Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

@Βούδας:

Έχεις παρατηρήσει θέμα να σου υπερφωτίζει περίπου 0.5 έως 1 EV τα highlights; Το διάβασα εδώ:

Θέλει να την πάρει ένας φίλος και μου το έδειξε σήμερα και με προβλημάτισε.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να μην έχω τραβήξει τόσο απαιτητική σκηνή αλλά όχι δεν έχω παρατηρήσει σε προβληματικό βαθμό κάτι...

ένα μόνιμο overexposure πάντως το έχει και να σε χαροποιήσει έπρεπε... το κάνει και η d700, embedded exposure to the right για μηχανές που προορίζονται για πιο pro χρήση με κατά κόρον χρήση nef, μόνο που η d7k βγάζει και πιο decent out of camera jpegs...:)

η μηχανή δε ξέρω αν είναι ακόμα ώριμη... σαν early adopter εγώ συνάντησα issues... θέλει κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι λογος για να μην την παρει ...ή εστω να προβληματιστει??

Το ev τι ρολο βαραει??

Και το να βρει τετοια λεπτομερεια απο τα σχεδον καμενα ειναι στα συν...οχι "δεν μου αρεσει η υπερφωτιση".

Περα απο το γεγονος οτι αρκετοι πανε με το "moto" exposure to the right.

(αν ψαξεις στο νετ θα δεις και αλλες πληροφοριες ..για την προτιμηση τετοιας εκθεσης.Δεν το διαβασα για να δω αν (μας/με) καλυπτει σαν πρωτο κειμενο)

εδιτ

Οταν ποσταριζα ο voudas δεν ειχε απαντησει..(pif...παλι δευτερος μαμω τα λινκ μου)

Link to comment
Share on other sites

η μηχανή δε ξέρω αν είναι ακόμα ώριμη... σαν early adopter εγώ συνάντησα issues... θέλει κουβέντα...

Να το συζητήσουμε τότε.

Και ειναι λογος για να μην την παρει ...ή εστω να προβληματιστει??

Εγώ θα την έπαιρνα, αυτός διαβάζει πολύ και προβληματίζεται, πρέπει λοιπόν εγώ να του εξηγήσω τι τρέχει.

Το ev τι ρολο βαραει??

Εννοείς δεν ξέρεις τι σημαίνει EV = Exposure value;

Περα απο το γεγονος οτι αρκετοι πανε με το "moto" exposure to the right.

(αν ψαξεις στο νετ θα δεις και αλλες πληροφοριες ..για την προτιμηση τετοιας εκθεσης.Δεν το διαβασα για να δω αν (μας/με) καλυπτει σαν πρωτο κειμενο)

Το ξέρω το exposure to the right. Συμφωνώ κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

η μηχανή δε ξέρω αν είναι ακόμα ώριμη... σαν early adopter εγώ συνάντησα issues... θέλει κουβέντα...

και μεις θελουμε...ανοιξε κα''να θεμα να δουμε τι και πως.

@πετρος..

οχι ξερω τι ειναι το ev..To βρηκα χρονια πριν...

Δεν (πρεπει να) ειναι θεμα burning highlights..αλλα μια ακραια περιπτωση exposure to the right.

(και εχω και μια αμφιβολια για τα settings που χρησιμοποιησε ..αλλα δεν αναφερει τιποτα οποτε το προσπερνω).

Link to comment
Share on other sites

το exposure του δε ραιτ σαν θεωρία καλό είναι

στην πράξη μου σπάει τα @@ η D700

δεν έχω κοιτάξει να δω στα άπειρα bracketing αν το ένα κλικ πάνω φωτομέτρησης δίνει μεγαλύτερο αρχείο(περισσότερη πληροφορία)

αλλά φαίνονται όλα κρύα ξεπλυμένα και με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.