Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

άλλη μια ερωτησούλα...

έχω αυτή εδώ τη φιλμάτη:

DSC_0124.jpg

να ένας φακός τον οποίο παίρνει(το βάζω για να μου πείτε για τη μοντούρα..)

DSC_0118-1.jpg

DSC_0115.jpg

με έναν τέτοιο αντάπτορα:Nikon AI lens to Olympus 4/3 OM adapter E520 E510 E3 E1 - eBay (item 270624921158 end time Feb-16-11 22:39:39 PST)

θα μπορώ να βάζω τους nikon φακούς πάνω;

τη μοντούρα του φακού στη γράφει πάνω Om

και σου κάνει ο αντάπτορας που δείχνεις

μου ήρθε ο αντάπτορας αλλά δεν κουμπώνει πάνω στην olympus:S

Link to comment
Share on other sites

το λέω με μια επιφύλαξη, αλλά άλλη μοντούρα δεν είναι η ΟΜ και άλλη η 4/3 (ψηφιακές);

Αν ισχύει αυτό τότε ο αντάπτορας που πήρες είναι για να βάζεις τους φακούς σου στις ψηφιακές Ε-χ (όπως λέει και το λινκ) και όχι στη φιλμάτη που έχει το ΟΜ mount

Link to comment
Share on other sites

το λέω με μια επιφύλαξη, αλλά άλλη μοντούρα δεν είναι η ΟΜ και άλλη η 4/3 (ψηφιακές);

Αν ισχύει αυτό τότε ο αντάπτορας που πήρες είναι για να βάζεις τους φακούς σου στις ψηφιακές Ε-χ (όπως λέει και το λινκ) και όχι στη φιλμάτη που έχει το ΟΜ mount

και εγω αυτο καταλαβα απο την ολη φαση..

το θεμα ειναι, υπαρχει ανταπτορας για σκετο ΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες, αξίζει ο 80-200 af-s, δηλαδή, μέχρι πόσα να δώσω για έναν μεταχειρισμένο; Οι μετρήσεις οξύτητάς του 80-200 D δε με εντυπωσιάζουν και πάρα πολύ, αλλά μήπως ο af-s είναι καλύτερος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες, αξίζει ο 80-200 af-s, δηλαδή, μέχρι πόσα να δώσω για έναν μεταχειρισμένο; Οι μετρήσεις οξύτητάς του 80-200 D δε με εντυπωσιάζουν και πάρα πολύ, αλλά μήπως ο af-s είναι καλύτερος;

οπτικά ο af-s είναι καλύτερος του 70-200 vr1 πόσο μάλλον του af-d.

απο λεφτα δεν ξερω καθολου τι παζει..

αν ειναι τζι τζι σε ολα και ενα 800 αξίζει να το δωσεις.

θα ανεβάσω αργότερα μερικες απο αυτον αν ενδιαφερεσε..

Link to comment
Share on other sites

οπτικά ο af-s είναι καλύτερος του 70-200 vr1 πόσο μάλλον του af-d.

Σοβαρα μιλάς;:dance3: Κάνα λινκ; Από δικές σου δοκιμές;

Αν μπορείς ανέβασε μια απέναντι πολυκατοικία, το πολύ στα 60-80 μέτρα, στα 200mm τραβηγμένη με τρίποδο χαμηλό ISO και f=2.8 , 4.0 και 5.6. με ολόιδιο καδράρισμα. jpeg large fine. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτό που λέει ο Νίκος (που νομίζω είναι σωστό), έχω την εντύπωση ότι αυτό το συμπέρασμα "ο af-s είναι καλύτερος του 70-200 vr1 πόσο μάλλον του af-d." δεν στέκει γενικώς.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι έτσι στην πράξη, αλλά από εκεί και έπειτα το -s δεν προδίδει καμία οπτική διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με ένα -d φακό εκτός από το μοτέρ.

Επίσης, έχοντας δοκιμάσει και τους δύο φακούς, σίγουρα το πλεονέκτημα του af-s είναι η κάπως ταχύτερη και αθόρυβη εστίαση αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε θα έλεγα ότι απέχει ιδιαίτερα από του af-d (τον οποίο έχω και σφάζει, όπως και ο gomar ο οποίος φαντάζομαι θα επιβεβαιώσει αυτά που λεω).

Επίσης ο af-s είναι αισθητά πιο ογκώδης και βαρύς και επομένως (για εμένα) τουλάχιστον, πιο δύσχρηστος αν πρέπει να τον έχεις κρεμασμένο στον λαιμό ή τον ώμο σου (με τη μηχανή προφανώς :p )για πολύ ώρα/ώρες.

Link to comment
Share on other sites

απο χαρακτηστικα και μονο δεν βγαζεις σιγουρα καποιο συμπερασμα..

Eντουτοις ο af-s ειναι καλυτερος απο τον af-d...(οχι βεβαια για το ονομα του :p)

Οχι τοσο στο κεντρο που λιγο πολυ ειναι ιδιοι (αντε λιγο καλυτερος ο afs) οσο στο υπολοιπο καδρο που αν δεν μιλαμε για ελλατωματικο φακο ..ο αφ-σ υπερτερει.

ΚΑι η εστιαση σιγουρα στα συν...(και απο ταχυτητα και απο θορυβο) αν και σιγουρα δεν προσφερει το συγκεκριμενο feature τιποτα ποιοτικο στην φωτογραφια αυτη καθεαυτη.

εδιτ

Δεν ξερω σε τι τιμες βρισκεις τον 80-200 αφ-σ ...αλλα αν πλησιαζεις τον 70-200 vr (τον πρωτο) θα ελεγα να τον προτιμησεις..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ο 80-200 af-s θεωρειται ελαχιστα καλυτερος οπτικα απο τον 70-200 VRI

ειδικα σε ανοιχτα διαφραγματα

απο εκει κ περα μοτερ και εστιασεις δεν με απασχολουν

αν ομως ειναι να δωσω 1100 που ζητανε για τον αφ-ς δινω αλλα 200 και παιρνω 70-200 εννοειται

Link to comment
Share on other sites

ο 80-200 af-s θεωρειται ελαχιστα καλυτερος οπτικα απο τον 70-200 VRI

Υπάρχουν λινκς γιατί αυτή τη στιγμή δε μπορώ να ψάξω;

αν ομως ειναι να δωσω 1100 που ζητανε για τον αφ-ς δινω αλλα 200 και παιρνω 70-200 εννοειται

Αρκετά λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

"ο af-s είναι καλύτερος του 70-200 vr1 πόσο μάλλον του af-d." δεν στέκει γενικώς

εισαι σιγουρος???

πως το λες οτι δεν στεκει?

lol

@πετρο

σε ενα 10λεπτο θα εχεις αυτο που θες;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζει ότι θα πάω να του τον αγοράσω εγώ :hehe:

Άμα σε πλακώσω στο ξύλο εσένα!:hehe: Που πας να μου κάνεις χαλάστρα.

Βασικά σε προκαλώ, πάρτονα, θα πάρω κάποιον άλλο που έχει εκείνος!!

Link to comment
Share on other sites

@ perf: είπαμε, δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση ( που εν πολλοίς ισχύει), απλώς λεω ότι δεν μπορεί να σταθεί γενικά σαν επιχείρημα ;)

Πέτρο, δώσε λινκ στο ΜΣΝ και θα σου πω :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.