Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

είναι δηλαδή by default όλες οι μηχανές σχεδιασμένες λάθος?

να βγάζουν κουνημένες φωτογραφίες?

μήπως απλοποιείτε κάποιο μηχανισμό απόσβεσης ή συνταλάντωσης καθρέπτη και αισθητήρα?

just a naughty thought

να σου δώσω να βγάλεις handheld με την d7000 που έχει πολύ πυκνό αισθητήρα να δεις πόσο δύσκολα βγάζεις πεντακάθαρη φωτο σε χαμηλά shutter speeds... λόγω pixel pitch εκεί που στη δικιά σου μια ελαφριά κίνηση επηρεάζει το sharpness της εικόνας (oυσιαστικά προκαλεί blur) σε πλάτος πες 1 πίξελ, στην d7000 το επηρεάζει σε πλάτος ~3 pixel...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι απλά ακούμπησε τη μηχανή σε κάνα τραπέζι ή φτηνιάρικο τρίποδο και όλοι οι κραδασμοί έγιναν εμφανείς. Όταν κάποιος κρατάει τη μηχανή στο χέρι ή σε πολύ στιβαρό-βαρύ τρίποδο, οι κραδασμοί απορροφούνται.

Άσχετο, η Νίκον F4 έχει αντίβαρο στο κλείστρο, δηλαδή όταν αυτό ανοίγει, ένα βαράκι μετακινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση για να απορροφήσει τον κραδασμό του κλείστρου. Άμα έχεις κλειδώσει και τον καθρέφτη, είσαι OK.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει χαμηλά shutter speeds? κοντά στο 1/mm φακού?

βγαίνει κονημένη από το χέρι ή από τον καθρέπτη?

μου ακούγεται χαζό Κώστα, χωρίς να έχω στοιχεία για το αντίθετο όμως.

σε μεγάλα shutter speeds΄τι αλλάζει δλδ στη λειτουργία του καθρέπτη?

ή θες να μου πεις οτι γράφει η ταλάντωση του καθρέπτη ακόμα και αν είσαι ακίνητος?

γιατί αυτό θα σήμαινε πρόβλημα στη φωτό και με M up και με τρίποδο και με ασύρματη πυροδότηση και σε γρήγορα κλείστρα.

*edit σε M-up δεν θα έπρεπε να συμβαίνει

τι το θελες πυκνό κι εσύ????

@Gomar

D700 και Tamron φακούς

ή D90 και Nikon?

ποιο σετ σου έδωσε καλύτερο αποτέλεσμα?

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ ούτε ακριβή shutter speeds, ούτε mm ούτε κάτι συγκεκριμένο. απλά είναι πιο απαιτητική σε τεχνική για να βγάλεις σωστά ακόμα και απλά πράγματα... στα πιο γρήγορα δεν αλλάζει τπτ στην λειτουργία του καθρέφτη, αλλάζει όμως ο χρόνος που είναι διαθέσιμος για την καταγραφή του κραδασμού από όπου κ αν προέρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο σχετικό - άσχετο με το παρόν θέμα, αλλά πρόκειται γενικά για αξεσουάρ.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Αθήνα Super 8 ή D Super 8 film;

Κανείς; :...:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω εάν ταιριάζει σε αυτήν την κατηγορία.

Βρήκα ένα πρόγραμμα που μπορείς να βγάλεις video ακόμη και σε dslr που δεν έχουν αυτήν την δυνατότητα.

Προϋποθέσεις

1)Να έχεις υπολογιστή και να έχεις συνδεμένη την dslr

2)Είναι μόνο για canon μηχανές .(δοκιμάστε το και σε Nikon μπορεί να δουλεύει )

3)Και μετά της παρατήρηση του SirDiman χρειάζεται να έχει και live view

Εγώ συγκεκριμένα το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά .

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

Έγινε επεξεργασία από rafail1994
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Αυτες τις μερες θελω να παρω μια καρτα μνημης για την ψηφιακη ,γιατι αυτη που ειδη εχω ειναι υπερβολικα αργη μιας και ειναι για κινητο(micro sd with adaptor)

Δεν σκοπευω να δωσω πολλα χρημματα..

Ειδα την παρακατω..

Transcend Memory Card (SDHC, Class6, with card reader RPD2, 16GB) - Καρτες Μνήμης - plaisio.gr

Λεει τιποτα?:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρία χρόνια* και που την δουλεύω (την 8GB), δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ίσως μου 'κατσε. Ίσως δεν έκατσε στον χάγια και στον γνωστό του. Ποιος ξέρει;

*2 χρόνια σε compact, 1 σε dslr

Link to comment
Share on other sites

Transcend 16GB class 10 σε Nikon S8000, μια χαρά.

Μια που πιάσαμε τις κάρτες, CF Sandisk 16GB ultra 30MB/s @ 45e[ame]http://www.amazon.co.uk/Sandisk-Ultra-30MBS-Compact-Flash/dp/B002ODISD2/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1306188835&sr=8-4[/ame]

Έγινε επεξεργασία από chroma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια 2GB Transcend και άρχισαν να σπάνε τα πλαστικά διαχωριστικά της πίσω πλευράς από μόνα τους. Φοβόμουν να την βάλω/βγάλω από τη μηχανή.

Πιο φθηνή και από την Kingston είναι. Ελπίζω να έχει βελτιωθεί από τότε στην κατασκευή. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.