Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ωχ, τώρα; Νυστάζω, έτοιμος να κλείσω ήμουν.

Τεσπα, κουοτάρω από διαφημιστικό της NIKON F100:

Συμπληρωματικό Φλας με Εξισορρόπηση Πολυζωνικού Αισθητήρα 3D TTL 5-ζωνών

Μπλα-μπλα-μπλα...

Δοκιμαστικές πυροδοτήσεις-προηγμένη ανάλυση της φωτογράφισης με φλας.

Στη λειτουργία αυτή, το φλας εκτελεί μια σειρά δοκιμαστικών πυροδοτήσεων ώστε η μηχανή να αναλύσει τη σκηνή πριν τραβήξετε τη φωτογραφία.

Να πως λειτουργεί--το φλας SB-28 (ή SB-27) της NIKON εκτελεί ανεπαίσθητες πυροδοτήσεις αμέσως μόλις ανέβει ο καθρέφτης αλλά πρωτού αποδεσμευτεί το κλείστρο. Όταν η δοκιμαστική πυροδότηση φτάσει στο θέμα, ανακλάται πίσω στον πολυζωνικό αισθητήρα TTL της μηχανής.

Ακολουθούν 2 σχεδιάκια, ένα με τις 3 και πάνω δοκιμαστικές πυροδοτήσεις μικρής ισχύος και μετά την τελική κύρια ισχυρή φλασιά και ένα σχεδιάκι με σχηματική αναπαράσταση της κουρτίνας του κλείστρου (κλειστής) και τις γραμμές του φωτός που ανακλώνται πάνω της και πέφτουν πάνω σε ένα μακρόστενο φακουδάκι με 3 καρούμπαλα, που από πίσω του είναι ο αισθητήρας TTL που λέγαμε παραπάνω, ο οποίος είναι χωρισμένος στα 5 γνωστού σχήματος τμήματα του Matrix της Nikon.

(Ε, ρε τί τραβάω βραδυάτικα):slap:

Καλή αναζήτηση πληροφοριών στο νετ, αύριο έχουμε εξετάσεις!

EDIT:

Άστο, κατάλαβα τι εννοείς.

Άντε γ...........:daisy: :giveup: :p :P

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα που τα ξανασκέφτομαι έρχονται κι άλλα στο μυαλό μου. :p

Καταρχήν το άρθρο μιλάει για sb-27 & 28 και για ανεπαίσθητες πυροδοτήσεις. Ειδικά το δεύτερο δεν ισχύει γιατί η πρώτη φλασιά για την οποία μιλάμε δεν είναι καθόλου ανεπαίσθητη.

Και πες όμως ότι αυτό το δέχομαι και έχεις δίκιο (αν και απ'ότι είδα εκ των υστέρων η εικόνα που πόσταρα και εγώ πριν δείχνει μια Nikon F2 που σημαίνει ότι πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε).

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί συμβαίνει το ίδιο και με οποιοδήποτε φλας όταν δουλεύει ασύρματα; Πάλι δύο (οφθαλμοφανέστατες) φλασιές ρίχνει.

Av πχ με μαστερ το 900 πυροδοτήσω τα δυο 600αρακια ακομη και με διαφορετικες τελειως ρυθμισεις το καθενα η κάθε ομπρέλα θα αστράψει δύο φορές.

Ποιος ο λόγος για αυτό κύριε Πέτρο μας; :p

edit: τουλάχιστον πιάσαμε ένα ενδιαφέρον θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Λες και είμαι εκπρόσωπος της Nikon...

Από το 27-28 τα πράγματα έχουν αλλάξει. Ο TTL αισθητήρας είναι ακόμα εκεί. Ίσως σήμερα μια οφθαλμοφανής φλασιά να είναι αρκετή για να φωτομετρήσει.

Για αυτό αν έχεις προβλήματα υπερθέρμανσης με το 900 σου λένε "Βγάλτο από TTL και βάλτο σε A mode"

Έγινα σαφής; Κάτσε διάβασε και λίγο!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες πάντως, πάρε 3-4 ώρες άδεια αύριο και έρχομαι από τα λημέρια σου να τα αναλύσουμε όλα (με το απαραίτητο καφεδάκι βέβαια) και αν τα εμπεδώσεις εύκολα θα σε δώκω και τον 24-70 να παίξεις κανα 10λεπτο :p

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν δώρο στην μητέρα μου αυτή την compact.

Samsung WB700 Review | PhotographyBLOG

Αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά στα specs αν έχει cap στο μέγεθος μνήμης που μπορεί να πάρει, σκεφτόμουν για 32άρα SDHC. Καμια ιδέα; :D

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ: 18x Optical Zoom See Things other compacts can't - Samsung WB700 - Performance - Compact Cameras | SAMSUNG

Storage

  • External memory: SD Card (up to 4 GB guaranteed)
    SDHC (up to 8 GB guaranteed)

Και γενικώς είναι τρελή υπερβολή να βάλεις 32gb σε τέτοιο μηχανάκι. Αμα τράβαγες γάμους με καμιά 5dMkII θα 'λεγα οκ, πάρε και 64άρα :p

Link to comment
Share on other sites

Μπα καθόλου υπερβολή... :hehe:

Η μητέρα μου έχει την τάση να κρατάει όλες τις φωτογραφίες (και βίντεο, πολύ βίντεοοοο) μέσα στην μηχανή. Πολύ σπάνια διαγράφει υλικό και δεν τα ξεφορτώνει στο PC οπότε χρειάζεται μεγάλη κάρτα μνήμης :hehe:

Δηλαδή πάνω από 8GB δεν είναι guaranteed; Μπορεί να τα φτύσει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάνω από 8GB δεν είναι guaranteed; Μπορεί να τα φτύσει;

Δεν νομίζω πωε εννοεί ότι θα τα φτύσει. Μάλλον προς το ότι δεν θα την αναγνωρίσει πάει. Αλλωστε γιατί να τα φτύσει;

Btw, τι μέγεθος αρχείων βγάζει η μηχανούλα; Γιατί πιστεύω ότι και με 8άρα μνήμη πάλι θα χωρέσει πάρα πολύ μεγάλο αριθμό φωτογραφιών/διάρκεια βίντεο.

edit [MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] : Θα σου θέσω και εγώ ένα ερώτημα: Όταν κάνεις bounce στο ταβάνι τη φλασιά, πώς και τι φωτομετράει εκείνο το σενσοράκι; :p

Link to comment
Share on other sites

edit @PetrosD : Θα σου θέσω και εγώ ένα ερώτημα: Όταν κάνεις bounce στο ταβάνι τη φλασιά, πώς και τι φωτομετράει εκείνο το σενσοράκι; :p
ρε haya τώρα όμως ρωτάς χαζομάρες...

Άσε το παιδί να ρωτήσει, πώς θα μάθει;

Το ανέκδοτο το ξέρετε, ε;

Είπαμε, φωτομετρεί την αντανάκλαση πάνω από το κλείστρο, της αντανάκλασης πάνω στο αντικείμενο, της φλασιάς.

Link to comment
Share on other sites

είδα εκ των υστέρων η εικόνα που πόσταρα και εγώ πριν δείχνει μια Nikon F2 που σημαίνει ότι πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε

Η εικόνα που πόσταρες ΔΕΝ δείχνει NIKON F2. Δείχνει κάποιο μοντέλο τέλη '80 αρχές '90 με autofocus και πλαστικό γύρω-γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή καλή είναι η φιλοσοφική συζήτηση για τα φλας αλλά τώρα έχω ένα πιο χειροπιαστό προβληματάκι, το ρίχνω και εδώ μήπως τυχόν και εχει κάποιος καμιά καλή ιδέα:

Περίεργο πρόβλημα με τροφοδοσία από το battery grip της D300

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.