Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Μήπως θα μπορούσε να δώσει κάποιος μια χείρα βοηθείας σχετικά με το interval timer της d300 (γιατί δεν έχω πρόσβαση στο μανιουαλ από εδώ που είμαι);

Βασικά, βάζω τις ρυθμίσεις που θέλω στο μάνιουλα και μετά επιλέγω πόσα καρέ θέλω να τραβήξει, πχ 50 intervals x 8 shots (τα λέω όπως τα γράφει).

Γιατί όταν τραβάει τα 8 καρέ σταματάει και μου γράφει In progress ή κάτι τέτοιο; Ένα χρονόμετρο που έχει στο μενού που επιλέγεις τα σχετικα και του βάζεις Ωρες/Λεπτα/Δευτερολεπτα) τι ρόλο παίζει; Φαντάστηκα πως μπορεί να είναι ο χρόνος μεταξύ των intervals αλλά και 1 δευτερόλεπτο που το έβαλα και 4 λεπτά πάλι σταματαγε μετά τα 8 καρέ η μηχανή

Βασικά, πως θα καταφέρω να τραβήξω 300 καρέ πχ, όντας σίγουρος ότι δεν θα σταματήσει μέχρι να τις βγάλει όλες; :p

Link to comment
Share on other sites

αυτό τον συνδυασμό δεν τον δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής. θα τον δοκιμάσω μόλις επιστρέψω και ελπίζω να μην μου σπάσουν τα νεύρα όπως τα προηγούμενα βράδια.

Καμια για εκείνο το ρολόι που ανέφερα;

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και αυτο αλλα και παλι δεν δουλεψε οπως περιμενα. εβαλα να βγαλει 301χ1 και τελικα εβγαλε 48 για ενω στην οθονη εδειχνε αρχικα οτι μενουν 301 μετα την πρωτη ληψη πηγε στα 268,235 κ.ο.κ

Καμια ιδεα γιατι δεν βγαζω ακρη ; :)

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα τελικα. δεν υπαρχει προβλημα. εκεινο τ ρολοι που με μπερδευε δειχνει το χρονο μεταξυ των intervals οχι ομως απο το τελος του ενος ως την αρχη του αλλου αλλα απο αρχη σε αρχη. ρυθμιζοντας λοιπον να κραταει ελαχιστα παραπανω απο την διαρκεια ληψης του καθε καρε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Nikon AF-S 28-70 2.8.

Toν βρίσκω μτχ σε σχετικά καλή τιμή. Υποθέτοντας πως κάποτε μπορεί να γίνει και η μετάβαση σε ff (και το ότι στα κάπως άμεσα σχέδια είναι και η αγορά ενός υπερ-ευρυγώνιου επιτέλους), αξίζει κατά τη γνώμη σας να πουληθεί ο 17-55 και να έρθει αυτός στη θέση του (από άποψη ποιότητας/απόδοσης)

Όλες τις άλλες λύσεις των Sigma/Nikon τις ξέρω και καθότι δεν με καίει να αλλάξω οπωσδήποτε τον 17-55 (άψογος είναι) ας μείνουμε εντός των ορίων της παραπάνω ερώτησης. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.