Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δεν καταάβαινω τι σκοπο εχει να αναφερεις που θα το αγορασεις -σε ποια μηχανη εννοω- απο την στιγμη που πολυ πιθανων ..δεν ενδιαφερεσαι να χρησιμοποιησεις αυτα που προσφερει.

Δεν ειναι καποιο ειδους spoiler σε αμαξι που θα προσδωσει κυρος or something...

Ισα ισα ....αν δεις κιολας spoiler σε lada ...ειναι γνωστα τα σχολια...αν και στις μηχανες η χρηση ειναι που μετραει και οχι η ομορφια/bulkyness.....-αν υπαρχει τετοια λεξη)

.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτές δεν έχουν εγγενή υποστήριξη για BG και το vertical shutter λειτουργεί μόνο αν επιλέξεις υπέρυθρες για λήψη (LOL δηλαδή), δεν έχουν ροδέλα για κλείστρο-διάφραγμα και κουμπί AF-ON και ενδέχεται να μπερδεύουν τη μηχανή ώστε να βγάζει κουκουρούκου επίπεδο μπαταρίας.

Τώρα αν θες να το αγοράσεις για να βελτιώσεις το κράτημα με τον 18-55, μπορείς να το κάνεις φυσικά, δεν είναι πρόβλημά μου :)

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων ...

τώρα ξεκίνησα να μαζεύω πράματα και δεν έχω την πολυτέλειά των χρημάτων (ούτε πουθενά να δουλέψω προς το παρών) που μερικοί έχουνε για αυτό να είστε πιο συγκρατημένοι σε αυτά που γράφετε .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτές δεν έχουν εγγενή υποστήριξη για BG και το vertical shutter λειτουργεί μόνο αν επιλέξεις υπέρυθρες για λήψη (LOL δηλαδή), δεν έχουν ροδέλα για κλείστρο-διάφραγμα και κουμπί AF-ON και ενδέχεται να μπερδεύουν τη μηχανή ώστε να βγάζει κουκουρούκου επίπεδο μπαταρίας.

Τώρα αν θες να το αγοράσεις για να βελτιώσεις το κράτημα με τον 18-55, μπορείς να το κάνεις φυσικά, δεν είναι πρόβλημά μου :)

εγω ξερω οτι εχοντας το grip ακομα και σε καθετες ληψεις μπορει να μη τραβαω με το vertical shutter button αλλα με το onboard της d90 και αυτο οχι για λογους πρακτικους αλλα για λογους αισθησης κρατηματος.

οταν το βγαζω για την ποδηλασια , νιωθω οτι δε κραταω μηχανη.

30-40Ε δεν ειναι επενδυση για την μηχανη του..Ακομα και 2 μπαταριες αμα λαχει βαζει αν θελει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην το πάρει, αφού δεν έχει και πολυτέλεια για πέταμα χρημάτων. Άμα δε δουλεύεις νυχτερινό σε κέντρο, που το 70-80% είναι κάθετες λήψεις, άστο καλύτερα. Και εγώ που το πήρα για τη δικιά μου, ερασιτεχνικά δεν το έχω βάλει ποτέ πάνω. Μόνο όταν πάω για δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

το φλας ουτε που επρεπε να το αναφερεις:p

μη μου πει οτι δοκιμασες με φλας:p

Εννοείται πως όχι. Κυρίως έκανα πλάκα με το ISO αλλά έβγαλα 1-2 και με φλας (και ιδιες ρυθμίσεις με την d300) για να συγκρίνω αργότερα (όταν ο φίλτατος ευκαιρήσει να μου στείλει με mail τις φωτογραφίες που έβγαλα).

Πρακτικά, ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση (και μου είπε πως το έχει παρατηρήσει και ο ιδιοκτήτης της d3s) είναι πως ορισμένες φορές τόσο η d300 όσο και η d3s αρνούνταν να εστιάσουν (ή έστω να κανει ένα μπρος-πίσω ο φακός) τόσο στην εκκλησία όσο και στο χώρο που έγινε το τραπέζι. Φυσικά το παρατηρήσαμε σε ελάχιστο βαθμό και όχι σε σημείο που υπάρχει πρόβλημα αλλά το γεγονός παραμένει.

Κατά τα άλλα η d300 μου φάνηκε πως επηρεαζόταν αισθητά περισσότερο όταν τραβούσε σε σημεία που ο φωτισμός είχε μια πρασινωπή απόχρωση σε σχέση με την εικόνα που έβλεπα στην οθόνη της δ3s (και εννοείται με τις ίδιες ρυθμίσεις και στις δύο μηχανές). Ξέρει κανείς αν στο παρασκήνιο λειτουργεί κάποιος αλγόριθμος διόρθωσης στις μηχανές αυτές (ή στη μια από τις δύο, τη d3s) και σε ποιο βαθμό επηρρεάζει την τελική φωτογραφία ;

Υπόψη ότι ο κάτοχος της δ3ς μέχρι λίγο καιρό δούλευε με canon και όταν πιάσαμε τη σχετική κουβέντα μου είπε επί λέξη : "Ασε, βρήκα την υγειά μου με τη Nikon" :p

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα η d300 μου φάνηκε πως επηρεαζόταν αισθητά περισσότερο όταν τραβούσε σε σημεία που ο φωτισμός είχε μια πρασινωπή απόχρωση σε σχέση με την εικόνα που έβλεπα στην οθόνη της δ3s (και εννοείται με τις ίδιες ρυθμίσεις και στις δύο μηχανές). Ξέρει κανείς αν στο παρασκήνιο λειτουργεί κάποιος αλγόριθμος διόρθωσης στις μηχανές αυτές (ή στη μια από τις δύο, τη d3s) και σε ποιο βαθμό επηρρεάζει την τελική φωτογραφία ;

το IQ μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω το φωτογράφο και τον πόστερ, ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που το έχει κάνει. Επίσης αυτό:

Επιπλέον, τη συγκεκριμένη μέρα η γη βρισκόταν σε τέτοια θέση που ήταν τέλεια για την αποτύπωση της εικόνας.

τί θέλει να πει ακριβώς γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω το φωτογράφο και τον πόστερ, ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που το έχει κάνει. Επίσης αυτό:

τί θέλει να πει ακριβώς γιατί δεν το καταλαβαίνω.

lol οντως Πετρο ουτε εγω καταλαβαινω..

btw

δε χρειαζομαστε ξενους.

εχουμε τον ελληνα Λουκα χαψη που εχει βγαλει φανταστικες φωτος

και προσφατα ειχε την δουλεια του (στο πλανηταριο) απο τα νησια του πασχα που ειχε παει.

Astrophotography

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω λινκ είναι ακατάλληλο για όσους αγαπάνε τον εξοπλισμό τους καθώς περιέχει σκηνές ωμής βίας. (αλλά καλά θα κάνετε να το διαβάσετε οι παντρεμένοι πριν τσαντίσετε τις γυναίκες σας :p). Ανοίξτε το με δική σας ευθύνη

Τον εκδικήθηκε καταστρέφοντας φωτογραφικούς φακούς αξίας $7000 (Photos) | Otherside.gr

(btw, λίγο υπερβολή που φαίνονται τα 7k για αυτά που φαίνονται στις εικόνες αλλά δεν η ουσία δεν αλλάζει)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχετε δει;

Light Field camera | Lytro

πατήστε σε κάποια φωτογραφία του background και κάντε refocus με κλικ σε κάποιο σημείο της (αν δεν αντιδράσει στο πρώτο κλικ ξαναπροσπαθήστε) ή πηγαίνετε στο picture gallery.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.