Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παίδες, ψάχνω έναν φθηνό τηλεφακό -δεν είναι για εμένα-, για την Canon 1000D -είδατε; αλήθεια σας έλεγα :p-.

Definition of φθηνός: ~300chf :p με βάση τα όσα έχω δει τα τελευταία 5 χρόνια, αυτό αντιστοιχεί σε φακούς που εδώ στην Ελλάδα είναι στα ~300-350€

Μια προεπιλογή από το αγαπημένο μου κατάστημα στην Ελβετία*:

attachment.php?attachmentid=43096&stc=1&d=1296081201

*digitec.ch έχει πολύ καλό σύστημα με τα φίλτρα του, για αυτό είναι και το αγαπημένο μου. Πλαίσιο και λοιποί, ακούτε-βλέπετε;

post-4171-1416074960,2561_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

voudas: o samyang 8mm δεν υποστηριζεται απο d90 ? δε βλεπει διαφραγμα ; F-- μου λεει

οχι δεν εχει καθως δεν εχει επαφες(μπιλιες).

η παραπάνω εταιρια εχει αρχισει και βαζει πλεον στους φακους τις απο δαφτο για να φενετε το διαφραγμα και τα χιλιοστα στο exif.επισης ενεργοποιητε η επιβαιβαιωση εστιασης απο d90 και κατω.απο d300 και πανω λειτουργουσε και χωρις αυτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xαζεύοντας έπεσα πάνω σε αυτό εδώ ( το σαγόνι του Πέτρου θα κρεμάσει στο πάτωμα :p)

http://farm4.static.flickr.com/3123/2647563894_28bae8fec3_b.jpg

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει κάνει το άτομο;

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε, τα σαγόνια μου πέσαν χτες που πήγα σε ένα μαγαζί και είχε τον AF-S 300mm f/4 και τον δοκίμασα στη μηχανή μου. Ταχύτατο autofocus, οξύτητα σαν του δικού μου. Επίσης είχε και το επί 2 TC-20 AF-I και ΝΑΙ, δούλευε το autofocus με f/4 επί 2 = f/8.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τον D, αλλά ουδεμία ευθύνη φέρω για το μέλλον! Η αλήθεια είναι ότι αν γίνει η αγορά, θα γίνει μόνο για την ευκολία του autofocus που προσφέρει ένας AF-S με τα τελεκονβέρτερ της NIKON. (που ως γνωστόν, δεν έχουν βίδα και άξονα μετάδοσης της κίνησης του μοτέρ του σώματος στο φακό, σε αντίθεση με τα κένκο ή τάμρον ή σίγμα, που έχουν)

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.