Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

θα δει πως δουλεύει σε ff χωρίς βινεττάρισμα από τα 15 έως τα 16mm ενώ οι μαύρες γωνίες είναι ανεκτές μέχρι τα 14.

Και αυτό έχοντας αφαιρέσει τα φίλτρα και το hood.

Από εκεί και κάτω δεν έχει νόημα. Αλλά και πάλι ως prime 15mm ή 16 να τον χρησιμοποιήσει κανείς αυτά τα mm στο φουλ καρέ δίνουν τεράστιο οπτικό πεδίο.

Και για του λόγου το αληθές, απο το λινκ του Κεν που έδωσες:

edit: φυσικά δεν διαφωνώ ότι ακόμη και για ff είναι μια χαρά λύση. Προσωπικά άνετα θα τον έπαιρνα (και θα τον πάρω κάποια στιγμή, δεν θα μου γλυτώσει)

post-3673-1416074983,8037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

17-35 αν θες να τον εχεις σχεδον μονιμα πανω στην FF ...και

11-16 αν θες να εχεις dedicated ultra wide για τις οποιες "ειδικες" καταστασεις.

Παντως επειδη το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερο για τον 17-35 ..και επειδη ειναι "17-35"..παρτον μετα την FF (αν οχι την ιδια στιγμη)...σιγουρα οχι νωριτερα.

Αν δεν εχεις U.W. τωρα ,παρε τοκινα και αποφασισε στην FF τι θα τον κανεις.

edit

Προσωπικα ,στην FF θα εβαζα τον 17-35..

Αν δεν υπηρχε ο 17-40 στην canon ο tamron θα ηταν ή επομενη επιλογη.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ποστάρει ακόμα, αλλά η D7000 μου είναι στοιχειωμένη...

έχω ένα πρόβλημα που δε το είχα συναντήσει αλλού και αρχικά δυσκολεύτηκα να το εντοπίσω... αυτό που αντιμετώπιζα ήταν random αστοχίες στην εστίαση... και τάση για backfocus... έλεγα οκ θα κάτσω να κάνω tests και εφώσον έχει af tune θα καλιμπράρω κάθε φακό και θα είμαι οκ... ΑΜ ΔΕ...

τα επαναλαμβανόμενα τεστ μου έδειξαν πως υπήρχαν ασυνέπειες και περίεργη συμπεριφορά που με τρέλαινε γτ δεν έβγαζε νόημα... υπήρχε κάποιος παράγοντας που αγνοούσα...

τελικά ήταν το φως... και συγκεκριμένα η θερμοκρασία... σε daylight εστιάζω ok, από εκεί και πέρα όσο πιο θερμό το φως τόσο πιο έντονο backfocus...

δείχνω εδώ ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα από τεστ, που έκανα προχτες για να στείλω στη Nikon...

εδώ το setup: το spyderlenscal στο (DIY) still life table και 2 διαφορετικοί φωτισμοί...

setup.jpg

την πρώτη φορά έβγαλα με τα softbox που έχoυν ~daylight bulbs... ~5000k wb στη μηχανή, nikkor 35mm f1.8 @f1.8, Μ 1/250, af-s, εστίαση στο κεντρικό σημείο, af assist light on, τρίποδο, remote control, και έπαιξα με af tune off / on 0 / on -5 / on -10 / on -15 / on -20. 3 καρέ σε κάθε ρύθμιση και πριν από κάθε καρέ έβαζα τον φακό στο +άπειρο για να κάνει αναγκαστικά refocus...

επισυνάπτω (100% crops) 1 καρέ με af tune off

5000k_off.jpg

και ένα με -10...

5000k_on-10.jpg

έπειτα, έσβησα τα soft boxes και άναψα έναν φορητό προβολέα αλογόνου... ~3000k wb και Μ 1/400.

πάλι επισυνάπτω τα off

3000k_off.jpg

και -10...

3000k_on-10.jpg

φαίνεται ξεκάθαρα πως στο πιο θερμό φως η μηχανή κάνει backfocus... αυτό εμπειρικά το κάνει ~γραμμικά, σε daylight εστιάζει σωστά και όσο αλλάζει το φως χρειάζεται διαφορετικό af tune για να εστιάσει σωστά, έχει χρειαστεί να το τερματίσω ως και -20 σε άλλα τεστ... άρα δεν υπάρχει μοναδική ρύθμιση του af tune που να επιλύει το backfocus μιας και δεν είναι μόνιμο...

αυτό που με έκανε να καταλάβω τη φύση του προβλήματος ήταν κάποια βραδυνά τεστ, στο σαλόνι, low light με ανοιχτή την 60" tv όπου είχα εντελώς ασυνεπή αποτελέσματα, μία ήθελε 0, μία -10, μία -15 μία -19 για να εστιάσει σωστά, μέχρι που συνειδητοποίηση πως οι random χρωματικές αλλαγές της τηλεόρασης άλλαζαν το focusing...

πχ 7 συνεχόμενα καρέ με refocus με τον 35mm @f1.8, πάλι τρίποδο, remote, af-s, κεντρικό σημείο και af assist on και tv on...

http://dl.dropbox.com/u/16802232/same%20settings%20af%20variations.rar

φοβάμαι γολγοθά με το service γτ είναι μάλλον undocumented περίπτωση, δύσκολα επιβεβαιώσιμη στο περιβάλλον ενός service και υπάρχει περίπτωση να πάνε να καλιμπράρουν μηχανικά στις ρυθμίσεις που θα δοκιμάσουν αυτοί και μετά απλά να κάνει frontfocus σε daylight:dance3:

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη.. θα τη χρειαστείς. Εδώ σε μένα οι άχρηστοι με το ζόρι αναγνώρισαν το πρόβλημα του αισθητήρα μου, που ακόμα και ο πιο ηλίθιος στη γη θα το καταλάβαινε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κατα το Σεπτεμβρη πουλησα τον 16-85 σε ενα παιδι που μολις ειχε αγορασει την d7000 κιτ με τον 18-55. Μετα απο 3 μερουλες με πηρε τηλ. και μου ανεφερε το ιδιο προβλημα που αναφερεις εσυ (χωρις την αιτια) οτι δηλαδη δεν ειχε σωστο focus o φακος. Του ζητησα φωτογραφιες με τον δικο μου και με τον κιτ φακο του. Μου εστειλε και οντως υπηρχε θεμα αλλα και με τους 2 φακους. Του ειπα αν θελει να μου τον δωσει πισω ή να παμε στη νικον. Τελικα την πηγε νικον μαζι με τον 16-85 και τον 18-55 και οταν τους παρελαβε μου ειπε πως του καναν ρυθμιση με software στη μηχανη και οτι τωρα θα ναι ενταξει. Του ειπα να τσεκαρει και να μου πει αν οντως ολα δουλευαν οκ αλλα αυτος δεν ξαναεπικοινωνησε μαζι μου...

ps ασχετο η δικη μου πλεον 5d2 ταξιδευει Ιταλια μεσω intersys για ρυθμιση autofocus σε μηχανικο επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Tην εστιαση πως την κανεις??

(οκ για το τεστ..το λες..αλλα με αλλη ρυθμιση στο εμφανιζει??Τι επιλογες εχεις??

Καπου μεσα στο review ειδα και για 3D AF tracking.Ρυθμιζεται αυτο?

Απ/ενεργοποιειται?Αν ναι σου αλλαζει την συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει εκτεταμένα τεστ με όλους τους τρόπους εστίασης αλλά από τις δοκιμές που έχω κάνει, είναι ανεξάρτητο το πρόβλημα... το phase detection κομμάτι την έχει ακούσει πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανων..απλα αν μπορεις να το "αποκοψεις" εκεινο το κομματι..

Μου εκανε εντυπωση που ο αλλος στο dpreview δεν το αντιμετωπισε..οποτε να ειναι γενικο λιγο δυσκολο..

(εκτος αν επεσες στην περιπτωση με τον αλλον...με την κακη εννοια..)

Link to comment
Share on other sites

Re: AF issues: D7000 and Nikkor AF-S 35 mm f/1.8: Nikon D90 - D40 / D7000 - D3000 Forum: Digital Photography Review

Ti αλλες επιλογες εχεις περα απο spot?

Καπου ειδα οτι εχει extra επιλογες για 3d AF tracking..αν πειραξεις αυτες επηρεαζει το αποτελεσμα?

Επισης μιας και δεν εχω την μηχανη...αυτο το 3dAFT λειτουργει περα απο το spot που εβαλες..παραλληλα ,στην θεση του , συνδιαστικα ..κλπ...πως?

Link to comment
Share on other sites

afs - afc - afa

στο afs διαλέγεις χειροκίνητα 1 σημείο (απο 11 ή 39) ή auto...

στο afc επιλέγεις αν το continuous dynamic focusing θα γίνεται από 1 ή 9 ή 21 ή 39 σημεία ή auto ή 3d...

στο afa επιλέγει η μηχανή χοντρικά αν χρειάζεσαι afs ή afc...

γενικά το 3d tracking είναι όταν θες να παρακολουθεί κινούμενα αντικείμενα... δεν αλλάζει ο τρόπος που κάνει το confirmation της εστίασης (phase detection)...

Link to comment
Share on other sites

πεταω δυο λινκ..για αρχη (δεν ειναι απαραιτητο να τα διαβασεις)

3D Focus Tracking from Nikon

D300 3D tracking - Photo.net Nikon Forum

Δεν ηξερα κατα ποσο θα σε επηρεαζε ..πλεον υποθετω καθολου εφοσον δεν τιθεται θεμα επιλογης στο afs ...

υ.γ

Τα λινκ τα εβαλα επειδη με βαση αυτα ειχα καποιες υποψιες...αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.