Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum μια ερώτηση επειδή ο φακός έχει αρκετά ''σκουπίδια'' όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάνω φωτογραφία χρειάζεται καθάρισμα και θέλω να μου πείτε με τι μπορώ να το καθαρίσω;.

img3998f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μαυράκι αριστερά είναι πάνω στον αισθητήρα.

Για να καθαρίσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό πανί μικροινών κατάλληλο για φακούς. Θα βάλεις και υγρό, όχι σκέτο το πανί. Αν οι λεκέδες είναι σάλιο ή νερό ή δαχτυλιές, βάλε καθαρό οινόπνευμα. Αν είναι σκόνες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ισοπροπυλική αλκοόλη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :T:.

Το μαυράκι δεν πρέπει να είναι στον αισθητήρα γιατί βλέπω ένα ίδιο ''σημάδι'' μπροστά στον φακό ακριβώς στο ίδιο σημείο που εμφανίζεται και στην φωτογραφία .

Για πανάκι λες κάτι τέτοιο ;Με πανάκι που καθαρίζουμε τα γυαλιά γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, ας βγάλει το φακό να δει. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να φυσίξει με κάνα φυσερό τον αισθητήρα.

Για πανάκι λες κάτι τέτοιο ;Με πανάκι που καθαρίζουμε τα γυαλιά γίνεται ;

Μάλλον γίνεται, δεν έχει περιγραφή. Μικροϊνών να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο performer το καθάρισα λίγο με ένα πανάκι από τα γυαλιά και έφυγαν όλες οι σκόνες (κολλημένες στάλες κτλ δεν έχει μόνο σκόνη) δείτε και μια ακόμη φωτογραφία. Το μαυράκι του αισθητήρα πως θα καθαρίσω είναι το θέμα

img4077u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο performer το καθάρισα λίγο με ένα πανάκι από τα γυαλιά και έφυγαν όλες οι σκόνες (κολλημένες στάλες κτλ δεν έχει μόνο σκόνη) δείτε και μια ακόμη φωτογραφία. Το μαυράκι του αισθητήρα πως θα καθαρίσω είναι το θέμα

img4077u.jpg

εγω προτεινω να μην κανεις τπτ..

σπανια θα εμφανιστει και οταν εμφανιστει το βγαζεις με το photoshop..

μη βαλεις χερι στον αισθητηρα..πολλοι απο εμας εδω που ασχολουμαστε καιρο βαλαμε χερι επειδη μας ετρωγε ο πολος μας και το καναμε χειροτερα-καταληξαμε να σκασουμε το 40αρι στο service...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα έριχνα μια ματιά στον αισθητήρα με ανοιχτό το κλείστρο. Θα έριχνα και 2-3 ριπές με το φυσερό, μπορεί να είναι κάτι που δεν έχει κολλήσει και να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον φακό κοίταξα μέσα άλλα δεν είδα κάτι κολλημένο επάνω στο γυαλί μόνο πολύ λίγη σκονουλα :p.Έχω έναν γνωστό φωτογράφο θα πάω να μου ρίξει ένα καθάρισμα αυτός που ξέρει. Γενικά είναι λογικό να έχεις τέτοιου είδους ‘’προβλήματα ‘’;

Link to comment
Share on other sites

Manfrotto 055xdb + manfrotto 494 mini ball head (~170€) ή Benro a-298ex + Benro BH0M (~170€)?????

Δεδομένου ότι προς το παρόν [και στο κοντινό μέλλον], η μηχανή θα παραμείνει η 400d και ο φακός θα παραμείνει ο 17-70 (ή κάποιος αντίστοιχου βάρους-85mm f/1.8), πιστεύω ότι οι κεφαλές αυτές (load capacity 4kg αμφότερες) καλύπτουν τις ανάγκες μου. Και αργότερα, όταν με το καλό ξαναμαζέψω λεφτά, παίρνω κάτι καλύτερο.

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Manfrotto 055xdb + manfrotto 494 mini ball head (~170€) ή Benro a-298ex + Benro BH0M (~170€)?????

Δεδομένου ότι προς το παρόν [και στο κοντινό μέλλον], η μηχανή θα παραμείνει η 400d και ο φακός θα παραμείνει ο 17-70 (ή κάποιος αντίστοιχου βάρους-85mm f/1.8), πιστεύω ότι οι κεφαλές αυτές (load capacity 4kg αμφότερες) καλύπτουν τις ανάγκες μου. Και αργότερα, όταν με το καλό ξαναμαζέψω λεφτά, παίρνω κάτι καλύτερο.

Γνώμες;

Για το Βενρο το εχω δει απο κοντα και το τριποδο και την κεφαλη. Το τριποδο αξιζει αν βγαζεις πολλα μακρο(λογο της αποσπομενης κολονας). Αλλιως δες και αυτο που εχω δει επισης απο κοντα και μαρεσε( και η τιμη του φυσικα..) BENRO A-550EX+BH-1M(~133ευρω). Η BENRO A-650EX+BH-2M(~156ευρω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις οπωσδήποτε ballhead; Κι' εγώ για τέτοια πήγαινα αλλά ευτυχώς είδα από κοντά την pan-tilt και μου άρεσε περισσότερο. Κατά τα άλλα σου προτείνω το συνδυασμό που πήρα κι' εγώ, A-198EX + την 6κιλη HD-18, ή αν δεν έχεις θέμα με τον όγκο και το βάρος, ένα 055XPROB και την 804RC2 που παίζει used στο dpgr στα 190€ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα κατι σε benro ...απο τριποδα οποιο σε βολευει ..και κεφαλη την B0...

(οχι καποια ΒΗ παντως..:p ...σκετο B -η Β0 ειναι η μικροτερη της σειρας....ο αγγελος νομιζω εχει την Β3)

δες πχ αυτο

εδιτ

και αυτο και αυτο

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.