Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Την είχα σε manual με δικές μου ρυθμίσεις και απλά με τις ίδιες έβγαλα και αυτή τη φωτό. Στον αγωνιστικό χώρο έχει πολύ περισσότερο φως.

Για τα σουβλάκια δεν ξέρω να σου πω, δεν εμπιστεύομαι το λαπτοπ.

Ορισμένες φορές μου έχει βγάλει πρόβλημα αλλά στο γήπεδο δεν το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φορές σταματάει να εστιάζει, πρέπει να γυρίσεις το focus ring σε κάποια ακραία θέση για να ξαναλειτουργήσει.

Μόλις γύρισα από Κουρκούλη-Κελεκίδου-Καραφώτη στο Fix. Κάποια στιγμή πάω να ανέβω στην πίστα για φωτογραφίες (D200, 17-50, SB-800 στο χέρι). Με σταματάει ένας.. σεκιουριτάς(?)

-Φωτογράφος είσαι;

-Όχι, μαθητής.

-Δεν επιτρέπεται να ανέβεις στην πίστα.

-Γιατί;

-Δεν επιτρέπονται οι φωτογραφικές μηχανές.

-Μα πολλοί βγάζουν φωτογραφίες.

-Με κινητά.

-Εγώ βλέπω και ψηφιακές.

-Όχι όμως επαγγελματικές.

-Τι σημασία έχει;

-Εσύ μπορείς να δώσεις κάπου τη φωτογραφία.

-Άμα είχα μικρή θα με άφηνες;

-...ναι.

Κάπως έτσι ήταν ο διάλογος.. Απορώ πως κρατήθηκα και δεν του 'ριξα Παναγία. Επίσης πολύ θα ήθελα να έχω τη Χ100 ή μια Μ9 που είναι "compact" : )

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω καρτα sd σε ανταπτορα cf για να χρησιμοποιησω στη d300 θα κοψει ταχυτητα στην sd καρτα?

ναι. αν κοιτάς αυτά που υπάρχουν στο ebay θα δεις ότι πολλοί αναφέρουν κάποιο όριο στην ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να κοιτας τετοια διαφραγματα για να τον δουλευεις στο φ8-φ11

Παρα πολλοι φακοι σφαζουν σε εκεινα τα διαφραγματα.

Και παιζει να βρεις αρκετους στο 100αρικο..

Τετοιοι φακοι ειναι για μεχρι βαρια 2.8 ..

(οχι οτι δεν κανει για παραπανω ..απλα δεν τους αγοραζεις για αυτο το σκοπο..)

Και τελος ειναι και αλλοι λογοι για να δουλευεις ενα φακο ...οχι μονο οξυτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν τον αγοράζεις για να τραβάς εκεί αλλά στα ανοιχτά (με όλα τα πλεονεκτήματα και τις ευκολίες που σου δίνει σε όλες τις συνθήκες). απλώς κανείς δεν σου απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις και ένα τέτοιο διάφραγμα (που εγγυημένα θα σου δώσει και καλύτερο αποτέλεσμα)

και εν πάση περιπτώση, από τη στιγμή που αυτούς τους φακούς θα τους βλέπω μόνο στα reviews δεν με νοιάζει κιόλας :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πως θεωρεις οτι εγγυημενα θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα??

Τον εχεις δεις στα μικρα διαφραγματα??(φ4 και πανω)

Πιστευεις οτι αξιζει να δωσεις το οποιο ποσο ζηταει ενας φακος κατω(πανω) απο 1.4 για ενα "ιδιο" αποτελεσμα πχ με τον 50αρη 1.8?? Τον εχεις δει τον δικο σου πιστευω πως ειναι πανω απο φ4..

(ιδιο δεν θα ειναι σιγουρο...εδω δυο ιδιους φακους αγοραζεις και δεν ειναι ιδιοι..απλα η διαφορα τους -ποσο μαλλον σε cropped μηχανη- θα ειναι αμελητεα για να στηριχτεις στο φ8 ενος υπερφωτεινου φακου δινοντας πολλαπλασιο ποσο απο ενα απλο.

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να μαθω ποιος ειναι καλυτερος πανω απο 2.8)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.