Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ok...λαθος μου ...,το προχωρημενο της ωρας..

Παντως αντι να λιγουρευεστε cropped μηχανες...να λιγουρευεστε την επομενη "δ300s"..(δ400 ή οπως αλλιως θα λεγεται ...).

Λογικα και η μικρη FF θα πρεπει να παιξει με 24μπχ ..και οι μεγαλες θα μεταβουν στα ~36μπχ

Link to comment
Share on other sites

εκεί που έψαχνα το 600άρι, ένας πωλητής μου έκανε μία ωραία προσφορά για το 900 και το πήρα :hang3:

374 με τα μεταφορικά αντικαταβολή απο κατάστημα Αθήνας

θα το έχω αύριο στα χέρια μου σε επαρχιακή πόλη στην Κρήτη (θα το δούμε αυτό)

ενδεικτικά οι τιμές του skroutz

Flash & Αξεσουάρ - NIKON SB 900 | Skroutz.gr

δεν ξέρω αν πέτυχα ευκαιρία αλλά το 600άρι δεν υπάρχει πουθενά και το 700 δεν αξίζει (συγκριτικά με το 900)

Ήρθε το φλασάκι στην ώρα του. Το μαγαζί εννοείτε θα πάρει 5/5 στο skroutz.

Πρώτες εντυπώσεις...(εκτός απο το γκουμούτσα) ένα έξτρα (εξωτερικό) φλας είναι must. Αν έχει και i-TTL (ή οποιαδήποτε αυτόματη ρύθμιση) τότε ακόμα και σε compact αξίζει.

Καμία γρήγορη πρόταση για επαναφορτιζόμενες?

Θα κατέβω Ηράκλειο το απόγευμα (αν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά) και θα πάρω σχεδόν ότι βρώ.

Το μόνο που ζητάω απο τις μπαταρίες είναι αντοχή στο χρόνο. Δεν με ενδιαφέρει η μικρή χωρητικότητα (αρκεί να βγάζουν 100 φλασιές!) αλλά να μήν τις πετάξω στο εξάμηνο με light χρήση.

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη προταση .....θα βρεις στο πλαισιο recyko απο gp στα 2100mah..

Και αυτες lsd ειναι..

επισης αν δεν βρεις αυτες..

(μοντελα δειχνω....οτι βρεις στο ηρακλειο)

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4630

http://www.photostore.gr/product_info.php?products_id=1677

http://www.public.gr/prod/digital-cameras/photo-accessories/varta-accu-ready-2-use-800mah-mpataria-typoy-aaa/prod340010pp/

(οι τελευταιες ειναι ΑΑΑ ....δεν βρηκα ΑΑ για λινκ..αλλα οπως ειπα ...μοντελα ανεφερα...και προφανως τις eneloop ..που ειναι και οι συνηθεστερες στο εμποριο)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα περάσω απο το γερμανό που είναι και δίπλα για τις eneloop αλλιώς το απόγευμα απο πλαίσιο στο Ηράκλειο (+10 ευρώ βενζίνη πήγαινε-έλα)

θα πάρω και φορτιστή μαζί

απο εδώ (αν τους βρώ)

SANYO eneloop | Ready to use Rechargeable Battery - The only battery you will ever need

προτιμώ τους

Charge Control: -delta V

και όχι με το χρονόμετρο. Έτσι δεν είναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρονο..

TESTED – AA LSD Batteries Parts 1,2,3,4 - Introduction ( Eneloop Hybrio infinium etc ) - Olympus UK E-System User Group (γενικα περι μπαταριων)

Digital Imaging Accessories Review: The Great Battery Shootout (γενικα περι μπαταριων και oλιγο απο φορτιστες)

Κανω quote

For now, you can just take as given that the Maha C204 charger was among the most consistent I tested, and charged the batteries to close to their maximum capacity every time.

εννοει αυτον ..αλλα πλεον εχει βγει αυτος..

οποτε εν ολιγοις...παρε οτι βρεις απο lsd ..να χεις ..και βρες/παρηγγειλε αυτον->

Maha Powerex MH-C204W 1-2 & 4 AA 2400mah Imedion & ..θα χρειαστεις ουτως η αλλως μια 4αδα ακομα.

MAHA / POWEREX MH-C204W 1-Hour Worldwide Travel Conditioning Charger

(κανει/διαλεγει αντιστοιχη φορτιση ..απο Negative Delta V, Zero Delta V, Temperature and Timer)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα charger με έξοδο 2.4 volt, με μειονέκτημα ότι θα φορτίζεις τις μπαταρίες μόνο σα ζευγάρι. Θα μπορούσα επίσης να προτείνω και τις μπαταρίες Maha Powerex Imedion χωρίς φαινόμενο μνήμης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έπαθα μεγάλη ζημιά...

δοκίμασα τον 70-200 VR II πάνω στην d3s..

1)πολύ καλύτερος οπτικά από τον 80-200 μου

2)φοβερό μοτέρ

3)το VR II μ@μ@ει

με βλέπω τον επόμενο χειμώνα (σα φοιτητής) να κάνω 2 δουλείες για να αποκτήσω 24-70 και 70-200 :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Πωπω racer!! Έμεινα να το κοιτάζω κάνα λεπτο! Και δε μου λες, αυτό το μηχανάκι έχει τον αισθητήρα της 3100 είπες; Δηλαδή σε λίγο καιρό θα βγάλουν ένα παρόμοιο μηχανάκι με τον αισθητήρα της 7000;:dance3:

Μάγος είσαι; Τον έχει η νέα NEX-C3 ;)

Schermata-2011-04-22-a-17.28.43.png

NEXC3back.jpg

NEXC3screen.jpg

NEXSilverbody.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hey guys,

I need your halp όντας άσχετος :hehe:

Έχει ο πατέρας μου μια Panasonic G1, και αποφάσισε ότι πλέον ο 14-45 (αυτός πρέπει να είναι ο stock φακός αν δεν κάνω λάθος) της δεν τον ικανοποιεί από άποψη zoom. Aπο ότι ξέρω για αυτή την μηχανή υπάρχουν φακοί μόνο από την Panasonic και ίσως από την Leica με χρήση αντάπτορα. Κάποιος σχετικός θα μπορούσε να μου πει τι επιλογές έχω, γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι με μια γρήγορη αναζήτηση στο skroutz ή στο ebay.

Thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

οτι πει/ειπε ο dellman..

Απο τις πιο φτηνες λυσεις χωρις να ξεφευγεις απο αυτοματισμους ειναι ο 40-150 ..ελλαδα παιζει κανενα 250αρη..αντε πιο κατω ....αν παει ο hayas να τον παρει..:hehe:

edit

για το αποκατω........-> και εγω

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.