Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ενα ωραιο σετακι -περα απο τα manfrotto- ειναι αυτο

[ame=http://www.amazon.co.uk/Vanguard-Alta-Pro-263AT-SBH-100/dp/B002VEMY7K/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1299163578&sr=8-3]Vanguard Alta Pro 263AT + SBH-100: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

(αν πας να το αγορασεις θα σου κανει αλλες 10 λιρες εκπτωση...δλδ 137λιρες..καμμια 160αρια ευρω δλδ..)

Aπο το μαμα σιτε...

Vanguard

Vanguard

και ενα videaki να παρεις μια ιδεα περι τινος προκειτα....(δες το)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aIF-u6dNABM]YouTube - Unboxing and review of the Vanguard Alta PRO 263AT and SBH-100[/ame]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αμα θεωρείς πισογύρισμα την d200 σε σχέση με τη d40 τότε κάτι λάθος έχεις στο μυαλό σου :)

DoubleFacePalm.jpg

τι λαθος ;

σε τι ειναι καλυτερη ωστε να θεωρηθει "αναβαθμιση" ?

Μη μου πειτε τωρα αριθμους γιατι οι διαφορες στα χαρτια , στην πραξη δεν φαινονται..

Στα 5 FPS

Στο πολύ καλύτερο πιάσιμο

Στο bracketing

Στο καλύτερο AF

Στο screw drive

Στο commander

Στα 10ΜΡ

Στα ISO που έχει επιλογές για 1/3 του στοπ

Στο weather sealing

Στη φωτομέτρηση με non cpu φακούς

Στο grip με εγγενή υποστήριξη, σε σχέση με τα "μπακαλίστικα" των entry level Nikon.

Στην πολύ πιο εύκολη πρόσβαση σε διάφορες επιλογές μέσω των dedicated κουμπιών

Στα ~50€ που θα μου κοστίσει αυτή η "αναβάθμιση" :)

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι άλλο τώρα

γτ εχει φακους που δεν εχουν ενσωματωμενο μοτερ ;

Γιατί το πας στο τι έχω και όχι στο τι θα μπορούσα να έχω; Αν η D40 είχε screw drive, πιθανότατα θα είχα πάρει έναν 50mm AF-D f1.8 εδώ και καιρό, ή τον 24άρη f2.8 AF-D που είχα βρει σε πολύ καλή τιμή κλπ.

1)θελει να παρει τοκινα 50-135 που ΔΕΝ εχει μοτερ.......

2)αυτο προυποθετει να εχεις τριποδο 200ε + διοτι με ενα μετριο οι πιθανοτητες πατωντας τα κουμπακια να κουνηθει η μηχανη ειναι πολλες

Ισχύουν και τα 2 :p. Το 2 ειδικά με το παλιοτρίποδό μου είναι πολύ σπαστικό.

Έχω μια υποψία για τη φωτομέτρηση σε πολύ χαμηλό φωτίσμο, αλλά μόνο με απευθείας αντιπαραβολή μπορώ να πω με σιγουριά.

Μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι θες να πεις; :p

και για να χουμε καλο ρωτημα -μιας και φαγαμε τη μια σελιδα..ποσο εκανε η d200...και ποσο ο φακος?

Ποιος φακός; 250€ η D200 με τσαντούλα Samsonite και μια 2άρα Sandisk Extreme III.

------------------------

Μόλις γύρισα από Ρεπέλλα.

Το Manfrotto 055XPROB είναι κορυφαίο. Πολύ καλή κατασκευή, πολύ στιβαρό, ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΘΕΟΒΑΡΟ. Ευτυχώς που δεν το είχα παραγγείλει από κανά ebay κλπ. Απορρίπτεται.

Πρώτη κεφαλή που έβαλα η 486RC2. Καλή ήταν η πρώτη μου εντύπωση, ειδικά σε σχέση με τη μούφα που έχω τώρα, μου πρότεινε όμως ο κ. Βάιος την 804RC2. Την έβαλα, μου άρεσε περισσότερο από τη ballhead. Είχα τη D200 και τον AF-S 80-200mm f2.8 χωρίς το κολάρο του.

Το Manfrotto 190 δεν το είχε, γι' αυτό κοίταξα τα Benro. Δε θυμάμαι το μικρότερο μοντέλο που είδα αλλά μου άρεσε το A-198EX. Πολύ πιο μικρό και ελαφρύ από το 055, αρκετά στιβαρό. Δοκίμασα και την κεφαλή της Benro, την HD-18. Αρκετά πιο ελαφριά από την 804 της Manfrotto, μου φάνηκε να υπολείπεται λίγο σε ποιότητα κατασκευής αλλά στην πράξη δεν παρατήρησα κάποια διαφορά με τον 80-200 σε σχέση με τη Manfrotto.

Άρα καταλήγω προς το παρόν στο συνδυασμό Α-198ΕΧ + HD-18.

Πραγματικά άψογη εξυπηρέτηση από το Ρεπέλλα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι θες να πεις;

Σε πολύ σκοτεινές συνθήκες, νύχτα δηλαδή, ο Ken λέει ότι:

"The one thing that is broken with the new 2,016-segment meter, is that it no longer can read down to less than moonlight, as just about every other NIkon since the FE has been able to do."

Βέβαια τώρα που το ξαναδιαβάζω η 40 δεν θα έχει τέτοιο θέμα. Τώρα θα μου πεις τι σε νοιάζει. Ανάλογα τι φωτογραφίζει ο καθένας.

Διαβάστε όλο τον υπότιτλο "Metering and Exposure" του παραπάνω λινκ. (ξέρω άσχετο με τη D40)

Ίσως το καλοκαίρι να χρειαστώ και εγώ ένα στιβαρό τρίποδο. Και λέω το καλοκαίρι, γιατί τότε ίσως να έχω "πράμα" να βάλω πάνω στο τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

το a198 ειναι κατηγοριας 190 απο manfrotto...(στο περιπου)

Μπορουσες να δεις (αν ειχε) το 055xbd..που ζυγιζει 2.1 εναντι 2.4 του xprod

To 190xbd ζυγιζει 1.6 ,το 190xporb 1.8 kai to a198 που ειδες επισης 1.8

(ετσι για την ιστορια..τα νουμερα αν και εχει αλλαξει η σειρα ..χωρις να σημαινει κατι για τα προηγουμενα μοντελα)

a258ex δεν ειχε??? (αυτο μαζι με την Β1 ή Β2 (σκετο Β .. οχι ΒH) πρεπει να ειναι δυνατος συνδιασμος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε παρει το ματι μου μια d200 με 2 φακους σε ενα site φωτογραφιας και την εδινε 450 με τον ταμρον 17-50....

Αυτην τσιμπησες, σκετη???

Με γεια οπως και να χει :)

Μιλάμε για κατασκοπεία έτσι?

:)

ξέρετε απο που πότε και πόσο πήρε ο καθένας τι

wow μετά σου λέει μην κάνεις facebook

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κατασκοπεία έτσι?

:)

ξέρετε απο που πότε και πόσο πήρε ο καθένας τι

wow μετά σου λέει μην κάνεις facebook

:)

:) Ετυχε που εψαχνα για καμια ευκαιρια και κοιτουσα συνεχεια αγγελιες.

The Big Brother is Watching........

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Ρεπέλλα.

Το Manfrotto 055XPROB είναι κορυφαίο. Πολύ καλή κατασκευή, πολύ στιβαρό, ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΘΕΟΒΑΡΟ. Ευτυχώς που δεν το είχα παραγγείλει από κανά ebay κλπ. Απορρίπτεται.

Πρώτη κεφαλή που έβαλα η 486RC2. Καλή ήταν η πρώτη μου εντύπωση, ειδικά σε σχέση με τη μούφα που έχω τώρα, μου πρότεινε όμως ο κ. Βάιος την 804RC2. Την έβαλα, μου άρεσε περισσότερο από τη ballhead. Είχα τη D200 και τον AF-S 80-200mm f2.8 χωρίς το κολάρο του.

Το Manfrotto 190 δεν το είχε, γι' αυτό κοίταξα τα Benro. Δε θυμάμαι το μικρότερο μοντέλο που είδα αλλά μου άρεσε το A-198EX. Πολύ πιο μικρό και ελαφρύ από το 055, αρκετά στιβαρό. Δοκίμασα και την κεφαλή της Benro, την HD-18. Αρκετά πιο ελαφριά από την 804 της Manfrotto, μου φάνηκε να υπολείπεται λίγο σε ποιότητα κατασκευής αλλά στην πράξη δεν παρατήρησα κάποια διαφορά με τον 80-200 σε σχέση με τη Manfrotto.

Άρα καταλήγω προς το παρόν στο συνδυασμό Α-198ΕΧ + HD-18.

Πραγματικά άψογη εξυπηρέτηση από το Ρεπέλλα πάντως.

Καλοριζικη η μηχανη καλες φωτο!

Επειδη τριποδο και κεφαλη παιρνεις σχεδον μια φορα προτιμησε κεφαλη αναλογα με τα κιλα καποια της σειρας Β-*

Εχω την Β-1 και ειναι πολυ καλη και σταθερη στο συνδυασμο 7d + grip+ 70-200+1.4x

Mε μικρη διαφορα παιρνεις το A-298EX που ειναι δεκακιλο

PHOTO ZONE

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το συνδυασμό που είχα δει τις προάλλες.. A-198EX + HD-18 στα 190€. Είδα και το Α-298EX αλλά ήταν πιο βαρύ και πιο μεγάλο, δε μου χρειαζόταν. Τα ίδια και με την HD-28.

RAC_9353.jpg

RAC_9354.jpg

RAC_9355.jpg

RAC_9356.jpg

RAC_9357.jpg

RAC_9358.jpg

RAC_9362.jpg

RAC_9363.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από το παιχνίδι Άρης-Ηρακλής. Η D200 με τον AF-S 80-200mm f2.8 τα πήγαν αρκετά καλά νομίζω, και αυτό ευτυχώς ή δυστυχώς βάζει τέλος στην επιθυμία μου για τον Tokina 50-135mm f2.8. Στον τηλεφακό δε μπορώ να κάνω συμβιβασμό στην ταχύτητα του AF.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.