Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

να ρωτησω κατι ασχετο (και σορυ που μπαινω σφηνα);

υπαρχει περιπτωση καποιες μπαταριες να μην κανει/πρεπει/μπορουν ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε, να φορτιστουν με ταχυφορτιστη ;

Sent from my A101IT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Edit Πετρο, μας σκλαβωνεις :p

Το απόγευμα δεν το είχες γράψει αυτό και το είδα τώρα. Τη φατσούλα δεν καταλαβαίνω, αλλά αν θέλετε οτιδήποτε μου λες σήμερα να το πάρω μαζί μου αυριο στο γραφείο και να το παραλάβετε από Εξάρχεια, ή από Πετρούπολη αύριο το απόγευμα ή την Κυριακή. Αν, δε, κάνετε τις δοκιμές Κυριακή, θα ήθελα να παρευρεθώ. (Ακόμα δεν έχω αυτοκίνητο.)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ασχετο (και σορυ που μπαινω σφηνα);

υπαρχει περιπτωση καποιες μπαταριες να μην κανει/πρεπει/μπορουν ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε, να φορτιστουν με ταχυφορτιστη ;

Sent from my A101IT using Tapatalk

Aν μιλας για ΑΑ/ΑΑΑ μπαταριες...συνηθως οι καινουριοι (μη το δεσεις και κομπο) δεν φορτιζουν NiCd ..παρα μονο NiMh

Συνηθως γυρνωντας αναποδα τον φορτιστη βλεπεις για τι κανει..

Αν μιλας για αλλο πραμα...προσδιορισε..

Link to comment
Share on other sites

Ni-mh μπαταρίες και Ni-mh φορτιστής (ο οποίος φαίνεται στην παρακάτω εικόνα)

Ας πούμε ότι του έχω βάλει 4 μπαταρίες. Κάποιες φορές η ένδειξη μιας ή δύο (δεν θυμάμαι να το έχω δει με παραπάνω από 2) αρχίσει να αναβοσβήνει σαν τρελή, υποδεικνύοντας προφανώς κάποιο πρόβλημα. Η φόρτιση βέβαια στις άλλες δείχνει να συνεχίζεται κανονικά.

Το be accurate, το έχω παρατηρήσει με κάποιες παλιές Sanyo (λέγοντας παλιές εννοώ ότι μπορεί να είναι και πάνω από 6 χρονων), μια φορά με τις ΑΑ Sony που συνόδευαν τον φορτιστή και φαίνονται στην εικόνα, και εσχάτως σήμερα, με κάποιες tronic energy που έπεσαν στα χέρια μου (δεν έχω ιδέα τι λένε γενικά).

That's the story.

Α, και η εικόνα:

P11264438.jpg

Link to comment
Share on other sites

φορτίζει και μία μια, και το θέμα πως αυτό εμφανίζεται τυχαία τελείως. Όχι πάντα με την ίδια-ες μπαταρία και με διαφορετικούς συνδυασμούς μπαταριών και θέσεων φόρτισης.:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Οπως κοιταζα το viewfinder της dslr παρατηρησα οτι ειχε εναν κοκκο αμμου(κατα 90%) απο μεσα αλλα δεν το βλεπω οταν εχω το ματι μου κοντα για να εστιαζω κτλπ και αφου δεν φαινεται ουτε στις φωτο τοτε δεν ειναι πανω στον καθρεφτη λογικα! Βαζω και μια φωτο να το δειτε αν και ειναι απο iphone(δεν ειναι μεγαλος ο κοκκος οσο φαινεται απλα γυαλιζει στο φως).... Δεν καιγομαι εφ οσον δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα πρωτη φορα μου συμβαινει και με ενοχλει σαν σκεψη και μονο:slap: Α η καμερα ειναι η Νικον D3100.

post-10016-1416075494,3713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ασυνήθιστο να εισέρχεται σκόνη σε αυτό το σημείο. αφού δεν ενοχλεί απλά μην του δίνεις σημασία και κάποια στιγμή θα το ξεχάσεις.

Εναλλακτικά περνάς μια βόλτα από τον Άρη στη Θεμιστοκλέους για ένα καθάρισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο ειπα και δεν αξιζει κιολλας να δωσω λεφτα εφοσον τοσο καιρο δεν το εβλεπα:tomato: Θα την παω μια και καλη σε κανα 6μηνο! Τωρα μαζευουμε λεφτα για τον 35mm μιας και παιζει πολυ πορτραιτο τελευταια! Thnx haya!

Link to comment
Share on other sites

περί πορτραίτων μιλώντας, δεν κοιτάς και τον 85άρη εδώ;

http://www.thelab.gr/pwliseis/fakoi-flas-nikon-99091.html

Μπορεί να μην είναι ο βασιλιάς του bokeh, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο το εστιακό μήκος του για πορτραίτα.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

πορτραιτο με 35αρη???

περί πορτραίτων μιλώντας, δεν κοιτάς και τον 85άρη εδώ;

http://www.thelab.gr/pwliseis/fakoi-flas-nikon-99091.html

Μπορεί να μην είναι ο βασιλιάς του bokeh, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο το εστιακό μήκος του για πορτραίτα.

Ωπα ...ψαχνουμε και για βασιλιαδες ???:p

Mια χαρουλα ειναι..

hint ->

(@1.8)

DSC_1052-01.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.