Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Περισσοτερο για το bokeh και λιγοτερο για την εστιακη του αποσταση τον θελω! Ξερω καλα οτι σε κροπ σωμα απο 50 και πανω θα ειμαι just αλλα ο 35αρις θα μου ειναι ευχρηστος για μια πιο all around χρηση. Ειχα και τον 70-200 f.2.8 δανεικο για λιγες μερες και θα μπορουσα να τον παντρευτω αλλα διχως δουλεια και λιγοστα λεφτα στην ακρη δεν κοιταμε τοσο μακρια! NTG εσυ προτεινεις τον 50mm απ τον 35? Βεβαια χανω το wide των 35(οσο wide μπορει να θεωρηθει)

Link to comment
Share on other sites

πες ποσα λεφτα δινεις..και για ποια χρηση τον θες..

Αλλο bokeh..,αλλο εστιακη αποσταση ,αλλο διαφραγμα ...ναι μεν ολα βοηθανε για ενα καλο blur...αλλα το bokeh ειναι αλλο θεμα:p

Φανταζομαι δεν εννοεις "πορτραιτο" να βγαλεις 2-3 ατομα απο τα 2 μετρα?

edit

Eπισης βοηθαει και η αποσταση απο το θεμα...μικρη..(σχετικα αναλογα με την εστιακη αποσταση...θα μπορουσε να ειναι και 2-3μετρα για ενα close-up me 200αρη πχ).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ποιός τσίμπισε 2 φλας και δεν είπε εντυπώσεις ακόμα;;;

Tι εντυπώσεις να σου πω μωρέ;

5 έχω (και όχι δεν κανω συλλογή) και το ένα από αυτά είναι το sb-900. Λες να τα έβαλα πάνω στην μηχανή για οποιoδήποτε λόγο; :p

Αφού τσέκαρα οτι δουλεύουν τα έβαλα στο βαλιτσάκι με τα φλας, και την επόμενη φορά που θα ανάψουν θα βρίσκονται πάνω σε κάποιο τρίποδο με την ομπρελίτσα τους βγάζοντας τα λεφτά τους :)

Link to comment
Share on other sites

Οριο τα 200 με τα 1000 ζορια! Μου λειπει το f αλλα δε θελω να χανω σε οξυτητα! θελω για πορτραιτα ΑΛΛΑ και για ολοσωμες φωτο σε χαμηλο φωτισμο(χωρις φλας). Εχω λιωσει τον 18-105 και πολλοι λενε πως πρεπει να εχουμε εναν 35mm αλλα αν ακουγα τι λενε οι αλλοι τοτε θα ημουν φυλακη τωρα:wassat: Γιαυτο και δεν προχωραω σε αγορα ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Nikon 50mm f/1.8 af-s - Φακοί φωτογραφικών μηχανών | Skroutz.gr

Αν περάσεις από adorama (και από τα άλλα φωτομάγαζα του κέντρου πιθανότατα βέβαια) θα τον πάρεις και σε κάποια καλύτερη τιμή.

Θα σου πρότεινα τον παλιό, καλό και πάμφθηνο 50 1.8D αλλά αφού δεν εχει μοτέρ η μηχανή σου μπορεί να σε ζορίσει.

Παρεμπιπτόντως, άσε τι λένε οι άλλοι ότι "πρεπει". Σημασία έχει τι πραγματικά πιστεύεις ότι χρειάζεσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βραδυ με τερμα ανοιχτο διαφραγμα ...το θες το AF :p

Ασχετως του παραπανω ...βραδυ με ανοιχτο διαφραγμα μονο ολοσωμες θα βγαζεις..αλλιως μονο ματια μυτη φρυδια μεμονωμενα σε βλεπω να εχεις.

Ειναι λιγο δυσκολο να τα εχεις ολα...(και μαλιστα χωρις λεφτα)

Αν ειναι να δωσεις 200Ε για 50μμ 1.8 (FFS 240 εδωσα για μτχ 50μμ 1.4 και δεν φευγει απο μενα ουτε μεταθανατον) ...καλυτερα δωσε το ιδιο ποσο και παρε 2-3 prime vintage σε εστιακες αποστασεις που νομιζεις οτι θα σε καλυψουν.

Sigma AF 20-40mm D f/2.8 EX Aspherical DG DF Lens Nikon fit | eBay

και παιζει και ο 17-35 του δαρκσαγκα..(η καινουριο αν δεν σου κανει μτχ

Και παιζουν om zuiko 50 1.4 στο 1/3 της τιμης που σκεφτεσαι να δωσεις...καθως και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου θυμίζει το site τώρα που το ξανακοιτάω. ίσως να το είχες ποστάρει και παλιότερα :T:

To δικό μου συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν βασιζόταν βέβαια στα αποτελέσματα μακράς αναζήτησης στο ebay και μόνο :p

Link to comment
Share on other sites

γιατι βραδυ με τερμα ανοιχτο διαφραγμα ...το θες το AF :p

Ασχετως του παραπανω ...βραδυ με ανοιχτο διαφραγμα μονο ολοσωμες θα βγαζεις..αλλιως μονο ματια μυτη φρυδια μεμονωμενα σε βλεπω να εχεις.

Ειναι λιγο δυσκολο να τα εχεις ολα...(και μαλιστα χωρις λεφτα)

Αν ειναι να δωσεις 200Ε για 50μμ 1.8 (FFS 240 εδωσα για μτχ 50μμ 1.4 και δεν φευγει απο μενα ουτε μεταθανατον) ...καλυτερα δωσε το ιδιο ποσο και παρε 2-3 prime vintage σε εστιακες αποστασεις που νομιζεις οτι θα σε καλυψουν.

Sigma AF 20-40mm D f/2.8 EX Aspherical DG DF Lens Nikon fit | eBay

και παιζει και ο 17-35 του δαρκσαγκα..(η καινουριο αν δεν σου κανει μτχ

Και παιζουν om zuiko 50 1.4 στο 1/3 της τιμης που σκεφτεσαι να δωσεις...καθως και αλλοι...

Δηλαδη αν μαζεψω και αλλα λεφτα και παω για Τamron 17-50mm δεν θα ειναι καλυτερα?

(Τον Sigma δεν τον ειχα κοιταξει ποτε και δεν ξερω πως αποδιδει σε σχεση με τους prime της Νικον)

Thnx προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

βγήκε μια αγγελία σήμερα για έναν tokina 50-135 2.8. στη μηχανη σου που δεν έχει μοτέρ εστίασης οποιοσδήποτε ζουμ+μανιουαλ φακός ίσως είναι μπελάς αλλά αν κρατήσεις τον 18-105 και αποφασίσεις να κάνεις το βήμα για τον συγκεκριμένο απλά θα πάθεις την πλάκα σου

Τον είχα κάποτε και τον είχε χρησιμοποιήσει και ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]. Παίζει να είναι στο top 3 των Dx φακών. (τόσο στην οξύτητα του που είναι απίστευτη όσο και στην ποιότητα κατασκευής του)

edit: και είναι ιδανικός για πορτραίτα σε όλο του το εύρος ;)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Tι εντυπώσεις να σου πω μωρέ;

5 έχω (και όχι δεν κανω συλλογή) και το ένα από αυτά είναι το sb-900. Λες να τα έβαλα πάνω στην μηχανή για οποιoδήποτε λόγο; :p

Αφού τσέκαρα οτι δουλεύουν τα έβαλα στο βαλιτσάκι με τα φλας, και την επόμενη φορά που θα ανάψουν θα βρίσκονται πάνω σε κάποιο τρίποδο με την ομπρελίτσα τους βγάζοντας τα λεφτά τους :)

5 flash? μα τι φωτίζεις τπ γήπεδο?:)

γουστάρω προστυχιές! "βγάζοντας τα λεφτά τους"

έεεεετσι.... ούτε φλασιά τσάμπα!!!:whip:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.