Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δύο παλιές ιστορίες!

attachment.php?attachmentid=45784&stc=1&d=1315125551

attachment.php?attachmentid=45785&stc=1&d=1315125561

Aπο τις πιο ωραιες ιστοριες που εχεις πει ..:p

Tραβα και μια απο μπροστα της zeiss....Ποια ειναι...(contaflex??)

Παρε και αυτο...και παιξε....αντε...ακομα καθεσαι...

Leica M LM Lens to Sony E mount Adapter NEX NEX-3 NEX-5 | eBay

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λιγη γκρινια...

Οπως εχω γραψει εδω παλι, αγορασα μεταχειρισμενο τον Tamron 70-200 f/2.8. Οπτικα ειναι εξαιρετικος, κανενα παραπονο. Αυτο που φοβομουν ομως, το focus του, μου χει βγαλει λιγο την ψυχη. Κατ αρχην, εχει ενα μικρο front focus, οπως φαινεται παρακατω (real life test, δεν εχω chart ή κατι τετοιο). Στα 70mm και στα 200mm αντιστοιχα, η μηχανη leveled στο ιδιο επιπεδο με το αντικειμενο, τραβηγμενο σε γωνια ~40 μοιρων. Εστιαση στο μπλε βυσματακι.

DSC_0391.jpg

DSC_0388.jpg

Τεσπα, αυτο με τον ενα ή τον αλλο τροπο διορθωνεται. Αυτο που δεν ξερω αν διορθωνεται και μου χει σπασει τα νευρα ασσυληπτα ειναι το focus σε medium/low light. Εαν υποτεθει οτι προσπαθει να lockαρει, και δεν σταματαει στο απειρο, σε AF-S παει συνεχως ελαχιστα μπρος-πισω το focus μεχρι που καποια στιγμη lockαρει (οχι απαραιτητα σωστα). Σε AF-C αυτο το μπρος-πισω απλα δεν σταματαει ποτε. Το περιεργο (?) ειναι οτι μετα τα 135mm αυτο το αναποφασιστο μειωνεται δραματικα, εως και εξαλειφεται.

What the...? Προκειται για ελλατωμα? Ολοι γραφαν οτι ειναι λιγο dodgy το AF του, αλλα wtf? Ενδεχεται σε καποιο ποσοστο να ευθυνεται η μηχανη? (D200). Αυτο που επισης με απασχολει ειναι οτι σκεφτομουν να παρω και τον 28-75 f/2.8 της tamron παλι, και εχω βρει και εναν σε τιμη ξεφτιλα. Αλλα αν ειναι να κανει τα ιδια, να λειπει το βυσσινο, καλυτερα να περιμενω μεχρι να εχω λεφτα να παρω κατι καλυτερο. Κανεις εμπειρια απο 28-75? [MENTION=130]DarkSaga[/MENTION]?

Link to comment
Share on other sites

Τά έχω διαβάσει και εγώ αυτά πού λές,τον 28-75 τόν είχα στην μκ2 και τόν έδωσα για αυτό τόν λόγο ενώ ήταν πολύ οξύς είχε πρόβλημα τό Αφ σέ χαμηλό φωτισμό και τίς μισές φορές λάθος.Σέ τοπίο δέν παίζει ρόλο,αλλά στά υπόλοιπα ναί.Διαλέγεις καί πέρνεις,εάν τόν χρησημοποιείς σέ τοπίο και γενικά στατικές λήψεις πάρτον αλλιώς όχι δέν τόν προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός σκέπτεται να πάρει την Panasonic Lumix TZ20 (έχει βγει και ΤΖ22 μοντέλο αλλά δεν το βρίσκω στην ελληνική αγορά). Τι γνωμή έχετε; Υπάρχουν καλύτερες στα ίδια λεφτά (Σε compact πάντα);;

:giveup::help:

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

performer και racer ξεραστε οτι ξερετε για τον haya!!

(και οποιος αλλος ξερει βεβαια :p)

Iσα ισα με μπριζωσε και σηκωθηκε και εφυγε...:wassat:

Αν κρινω απο τον 17-55 ...μαλλον τη τσιμπησε την ΦΦ...:p

edit

Η να το γυρισε σε 24-70?? :hmm:

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

μυδια καλο παιδι ηταν φετος ..αλλα εχε χαρη...:p

Kαλοριζικος..καλες ληψεις ...και καλο φως να εχεις (που λεει και ο σακης ..αλλα αργουμε ακομα για αυτο)...

Για πες λεπτομερειες...:p

Link to comment
Share on other sites

λες Πετράκη; θες να έρθεις να δεις από κοντά; :D

@NTG: λεπτομέρειες πολλές δεν υπάρχουν. το μόνο που ίσως έχει σημασία, είναι ότι η μεταβαση από τον 17-55 (που πουλήθηκε) στον 24-70 κόστισε μόλις 150€ οπότε δεν το σκέφτηκα καν :)

Link to comment
Share on other sites

λες Πετράκη; θες να έρθεις να δεις από κοντά; :D

@NTG: λεπτομέρειες πολλές δεν υπάρχουν. το μόνο που ίσως έχει σημασία, είναι ότι η μεταβαση από τον 17-55 (που πουλήθηκε) στον 24-70 κόστισε μόλις 150€ οπότε δεν το σκέφτηκα καν :)

έλα πες πόσο δίκιο είχα και 5 μέρες τον μήνα τον έχω εγώ... (και αν είναι αυτός που σου υπέδειξα κιόλας το 2πλασιάζουμε)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα σε σχέση με τον 28-70 που είχε περάσει σαν σκέψη κάποια στιγμή εννοείται πως δεν υπάρχει σύγκριση. αυτός είναι απλά πολύ μπροστά.

δεν θυμάμαι αν (και ποιον) μου είχες δείξει αλλά κάτα 99.9% δεν πήρα αυτόν.

edit [MENTION=33]Voudas[/MENTION] : θυμηθηκα ποιον μου ειχες πει. όχι, εγώ τον πήρα από ιδιώτη και πολύ φτηνότερα ;)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Ενα FF σωμα θες και θα ολοκληρωθεί ο φακός

κάποια στιγμή μακροπρόθεσμα θα γίνει και αυτό πιστεύω. εκτός και αν κάτσει κάποια παρόμοια ευκαιρία όπως με τους φακούς :p

Πάντως στην πράξη, νομίζω πως τώρα για πολλούς λόγους δεν είναι καλή εποχή για μετάβαση στο ff.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.