Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αμαν αυτο το camera raw...

τα κανει σαλτσα λεμε τα raw της νικον..μη το χρησιμοποιειτε..

ποιο προτείνεις; CaptureNX ; κανένα άλλο που να ενσωματωνεται στο PS μάλλον δεν υπάρχει ε ;

Αν είναι με f/1.4, είναι και σοφτ.

ναι αλλά είναι και με AF (το οποιο δεν το βλέπω και τοσο ακριβές)

Link to comment
Share on other sites

ποιο προτείνεις; CaptureNX ; κανένα άλλο που να ενσωματωνεται στο PS μάλλον δεν υπάρχει ε ;

ναι.αυτο και το viewnx

ειναι τα μονα που βλεπεις το πραγματικο raw αρχειο και κανεις αλλαγες οπως θα τις αλλαζες μεσα απο την μηχανη.

Επισης ως γνωστον δεν ειναι ολες οι φωτογραφιες για φωτοσοπ , αν θελετε 1-2 ας τις ανοιξετε πρωτα με το NX , save as tif 16bit και μετα ανοιγμα με το φωτοσοπ.ουτε ενα λεπτο δε παιρνει αυτη η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

είσαι ευχαριστημένος από αυτή την εστίαση?

Θα περίμενα να είναι λίγο καλύτερη η εστίαση! Μου φαίνεται πιο εστιασμένη η μύτη..

αν μπορέσεις βρες ένα στατικό θέμα, και με την μηχανή σε τρίποδο κάνε μερικές λήψεις σε 1.4/2.8/4/8 να δούμε.

Στην συγκεκριμένη ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ανεστίαστη ή είναι τόσο soft το αποτέλεσμα λόγω του 1.4 :...:

Οκ θα κάνω μερικές δοκιμές με τρίποδο!

αμαν αυτο το camera raw...

τα κανει σαλτσα λεμε τα raw της νικον..μη το χρησιμοποιειτε..

Δεν το ήξερα αυτό!

ναι.αυτο και το viewnx

ειναι τα μονα που βλεπεις το πραγματικο raw αρχειο και κανεις αλλαγες οπως θα τις αλλαζες μεσα απο την μηχανη.

Επισης ως γνωστον δεν ειναι ολες οι φωτογραφιες για φωτοσοπ , αν θελετε 1-2 ας τις ανοιξετε πρωτα με το NX , save as tif 16bit και μετα ανοιγμα με το φωτοσοπ.ουτε ενα λεπτο δε παιρνει αυτη η διαδικασια

Μόνο που τώρα το τιφ πιάνει 81mb (convert με το viewnx) και γενικά όλες τις φωτογραφίες τις περνάω μια μια από το camera raw :wassat:

Αλλά εχει όντως διαφορά το tiff από το raw όπως το ανοίγει το camera raw!!

Τελικά μπορεί να είναι και δικό μου το λάθος στην εστίαση!

1c4c9a65.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιατι τις περνας απο επεξεργασια μια προς μια ;

μηπως κατι κανεις λαθος στην ληψη ;

Καμιά φορά κάνω λάθος, αλλά ο λόγος είναι ότι πάντα ρυθμίζω contrast, blacks, wb κτλ ανάλογα με την φωτογραφία. Και όταν είναι νυχτερινές οι φωτογραφίες με iso >800 πχ πειράζω και το sharpening - noise reduction -masking.

Πάντα raw η ρύθμιση στη μηχανή επίσης!

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να φανταστω ποση δουλεια εχεις τωρα που περασε το καλοκαιρι...

να φτιαξεις αυτη που θες να ανεβασεις στο album σου / πορτφολιο /ιντερνετ whatever να πω οκ.

αλλα ολες ;;

χασιμο χρονο κ δε κερδιζεις και τπτ.Εκτος αν εισαι τοσο λαθος στις ρυθμισεις σου που θελουν ολες επεξεργασια.

Πχ αυτη με την γατα , τι επεξεργασια θα εκανες ;;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά κάνω λάθος, αλλά ο λόγος είναι ότι πάντα ρυθμίζω contrast, blacks, wb κτλ ανάλογα με την φωτογραφία. Και όταν είναι νυχτερινές οι φωτογραφίες με iso >800 πχ πειράζω και το sharpening - noise reduction -masking.

Πάντα raw η ρύθμιση στη μηχανή επίσης!

Γενικά μπορείς, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να προσαρμόσεις το πώς τραβάει η μηχανή στα γούστα σου έτσι ώστε η κάθε λήψη να προσεγγίζει όσο το δυνατόν περισσότερο από αυτό που θέλεις.

Μέσα στο μενού θα δεις ότι έχει διάφορα προγράμματα (Standard,vivid, portrait, landscape κλπ). Μπορείς να βρεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα και να το επιλέξεις ή αν σου δίνει τη δυνατότητα, όπως στις δικές μου, να πειράξεις και τις όποιες ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος θέλεις [saturation, contrast κλπ].

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να φανταστω ποση δουλεια εχεις τωρα που περασε το καλοκαιρι...

να φτιαξεις αυτη που θες να ανεβασεις στο album σου / πορτφολιο /ιντερνετ whatever να πω οκ.

αλλα ολες ;;

χασιμο χρονο κ δε κερδιζεις και τπτ.Εκτος αν εισαι τοσο λαθος στις ρυθμισεις σου που θελουν ολες επεξεργασια.

Πχ αυτη με την γατα , τι επεξεργασια θα εκανες ;;

170 φωτογραφίες πχ από Κρήτη, περίπου 2-3 λεπτά η κάθε φωτογραφία!

Μου αρέσει όμως το αποτέλεσμα μετά!

Στη συγκεκριμένη με τη γάτα θα έβγαζα λίγο κίτρινο από το wb, +contrast, ίσως μετατροπή σε ασπρόμαυρη και τότε targeted adjustment για να αυξήσω ή να μείωσω τη φωτεινότητα σε συγκεκριμένο χρώμα, adjustment brush για τα μάτια +exposure και πολλά άλλα που ίσως δεν τα βλέπω όταν βγάζω τη φωτογραφία! Γι αυτό μου αρέσει να τις επεξεργάζομαι μια προς μια!

Γενικά μπορείς, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να προσαρμόσεις το πώς τραβάει η μηχανή στα γούστα σου έτσι ώστε η κάθε λήψη να προσεγγίζει όσο το δυνατόν περισσότερο από αυτό που θέλεις.

Μέσα στο μενού θα δεις ότι έχει διάφορα προγράμματα (Standard,vivid, portrait, landscape κλπ). Μπορείς να βρεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα και να το επιλέξεις ή αν σου δίνει τη δυνατότητα, όπως στις δικές μου, να πειράξεις και τις όποιες ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος θέλεις [saturation, contrast κλπ].

Εβγαζα στο standard ένα διάστημα με τη μηχανή στο raw + jpeg αλλά βασικά μπορεί να έχει περισσότερη δουλειά έτσι.. Δηλαδή το jpeg να θέλει λιγότερη επεξεργασία από το raw αλλά μετα μπορεί να μου άρεσε περισσότερο η επεξεργασία που προέκυπτε με το raw οπότε..

Καλορίζικος.. Δεν πήρες τον 35άρη f1.8 για το f1.4;

Θένκς!

Κατά βάση ναι και το ίσως λιιιιιιγο καλύτερο bokeh (+1 aperture blade) + λίγο πιο ευρυγώνιος

Θα επανέρθω και με άλλες δοκιμές με το τρίποδο!

Link to comment
Share on other sites

έλεος με τα nikon apps ρε gomar, μια ******* κ μισή είναι... βαριά χωρίς λόγο και workflow για ανάπηρους... μια χαρά τα φτιάχνεις και από acr/lr3... (αρκεί να μην έχεις dlighting on)

μα δεν τα συγκρινω με το photoshop / lr

εμενα με ενδιαφερει η ποιοτητα.Με το photoshop δεν την παιρνεις.-

Link to comment
Share on other sites

μα δεν τα συγκρινω με το photoshop / lr

εμενα με ενδιαφερει η ποιοτητα.Με το photoshop δεν την παιρνεις.-

ποιότητα δεν έχει διαφορά Ιάσονα (χρωματικό εύρος - οξύτητα κλπ), απλά από της Νίκον ξεκινάς να επεξεργάζεσαι το raw από τις ρυθμίσεις του jpg... ενώ στο acr στο κάνει render μόνο του με τα δικά του... συν ότι δεν σου έχει έτοιμες τις in camera ρυθμίσεις να τις εξομοιώσεις, ούτε βλέπει συγκεκριμένα features πχ το d-light... κοινώς θες λίγο παραπάνω δουλειά ή εξοικείωση αλλά νομίζω σε πολύ πιο εύκολο περιβάλλον κ συνολικά οδηγεί σε λιγότερο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

διαφορα στην ποιοτητα εχει.ο μονος λογος να ανοιξεις το ρο με τα πριγραμματα της νικον ειναι να παρεις την βελτιστη ποιοτητα και οχι να επεξεργαστεις αρχεια εικονας.εκτος τα βασικα που πραγματικα τα κανει πολυ καλυτερα απο τα αλλα προγραμματα.κ ξαναλεω αν θελετε massive pp κανυε σειβ αζ με βιου νξ σαν τιφ 16. και επισης εκφερω την γνωμη μου και την εμπειρια μ.αν εσεις εχετε αλλο workout bravo σας.εγω επειδη θελω ποιοτητα και γιαυτο εχω παρει ακριβους φακους κοιταζω να μην την χανω απο τα προγραμματα.γραφω απο κινητο.mo0:P

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα και εγώ τα έχω συγκρίνει και θεωρώ πως οι διαφορές υπάρχουν ΜΟΝΟ αν κάνεις default conversion με το ένα κ με το άλλο και τα συγκρίνεις καθώς κάποιες μικρορυθμίσεις η κάθε εφαρμογή τις έχει σε άλλες default τιμές. Αν ασχοληθείς νομίζω και από τα 2 μπορείς να καταλήξεις κατά 99% στην ίδια εικόνα.

επίσης αλλάζει κ από μηχανή σε μηχανή καθώς κυρίως από τη μεριά του acr η προσέγγιση δεν είναι πάντα η ίδια...

από dpreview για d90:

As you might expect, the Capture NX output is similar to the JPEG results though close attention shows a greater degree of sharpening has been applied (despite it being set to honor in-camera settings). It's interesting that the NX interpretation of the 'Standard' Picture Control setting applies more sharpening than the camera's JPEG engine.

There's little to choose between the default ACR conversion and that performed by the camera's default settings. Capture NX instead applies considerably higher sharpening than either and appears to render more detail as a result, without producing moiré or aliasing errors.

από την άλλη για την D7000

As expected more detail can be brought out of raw files from the Nikon D7000 compared to its JPEG output, but difference isn't enormous. Of the two raw conversion engines that we've used (support for the D7000's NEF files is currently very limited), Adobe's Camera RAW does a better job of resolving very fine detail,and gives slightly higher contrast results at its default parameters. In contrast, View NX 2 delivers a slightly softer, less contrasty image that stands up very well to further sharpening. As we'd expect, View NX 2 gives almost identical color and contrast rendering to the D7000's JPEG engine.

The differences between ACR and Nikon's View NX 2 are minimal when resolution shots are compared, as you can see. We'd stick our necks out and say that ACR gives fractionally better detail rendition than View NX 2 as the lines on our chart approach Nyquist, but there's very little in it. Both raw conversion engines have produced slightly better resolution than is possible from in-camera JPEGs, and both describe some lines up to and after Nyquist (although this is not 'genuine' detail).

ο καθένας προφανώς και κάνει αυτό που τον βολεύει και που του αρέσει σαν αποτέλεσμα, αλοίμονο... απλά ακόμα και αν υπάρχει διαφορά θεωρώ είναι αμελητέα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ο έξτρα χρόνος και χώρος που απαιτείται για τη μετατροπή σε 16bit tiff θεωρώ δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

open raw with nx -> save as jpg

DSC_3497bbbbbb.jpg

open raw with camera raw -> save as jpg

DSC_3497aaaaaa.jpg

νομιζω οτι πολυ παραπανω πληροφορια εχει το Jpg απο nx και καλυτερη οξυτητα.

εδιτ :

αλλο ενα παραδειγμα

capture nx:

DSC_0215bbbbbbbb.jpg

Camera raw :

DSC_0215aaaaaaaa.jpg

δε νομιζω να θεωρειται αμελητεα διαφορα και δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ψαχνω να βρω ρυθμισεις στο ACR για να ερθει ακριβως ΙΔΙΟ με το πρωτοτυπο αφου μπορω να εχω το ιδιο αρχειο με 2 κλικς παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ναι έχουν διαφορά. όχι αμελητέα...

ΟΜΩΣ

1. contrast και vibrance που διαφέρουν τα ανεβάζεις σαν default στο acr οπότε δεν ξαναασχολείσαι

2. το ίδιο και για sharpness που είναι μεγάλη η διαφορά. αλλά είναι ξεκάθαρο ότι η εμφανής οξύτητα δεν είναι αποτέλεσμα του conversion αλλά της ρύθμισης γιατί έχει πολύ παραπάνω θόρυβο που δεν θα είχε αν η πληροφορία που βλέπεις ήταν original και όχι από όξυνση

3. τα 2 κλικ που θέλω για να κάνω την 2η σαν την 1η, παίρνουν το 1/20 το χρόνου που θέλουν τα 2 δικά σου για το export σε tiff

4. αν μπεις στη διαδικασία να επεξεργαστείς το raw αυτά και άλλα ΠΟΛΛΑ θα τα κάνεις έτσι κ αλλιώς. αλλιώς όπως σωστά λέει ο grgkopanas κρατάς το jpeg.

5. δε πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ :p

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

επειδη δε προκειται να συμφωνησουμε ποτε

ασε με εμενα να επεξεργαζομαι το original αρχειο δηλαδη αυτο που μου δινει η μηχανουλα μου και εσεις με παντρεματα και με δοκιμες να πλησιασετε το πρωτοτυπο:p

την αλλη Κυριακη εχω ρεπο λεμε.......

edit : ρε τι jpg και raw μου μπλεκετε τωρα;

θες να κανεις convert all raw files σε jpg ? ανοιγεις view nx και μετατρεπεις σε jpg με την βελτιστη δυνατη ποιοτητα.(που ΔΕΝ θα παρεις απο κανενα αλλο προγραμμα)

αν το κανεις αυτο με το ACR / photoshop (αυτα ξερω) ΔΕΝ παιρνεις το ιδιο αποτελεσμα.Δεν ξερω ποιες ειναι οι αντιστοιχες τιμες στο ACR , σιγουρα ΔΕΝ θα φερουν το ιδιο αποτελεσμα με την ποιοτητα του πρωτοτυπου , οποτε αρκουμαι στο kalo moy viewnx

Θες να επεξεργαστεις μια ωραια φωτογραφια που ανοιξες ;

την μετατρεπεις απο viewnx / capture nx σε tif και την ανοιγεις με το φωτοσοπ αν θες περιεργα τουλς/plugins.

Αν ανοιξεις απευθυειας το ραω με το ACR , ναι οκ με καταλληλα settings (btw με ποια κριτηρια τα βρισκουμε τα settings?)μπορει το αποτελεσμα να ειναι το ιδιο με το RAW αλλα ΔΕΝ ειναι το πρωτοτυπο.

Εδω ασχολιομαστε 1-2 ωρες αν θελουμε να επεξεργαστουμε μια φωτογραφια , τα 10δευτερολεπτα παραπανω της μετατροπης σας πειραξαν ; τοτε μη πληρωνουμε φακους και μηχανες αφου εχουμε το ACR που τα φερνει ολα με τις καταλληλες ρυθμισεις

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

θα σου κάνω μια απλή ερώτηση, υπαρχει διαφορά στο αρχείο που τραβάς απο τη κάμερα σαν jpeg απο αυτό που μετατρέπεις σε απο raw σε jpeg.

Προσωπική μου γνώμη είναι οτι το nx τις δημιουργεί καποιες default ρυθμίσεις(πχ boost στην αντιθεση, boost saturation) που κάνει ετσι κι αλλιως η Nikon και εντος της μηχανης, για να είναι πιο καλαίσθητη στο ματι και δεν ειναι στην πραγματικότητα η πραγματική απεικόνιση του αποτελέσματος της λήψης αλλα κατι λίγο αλλαγμένο. Το όλο νόημα με το raw δεν ειναι να το παρεις και να το μετατρέψεις αυτόματα αλλα να σου δώσει τη δυνατότητα να το κάνεις χειροκίνητα, λόγω του ασυμπίεστου και της πολύς πληροφορίας που έχει να μπορείς να επεξεργαστείς τις βασικές ρυθμίσεις με πολύ λιγότερο κόστος σε πληροφορια θόρυβο κτλ, δηλαδη αν παρεις ενα jpeg και ανεβάσεις +2 το expοsure ανεβάσεις κοντραστ και κανεις σαρπενινγκ θα γίνει σαν τον κ**** της μαιμους αν το κάνεις σε raw το αποτέλεσμα μπορεί να είναι αρκετα ικανοποιητικό!

Εγω προσωπικα τραβάω μόνο raw γιατι θέλω να έχω όσο το δυνατον μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων μετα τη λήψη. Αν ήθελα να παρω αυτο που θα μου εβγαζε η μηχανη σε Jpeg θα τραβαγα σε jpeg και θα έτρεχα κατευθειαν το ps.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.