Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ναι πήρα μια D200. Τραγική οθόνη, μεγάλο πισογύρισμα σε σχέση με τη D40, κατά τα άλλα μια χαρά. Α και τραγική αυτονομία.

αμα θεωρείς πισογύρισμα την d200 σε σχέση με τη d40 τότε κάτι λάθος έχεις στο μυαλό σου :)

καλορίζικη κατα τα άλλα.

PS: επειδή τυχαίνει να έχω και εγώ μια, η αυτονομία της είναι εμφανώς μικρότερη από της d300 (αν και έχουν την ιδια μπαταρία -άριστη και στις δύο) αλλά τραγική δεν τη λες σε καμία περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

αμα θεωρείς πισογύρισμα την d200 σε σχέση με τη d40 τότε κάτι λάθος έχεις στο μυαλό σου :)

τι λαθος ;

σε τι ειναι καλυτερη ωστε να θεωρηθει "αναβαθμιση" ?

Μη μου πειτε τωρα αριθμους γιατι οι διαφορες στα χαρτια , στην πραξη δεν φαινονται..

Για να μη παρεξηγηθω , σιγουρα η δ200 θεωρειται πιο "μηχανη" αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι θα δει το ασπρο φως απο την μεταβαση σε δ200 απο δ40

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι λαθος ;

σε τι ειναι καλυτερη ωστε να θεωρηθει "αναβαθμιση" ?

Μη μου πειτε τωρα αριθμους γιατι οι διαφορες στα χαρτια , στην πραξη δεν φαινονται..

Για να μη παρεξηγηθω , σιγουρα η δ200 θεωρειται πιο "μηχανη" αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι θα δει το ασπρο φως απο την μεταβαση σε δ200 απο δ40

το μπρακετινγκ και το μοτερ αποτελουν δυο καλους λογουν για να κανεις την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

γτ εχει φακους που δεν εχουν ενσωματωμενο μοτερ ;

το bracketing οκ...

αλλα αν θες σοβαρο hdr πας με τριποδο , οποτε ουσιαστικα και χωρις bracketing κανεις τη δουλεια σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γτ εχει φακους που δεν εχουν ενσωματωμενο μοτερ ;

το bracketing οκ...

αλλα αν θες σοβαρο hdr πας με τριποδο , οποτε ουσιαστικα και χωρις bracketing κανεις τη δουλεια σου.

1)θελει να παρει τοκινα 50-135 που ΔΕΝ εχει μοτερ.......

2)αυτο προυποθετει να εχεις τριποδο 200ε + διοτι με ενα μετριο οι πιθανοτητες πατωντας τα κουμπακια να κουνηθει η μηχανη ειναι πολλες

Link to comment
Share on other sites

τι λαθος ;

σε τι ειναι καλυτερη ωστε να θεωρηθει "αναβαθμιση" ?

Μη μου πειτε τωρα αριθμους γιατι οι διαφορες στα χαρτια , στην πραξη δεν φαινονται..

Για να μη παρεξηγηθω , σιγουρα η δ200 θεωρειται πιο "μηχανη" αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι θα δει το ασπρο φως απο την μεταβαση σε δ200 απο δ40

το άσπρο φως μπορεί να μην το δει ούτε με μια d3s που λέει ο λόγος ρε. αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι μια μηχανή είναι καλύτερη από μια άλλη σχεδόν στα πάντα (άντε, εκτός από την οθόνη)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1)θελει να παρει τοκινα 50-135 που ΔΕΝ εχει μοτερ.......

2)αυτο προυποθετει να εχεις τριποδο 200ε + διοτι με ενα μετριο οι πιθανοτητες πατωντας τα κουμπακια να κουνηθει η μηχανη ειναι πολλες

μου μαθες κ εσυ τα τριποδα με τα 200ευρω...

συγκετρωθειτε.

με 80-200 δ90 γκριπ κλπ

ενα τριποδο vanguard των 100-120Ε μια χαρα κανει την δουλεια του.

δε καταλαβαινω σε τι ειναι καλυτερη..πρακτικα καλυτερη

δλδ να πεις οτι καταλαβαινεις τις διαφορες

το να τραβαει με 8fps , χεστηκε η φοραδα στο αλωνι

ναι οκ moter..και η δ80 εχει μοτερ

τι αλλο ; αναφερομαι σε πρακτικα και οπτικες διαφορες ωστε να θεωρειται αναβαθμιση..

το οτι τραβαει 300.000 κλικς παλι αδιαφορο

Link to comment
Share on other sites

μου μαθες κ εσυ τα τριποδα με τα 200ευρω...

συγκετρωθειτε.

με 80-200 δ90 γκριπ κλπ

ενα τριποδο vanguard των 100-120Ε μια χαρα κανει την δουλεια του.

σε αυτό συμφωνώ. μην τα βλέπετε όλα μόνο με βάση το πόσο κάνουν. αμα είσαι απρόσεκτος ακόμα και σε τσιμέντο να τη χτίσεις τη μηχανή η φωτογραφία κουνημένη θα είναι.

κατα τα λοιπά. το βασικότερο είναι η πολύ καλύτερη διαχείριση θορύβου που είναι μέρα/νύχτα σε σχέση με τη d40 (αδιαπραγμάτευτο αυτό). από εκεί και πέρα είναι η ανάλυση, το μοτέρ, η συμβατότητα με ό,τι φακό θες (που ακόμη και η κατα πολύ νεότερη d90 δεν έχει :p), το flash που παίζει και σε commander, γρηγορότερο κλείστρο, fp sync, πολύ καλύτερο καλύτερο σύστημα εστίασης, λειτουργίες σε πλήκτρα και όχι χωμένες σε μενού κλπ κλπ.

Btw ρε perf, αν ήταν μόνο το μοτέρ το θέμα του θα μπορούσε να πάρει καμια d50/70 αντε 80 με πολύ λιγότερα λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό συμφωνώ. μην τα βλέπετε όλα μόνο με βάση το πόσο κάνουν. αμα είσαι απρόσεκτος ακόμα και σε τσιμέντο να τη χτίσεις τη μηχανή η φωτογραφία κουνημένη θα είναι.

κατα τα λοιπά. το βασικότερο είναι η πολύ καλύτερη διαχείριση θορύβου που είναι μέρα/νύχτα σε σχέση με τη d40 (αδιαπραγμάτευτο αυτό). από εκεί και πέρα είναι η ανάλυση, το μοτέρ, η συμβατότητα με ό,τι φακό θες (που ακόμη και η κατα πολύ νεότερη d90 δεν έχει :p), το flash που παίζει και σε commander, γρηγορότερο κλείστρο, fp sync, πολύ καλύτερο καλύτερο σύστημα εστίασης, λειτουργίες σε πλήκτρα και όχι χωμένες σε μενού κλπ κλπ.

Btw ρε perf, αν ήταν μόνο το μοτέρ το θέμα του θα μπορούσε να πάρει καμια d50/70 αντε 80 με πολύ λιγότερα λεφτά.

ναι σορρυ ειχα ξεχασει την αναλυση

σε αυτο ναι συμφωνω.οπως και στο commander.ισως εχω ξεχασει την d40.

οσο για τον θορυβο στα ιδια επιπεδα ειναι περιπου

ενταξει εγω δε θα δινα παντως λεφτα για δ200 εχοντας την δ40

Link to comment
Share on other sites

δεν θα δινες, και μερικώς μπορώ να σε δικαιολογήσω, γιατί σκέφτεσαι με τα σημερινά δεδομένα.

πριν 3-4 χρόνια που παίζανε μπαλίτσα αυτές οι μηχανές όμως ήταν άλλα τα δεδομένα.

Οπως και να έχει πάντως είναι το τι θέλει κανείς από τον εξοπλισμό του και κυρίως τι θέλει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ενα τριποδο vanguard των 100-120Ε μια χαρα κανει την δουλεια του.

αρπάζω την ευκαιρία, και ρωτάω: ποιο manfrotto 055 μου λέγατε στην πίττα, με τον Άγγελο; Και ποια κεφαλή; (σύνολο around 150€)

Link to comment
Share on other sites

055 και κεφαλη και 150??

mtx κατι γινεται ...αν και εγινε με τον αγγελο μια φορα : p

edit

και για να χουμε καλο ρωτημα -μιας και φαγαμε τη μια σελιδα..ποσο εκανε η d200...και ποσο ο φακος?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Διονύση... καλα τα λεει ο NTG.

Πρέπει να κοιτάξεις για 190.

Σου βρήκα ενα σετακι [ame=http://www.amazon.co.uk/Manfrotto-190XDB-804RC2-Section-Aluminium/dp/B001CG65HI/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1299161664&sr=8-11]Manfrotto 190XDB,804RC2 3 Section Aluminium Tripod: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Εαν θες, ρίξε μια ματιά και στα benro γιατι ειναι πολυ καλα ποιοτικά και καλες τιμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρπάζω την ευκαιρία, και ρωτάω: ποιο manfrotto 055 μου λέγατε στην πίττα, με τον Άγγελο; Και ποια κεφαλή; (σύνολο around 150€)

ποιος μωρε σου λεγε τοσο ;:p

μονο μεταχειρα και αν.αλλιως στα 200 ξεκιναν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.