Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Nikon AF-S 28-70 2.8.

Toν βρίσκω μτχ σε σχετικά καλή τιμή. Υποθέτοντας πως κάποτε μπορεί να γίνει και η μετάβαση σε ff (και το ότι στα κάπως άμεσα σχέδια είναι και η αγορά ενός υπερ-ευρυγώνιου επιτέλους), αξίζει κατά τη γνώμη σας να πουληθεί ο 17-55 και να έρθει αυτός στη θέση του (από άποψη ποιότητας/απόδοσης)

Όλες τις άλλες λύσεις των Sigma/Nikon τις ξέρω και καθότι δεν με καίει να αλλάξω οπωσδήποτε τον 17-55 (άψογος είναι) ας μείνουμε εντός των ορίων της παραπάνω ερώτησης. :p

το σχετικά καλή τιμή πόσο είναι? γτ αν είναι να σκάσεις λεφτά για αυτόν, η διαφορά του με τον 24-70 f2.8 είναι πολύ μεγάλη ποιοτικά σε οξύτητα και cas οπότε αν τον πλησιάζεις σε τιμή νομίζω είναι κακή ιδέα ο 28-70...

(ps νομίζω ο dubber πουλάει τον 24-70 του)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω αποφασισει να πάρω την Olympus XZ1. Σε κανα δυο μαγαζια που ρώτησα δε μου την αφηνουν στα 350 ευρω με τιποτα. Στα 400 και αν μου λένε. Έχετε υπόψη σας κανα αξιοπιστο μαγαζι απο ευρωπη με τιμες προκοπης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω αποφασισει να πάρω την Olympus XZ1. Σε κανα δυο μαγαζια που ρώτησα δε μου την αφηνουν στα 350 ευρω με τιποτα. Στα 400 και αν μου λένε. Έχετε υπόψη σας κανα αξιοπιστο μαγαζι απο ευρωπη με τιμες προκοπης?

σε ποια καταστήματα ρώτησες ;

Τι φορτιστή και μπαταρίες για μία fujitsu s9600 προτείνετε και από που;

εγώ με τις eneloop έχω μείνει υπέρ-ευχαριστημένος. για να τις φορτίζω έχω έναν ταχυφορτιστή sony αλλά δεν έχω δει να πωλείται ξεχωριστά πουθενά. Έχω και έναν Sanyo που μου ειχα πάρει μαζί με μια παρτίδα από αυτές αλλά είναι πολύ αργός και τον χρησιμοποιώ σπάνια (και περισσότερο για τις ΑΑΑ που είναι μικρότερες και φορτίζουν γρηγορότερα)

Από ebay τις έχω πάρει όλες. Έχει πολύ καλύτερες τιμές από εδώ και μπορείς να βρεις και κάποιο πακετάκι με κάποιο τυπικό φορτιστή παρέα. Εννοείται φορτιστές κυκλοφορούν διάφοροι και για όλα τα γούστα/πορτοφόλια

Ο NTG με είχε ψήσει για κάτι Maha πριν λίγο καιρό αλλά ακόμη δεν έχω αξιωθεί να πάω να τις πάρω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τις παλιές, των 2000mah και είμαι μια χαρά. για να καταλάβεις έχει τύχει πολλές φορές να ρίξει και πάνω από 600 φλασιές το sb-900 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οι ΧΧ των 2500 mah θα είναι ακόμη καλύτερες λογικά, αν και δεν έχει τύχει να τις δοκιμάσω ποτέ.

Πάντως τώρα που κοιτάω στο ebay η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη οπότε πιστεύω αξίζει να προτιμήσεις τις ΧΧ

Link to comment
Share on other sites

σε ποια καταστήματα ρώτησες ;

Photoagora και Κατερελο πήγα. Ο πρώτος πιο συζητήσιμος αλλά όχι για σπουδαία πράγματα. Ο δεύτερος ούτε cent...

Θέλω να περάσω και από αντόραμα από δευτέρα που θα ανοίξει αλλά πάλι δε προβλέπω θετικό κλίμα..

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το adorama κάνε και μια βόλτα από Γιαννάτο (Εμμ. Μπενάκη) και Σταυρινάκη (Πατησίων).

Γενικώς πάντως έχει σημασία και ο τρόπος που ζητάς την όποια έκπτωση. Άλλωστε κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κατεβάσει την τιμή του, αλλά αν του το φέρεις με σωστό τρόπο μπορεί αν όχι με εκπτωση να φύγεις με καμια μνήμη, θήκη κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πάντα ευγενικά ζητάς καλύτερη τιμή αλλά και πάλι μετρητά θα πάρει με ή χωρίς χαμόγελο την ίδια αξία έχουν. Από ebay.co.uk μου βγαίνει 340 ευρώ οπότε και γω από την πλευρά μου δε πρέπει να δώσω πάνω από 350.

Ο Περικλής στο αντόραμα κόβει μερικές φορές σεβαστά ποσά αλλά μου έχει πει και κάτι δράκους κάποιες άλλες.. Ελπίζω να χει στεγνώσει από τις διακοπές και να θέλει μετρητο τη δευτέρα! :hehe:

SirDiman τι είχες πάρει με 400 αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Τεστ sigma 30mm f 1.4 :bigsmile:

Με αρκετό ζουμ (100% crop)

Χωρίς επεξεργασία, κατευθείαν από raw + default lens corrections + default ρυθμίσεις που κάνει το camera raw

Εστίαση στο δεξί όπως βλέπουμε μάτι, με κάπως πλάγια γωνία λήψης

test.jpg

Αρκετά καλά νομίζω απο θέμα εστίασης, έχει λίγο front focus ίσως αλλά δε νομίζω να φανεί παρά μόνο σε μεγάλη εκτύπωση, τον πέτυχα και σε καλή σχετικά τιμή (καινουριο)!

Link to comment
Share on other sites

αν μπορέσεις βρες ένα στατικό θέμα, και με την μηχανή σε τρίποδο κάνε μερικές λήψεις σε 1.4/2.8/4/8 να δούμε.

Στην συγκεκριμένη ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ανεστίαστη ή είναι τόσο soft το αποτέλεσμα λόγω του 1.4 :...:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.