζεσαι απο ολους τους υπολοιπους φακους.(εξαιρειται ο 16-35 που παει χ2 τα λεφτα)

Αλλα ναι ...ξεχασα..δε σε ενδιαφερουν αυτα..απο τις 100 φωτογραφιες θα ψαξεις να κρινεις τη μια που βγηκε σωστη ..αντι να εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε ολες.

Εξαλλου αυτο ειναι φωτογραφια.Η μια...

Οσο για την εκροπη θα πρεπει να εισαι ατυχος (ή τυχερος ,αναλογα) να εχεις ενα πιξελ πλατος χρωματικη εκτροπη.Στις ακρες...(και εννοω ακρες ακρες) ισως δεις παραπανω μιας και μονο εκει(ακρες) ο φακος χανει καμποσο στα 17mm(σε FF παντα...σε cropped δεν τον δοκιμασα ποτε οποτε και δεν ξερω για εκει και δεν αναφερομαι.).

Aαα και δουλευει μια χαρα απο το μεγιστο διαφραγμα.

Το οτι τον χρησιμοποιει εξαλλου το 60-70%(χονδρικα) οσων κανουν τοπιο με ευρυγωνιο δειχνει και την καταντια του.

Κατα τα αλλα εχεις δικιο..υποκειμενικα μπορεις να λες ο,τι θες...διαφορετικα πραματα ψαχνεις.

Ρε συ Νικολα , γιατι δε δεχεσαι αυτο που λεω ; Το αν δε θες να δεις την χρωματικη εκτροπη που κανει ο φακος σε αυτο δε μπορω να κανω κατι.Αλλα οχι οτι δεν υπαρχει.Στα ματια σου ισως οχι , στα δικα μου ματια ναι..και εντονη μαλιστα

Τη πρωτη παραγραφο δεν την καταλαβα.Τι εννοεις ; Νομιζω οτι το να εστιαζει σωστα ενας φακος θεωρειται αυτονοητο η κανω λαθος ;

Αλλα εξακολουθω να μη καταλαβαινω την σταση σου.Γιατι να πρεπει να δεχτω οτι ειναι καλος φακος επειδη το 60% φοραει αυτο τον φακο και λεγοντας μου εσυ οτι ειναι καλος φακος;

Σου εξηγω απλα οτι δεν με ικανοποιει σαν φακος.Συγκεκριμενα μιλαω για την ποιοτητα στις φωτογραφιες.Τον θεωρω πολυ medium με αυτα που εχω δει η με αυτα που αναζητω εγω.Γιατι δε το δεχεσαι αυτο ;

Υ.Γ αναφερομαι καθαρα στο οπτικο κομματι και οχι στις λειτουργιες του.

Link to comment
Share on other sites

ενοεί ότι άν είσαι στά 40μμ και εστιάσης στούς 30 πόντους μέ φ5.6 είναι φυσικό,νά μήν είναι όλα μέσα.

Εγώ τώρα δέν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είδους φωτογραφιση τόν δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Mε την ευκαιρια αγορας του sb-800 αρχισα να διαβαζω το strobist blog. Εξαιρετικα ενδιαφερον, με απιστευτα πολλα χρησιμα πραγματα. Με εχει πελαγωσει ομως λιγο, ή ειμαι πολυ νουμπας ακομη, η δεν εχω ιδιαιτερη φαντασια (ή και τα 2)...

Link to comment
Share on other sites

Mε την ευκαιρια αγορας του sb-800 αρχισα να διαβαζω το strobist blog. Εξαιρετικα ενδιαφερον, με απιστευτα πολλα χρησιμα πραγματα. Με εχει πελαγωσει ομως λιγο, ή ειμαι πολυ νουμπας ακομη, η δεν εχω ιδιαιτερη φαντασια (ή και τα 2)...

κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το strobist...

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε συ; σε αυτά τα χρήματα παίζει καινούργιο μονο το 600 (το οποία καμια σχέση με το 800 βεβαια), ενω το 700 που είναι λιγότερο δυνατό ξεκινάει από 310.

Και προσωπικά νομίζω θα προτιμούσα 1 800αρι από το 1 sb-700

Link to comment
Share on other sites

Aύριο στις 12.30, στην παραλία του Φλοίσβου, έχει αεροπορική επίδειξη απο το ακροβατικό σμήνος Breitling Jet Team (BJT), αν ενδιαφέρεται να πάει κανείς για φωτογραφίες

λεω και εγω δεν θα το αναφερεις?

Σημερα εκαναν προβες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.