Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

οι φωτό ανέβηκαν ως προβληματικές, ούτυε για το κάδρο τις ανέβασα ούτε για τα χρώματα

και όπως προείπα ύπήρχαν άλλες δυο μηχανές στο χώρο.

από την άλλη πλευρά που εννοείς?

έτσι τραγικά που το σχολιάσατε όλοι,ναι δεν θα τον ξανακουμπώσω τον 17άρη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί βλέπω τη φωτό στο PS όπως στο 1ο link -όπως τη θέλω δηλαδή- και γιατί αποθηκεύεται όπως στο 2ο; :wall:

http://i302.photobucket.com/albums/nn94/racer__93/Screenshot2011-07-13at51028PM.png

http://i302.photobucket.com/albums/nn94/racer__93/PER_7865star.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω πει και άλλες φορές για τον φακο Λευτέρη, για την δουλειά που χρειάζεται να κάνεις θα πρέπει να παρεις ενα καλο φωτεινό φακο, για να εχεις το καλύτερο αποτέλεσμα στο f5.6 περίπου που ειναι το ζητούμενο σε γάμους-εσωτερικούς χώρους.

Καλή η d700, αλλά υποβαθμίζετε απο ενα μέτριο φακό.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει καμιά βούρτσα στο μαύρο τμήμα του ουρανού δεξιά; Αυτό δεν είναι το πρόβλημα;

EDIT: Τώρα είδα τί έκανες. Απλά το κόψιμο είναι απότομο, πρέπει να το κάνεις blurred δεν ξέρω πως. Να μην πηγαίνει η μάσκα από μαύρο-> άσπρο να κάνει και γκρι περιοχή, δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Επίσης κάνε λιγότερη πυκνότητα "άσπρων άστρων" στο background.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες, αυριο παω Κατερελο να δω την D7K απο κοντα και να παρω προσφορες. Θα προσπαθησω να συγκρατηθω και να μην ψωνισω αυριο :p. Γενικως εχω κατα νου το πακετο με τον 50ρη, συν ενα φακο ακομη. Ο κυριος υποψηφιος για "ενας ακομη" ειναι ο tamron 28-75 f/2.8. Εχετε καποια αλλη προταση σε περιπου ιδια λεφτα για περιπου ιδιας χρησης φακο? (δεδομενου οτι οι 2 επομενοι φακοι που θα αγοραστουν θα ειναι σιγουρα ενας ultra wide και ενας tele, κατα πασα πιθανοτητα 10-20 και 80-200)

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Ειπα, καλο θα ηταν να το εχω, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα καποιες φορες, αλλα δε με καιει κιολας, δεν ειναι deciding factor. Nikon θα παρω απλα και μονο γιατι μου καθεται καλυτερα το πιασιμο και ο χειρισμος, καθως σε τετοιες εχω συνηθισει :)

Link to comment
Share on other sites

Πες ρε παιδι μου, κουβεντα κανουμε. Αυριο θα παω κυριως για να ξαναδω τη μηχανη και να παρω προσφορες για τα πραγματα που θελω, πρεπει να αντισταθω στον πειρασμο :p

Link to comment
Share on other sites

1)ελεγα το κοστος 10-20+δ7κ να μεταφραστει σε δ700 ..

αλλα

α)μαλλον δε σε ενδιαφερει

β)δεν καθονται τα νουμερα ακριβως (σε ευρα)....αν και η τιμη μαλλον θα επεφτε παραπανω ..αλλα οχι ωστε να ερθει μια η αλλη.

2)Προσωπικα μιλωντας...οποια nikon και να παρεις τωρα ειναι λαθος στιγμη για αγορα.

Για μενα βρες παλι δανεικη μια μηχανη και κανε τη "δουλεια" σου αγγλια ή οπου εχεις να πας...ή παρε μια "μικρη" mtx nikon (d80/d200 ..αν οχι φτηνη δ90~350Ε) παρε και τους φακους που θες(κανονικοι αγορα αυτοι)..και δωστην παλι για να παρεις ειτε την ναυαρχιδα στις cropped γενικα ειτε την νεα μικρη FF.

Link to comment
Share on other sites

1)ελεγα το κοστος 10-20+δ7κ να μεταφραστει σε δ700 ..

αλλα

α)μαλλον δε σε ενδιαφερει

β)δεν καθονται τα νουμερα ακριβως (σε ευρα)....αν και η τιμη μαλλον θα επεφτε παραπανω ..αλλα οχι ωστε να ερθει μια η αλλη.

2)Προσωπικα μιλωντας...οποια nikon και να παρεις τωρα ειναι λαθος στιγμη για αγορα.

Για μενα βρες παλι δανεικη μια μηχανη και κανε τη "δουλεια" σου αγγλια ή οπου εχεις να πας...ή παρε μια "μικρη" mtx nikon (d80/d200 ..αν οχι φτηνη δ90~350Ε) παρε και τους φακους που θες(κανονικοι αγορα αυτοι)..και δωστην παλι για να παρεις ειτε την ναυαρχιδα στις cropped γενικα ειτε την νεα μικρη FF.

Ο 10-20 δεν θα ειναι στους πρωτους, στους πρωτους θα ειναι μαλλον ο 28-75, αλλα περιπου στα ιδια λεφτα ειναι, οποτε i get your point anyway. Το χα σκεφτει και το σεναριο με τα μεταχειρισμενα που λες, αλλα δεν εχω βρει κατι σε δελεαστικη τιμη, υπαρχουν κατι σετακια D90 προς πωληση, αλλα παιζουν σε επιπεδα ~500-600€, που γενικως δεν με ψηνει ουτε λιγο. Εαν εβρισκα καμια D200 σε τιμη σαν αυτη που την ειχε δωσει ο racer, κανα 250ρι δηλαδη, μαλλον θα το ειδα κανει ηδη.

Περαν τουτου ομως, ενας απο τους λογους που θελω να καθυστερησω την αγορα οσο γινεται ειναι γιατι κατι πηρε το ματι μου για ανακοινωση αντικαταστατη D300s προς το τελος του καλοκαιριου. Δεν θα ειναι στο price range μου, αλλα ισως να μπορεσω να κανω την υπερβαση. Αν δεν ειχα και το ταξιδι θα περιμενα οπωσδηποτε, γιατι δεν την εχω και ιδιαιτερη αναγκη, αλλα ειναι ενα event που θα ηθελα να φωτογραφησω. Και δανεικο εξοπλισμο για ταξιδι στο εξωτερικο δεν ξερω αν θα μου εμπιστευθει καποιος, ή αν θελεις δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι εγω ο ιδιος ειμαι οκ με το να ζητησω κατι τετοιο...

Γενικως μια χαρα τα λες, η φωνη της λογικης κλπ, αλλα με μπερδεψες παλι γμτ :p

George κ perf, αν επερνα τωρα σωμα θα ηταν με δοσεις απο μαγαζι, 2 χιλιαρικα κασερι για αγορα δεν παιζουν ουτε γι αστειο :)

Link to comment
Share on other sites

.. γιατι κατι πηρε το ματι μου για ανακοινωση αντικαταστατη D300s προς το τελος του καλοκαιριου. Δεν θα ειναι στο price range μου, αλλα ισως να μπορεσω να κανω την υπερβαση. Αν δεν ειχα και το ταξιδι θα περιμενα οπωσδηποτε,

Ειναι και ο λογος που δεν πρεπει να παρεις μηχανη.Και αν βγει οπως πρεπει ...τοτε θα την κανεις την υπερβαση μονος σου και με ελαφρια τη καρδια...

Απλα περιμενε...κυνηγα αγγελιες και εβαυ..

Ασχετο...Αγγλια δεν βοσκει καπου η "μαριγω"?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.