Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ηθελα το ISO και το AF-tune της 7000

18-200 για all around ( ήταν πολύ καλη τιμή ) καλος ο 17-50 αλλα λίγο το 50 και πολλες φορές δν μπορεις να αλλάξεις φακό...

70-200vr αμα δεν κερδίσω joker δεν....

Link to comment
Share on other sites

18-200 στην 7000 είχα (τον 1ο) αλλά ήταν ΛΙΓΟΣ (οπτικά)...

δοκίμασα σήμερα 70-200mm f2.8 vr τον καινούριο... λέρωσα το παντελονάκι μου... με βλέπω για φυλακή...

Ποτε δεν τον συμπαθησα αυτο το ρημαδοφακο (τον 18-200 προφανως). Ειδικα για 800€ που ειχε μου φαινοταν τρομερη κλεψια.

Link to comment
Share on other sites

Ε, μιση τιμη απο καινουριο ρε συ. Αλλα δεν τον εχω πιασει ποτε τον ΙΙ. Γενικως το ενας-φακος-για-ταπανταολα εμπεριεχει εγγενως συμβιβασμους τους οποιους δεν προτιθεμαι να κανω, ειδικα οταν κοστιζει και 800€ ζεστα.

Link to comment
Share on other sites

στην d90 ήταν μια χαρά... στην d7000 δεν...

επίσης το iso της d7000 δεν είναι τσάμπα... κερδίζεις 1 stop αλλά σχεδόν χάνεις άλλο ένα από την πυκνότητα του αισθητήρα που θέλει πολύ πιο γρήγορο shutter speed για να μην έχεις blur...

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απ΄όλα μιλάμε για την κάμερα για κάτι που ισχύει ανεξαρτήτως φακού... οπότε το vr είναι εξωτερικός παράγοντας... προφανώς κάπου βοηθάει, κάπου όχι...

1. η d7000 έχει κραδασμούς από mirror slap σε μια ζώνη 1/8 - 1/125 που επηρεάζουν αρνητικά την οξύτητα

2. το rule of thumb που σε ff είναι 1/mm και στις crop 1/(mm*crop factor) στην D7000 ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ είναι ακόμα λίγο παραπάνω (τουλάχιστον μισό stop)... το ίδιο έχει δει και ο polleni συγκρίνοντας d700 vs d3x... και πάντα μιλάμε για pixel peeping στο 100%...

3. η πυκνότητά της και η ανάλυσή της, εκθέτουν οποιαδήποτε ατέλεια του φακού και μεγαλοποιούν οποιοδήποτε (ακόμα κ μικρό) missfocus... πάλι στο 100%...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

2. και 3. συμφωνώ

Αλλά για το 1., πέφτω από τα σύννεφα!!! Στο 1/125 mirror slapping;;; ΕΛΕΟΣ. Μήπως έχουμε αντίστοιχη τιμή για D200;

όχι δε ξέρω... το χειρότερο είναι στο 1/30 πρπ... 1/125 ξεκινάει δεν είναι τόσο ορατό...

παραδόξως η 5100 ξεκινάει από 1/60... (το έχω δει και στην πράξη ο ίδιος ότι είναι πιο "εύκολη")

Link to comment
Share on other sites

από δικές μου και από δοκιμές με d7000 κ d5100 στο dpreview... δεν έχω κρατήσει τα λινκ θα τα ψάξω και θα τα βάλω εδώ. μην τρελαίνεστε πάνω κάτω στο rule of thumb παίζουν, oι νέοι αισθητήρες τα έχουν ανατρέψει, σκεφτείτε οτι η d7k αντίστοιχα σε ff θα ήταν >36mp... επίσης έχει σημασία και η τεχνική... και μιλάμε για ψείρισμα, όχι κάτι που θα χαλάσει απαραίτητα μια φωτογραφία...

ένας εύκολος τρόπος δοκιμής για το mirror slap, είναι 3ποδο, σταθερός στόχος και 2 λήψεις ανά ταχύτητα, μία κανονικά και μία με MLU ή από Live View και σύγκριση που παύει να είναι αμελητέα η υπεροχή της εικόνας με το MLU...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όμως κάτι; Έχω βγάλει εκατοντάδες φωτογραφίες με ταχύτητες 1/10 έως 1/30 με τον 300άρη στηριγμένο πάνω σε τοιχείο και εμένα αγκαλιά και φαίνονται καλές.

Link to comment
Share on other sites

εδώ δες

Πέτro μιλάμε για μικρή αλλά ορατή διαφορά. αν δεν υπήρχε οι τοπιάδες δε θα τράβαγαν ΠΑΝΤΑ με MLU... επίσης το να πιέζεις τη μηχανή στο τοιχείο που λες και εσένα αγκαλιά από πάνω, όπως καταλαβαίνεις την σταθεροποιεί:p

και εγώ έχω κάμποσα με 1/8 στα 300 και είναι οκ... απλά έχεις μεγαλύτερο % χειρότερων καρέ από ότι θα είχες... δεν είπα θα βγουν όλα χάλια...

και για να μην παρεξηγηθώ (και να μην ξενερώνει κανείς), δε θα γύρναγα στην d90... d7000 ftw...

πείτε και εσείς γνώμη από τη μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.