Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ποσο epic ειναι αυτος ο ρημαδιασμενος ο 10-20? Ποσο ομως?
λίγο λιγότερο από τον tokina 11-16 :p

αν πεις οτι πας να αγορασεις καινουργιο τα 100 ευρω παραπανω αξιζει με 1000 να τα δωσεις...

καμια σχεση η ποιοτητα του ενός με του άλλου..και βεβαια ο δευτερος ειναι πολυ φωτεινοτερος.

Έκανα και μια πρόχειρη σύγκριση με τον 35άρη.. Νομίζω πως δεν έχει να ζηλέψει κάτι

ίσως εχει να ζηλεψει 1 στοπ σε φωτινοτητα..?

και απο οτι ειδα ο 35αρις ειναι καλυτερος και στο 1.8

οχι που θα την πεις και στο φακουδακι μου:p

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το εύρος το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιέφερε είναι το 2.8. Από την άλλη δεν μπορώ να το παραβλέψω αλλά αυτό που τραβάει κυρίως είναι η απαράμιλλη ποιότητα του που προσεγγίζει τα επίπεδα του 14-24

Για μένα, αν κάποιος θέλει υπερευρυγώνιο και δεν μπορεί να πάρει τον 14-24 ο 11-16 είναι μονόδρομος.

ΑΚριβούτσικος και δεν τον βρίσκεις μτχ, αλλά τι να κάνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το εύρος το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιέφερε είναι το 2.8. Από την άλλη δεν μπορώ να το παραβλέψω αλλά αυτό που τραβάει κυρίως είναι η απαράμιλλη ποιότητα του που προσεγγίζει τα επίπεδα του 14-24

Για μένα, αν κάποιος θέλει υπερευρυγώνιο και δεν μπορεί να πάρει τον 14-24 ο 11-16 είναι μονόδρομος.

ΑΚριβούτσικος και δεν τον βρίσκεις μτχ, αλλά τι να κάνουμε :p

εννοειτε πως το 2.8 δεν σε νοιαζει σε τετοιους φακους αλλα οπως λες δεν παυει να ειναι ενα + που καποια στιγμη μπορει να χριαστεις..

και εγω αν τον εβρισκα μτχ θα τον επερνα αλλα...

ετσι κατεληξα στον tokina 12-24 f/4 που ουτε αυτον τον συναντας συχνα σε αγγελια.

Link to comment
Share on other sites

αυτός παίζει καθόλου σε φφ χωρίς να κόβει τις γωνίες ;

εχω ποσταρει μια - δυο σελιδες πριν δειγματα απο d3s...

σε ignore list με εχεις κυριε haya; :p

στα 19μμ δεν εχει καθολου

http://www.thelab.gr/1062976141-post2897.html

Έγινε επεξεργασία από performer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και καλύτερος να είναι (που δεν το νομίζω) είναι αρκετά ακριβότερος από τον 11-16. επίσης συζητάμε και την συμπεριφορά που έχουν αυτοί οι φακοί σε μια ff μηχανή (με δεδομένο ότι κανείς δεν ειναι ff) όπου και εκεί στην καλύτερη περίπτωση θα είναι στα ίδια επίπεδα με τον 11-16.

Link to comment
Share on other sites

και καλύτερος να είναι (που δεν το νομίζω) είναι αρκετά ακριβότερος από τον 11-16. επίσης συζητάμε και την συμπεριφορά που έχουν αυτοί οι φακοί σε μια ff μηχανή (με δεδομένο ότι κανείς δεν ειναι ff) όπου και εκεί στην καλύτερη περίπτωση θα είναι στα ίδια επίπεδα με τον 11-16.

100e διαφορα εχει.

@saga photozone.de

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παντος τον σιγμα 8-16 τον εχω εγω και μπορω να σας πω οτι θελησετε. Απο την αλλη δεν μπορω να τον συγκρινω με καποιον απο τους αλλους δυο(γιατι δεν τους εχω δοκιμασει), αλλα, επειδη εχω δοκιμασει τον 8-16 και τον 10-20 σε FF μπορω να πω οτι ο 8-16 παιζει απο τα 13, κατι καλουτσικα, ενω ο 10-20 ειναι κοντα στα 20.

Έγινε επεξεργασία από Mesias
Link to comment
Share on other sites

Ρε που έχω μπλέξει με τους ευρυγώνιους τυπάδες :tomato::p

Κανένας λογικός άνθρωπος να συζητήσουμε για 400άρηδες, 500άρηδες και τον canon 800mm f/5.6! :laughing:

έλα καλέ μου άνθρωπε...

εγώ ένα 600αρι ζαχαρώνω

Link to comment
Share on other sites

κανε και καμμια συγκριση με τον 14-24 να ξερουμε ποιον μονοδρομο να ακολουθησουμε :p

Ποιον 14-24? Τον νικον η τον σιγμα? Αν λες για τον νικον ειναι πολυ μακρυα και απο τους 3 που αναφερθηκαν. Σε καμια περιπτωση δεν τον πλησιαζει καποιος απο τους 3 ειδικα στην οξυτητα( και φανταζομαι και στα χρωματα). Εχω δει samples απο Tokina και απο τον δικο μου και απο τον 14-24 του αγγελου.

Αλλα και παλι τα 14 στην crop ισως δεν φτανουν.... Και ακριβος ειναι.... οποτε θα τον παρεις σε μια FF για τον τοπ υπερευρυγωνιο, αν εχεις τα λεφτα, αλλιως αν επιλεξεις καποιον απο τους αλλους πανω κατω τα ιδια θα ειναι με μικρες διαφορες στην μεταξυ τους ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.