Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αφήστε τον τον άνθρωπο! Όπως εγώ γουστάρω έναν 400mm/3.5 έτσι και αυτός γουστάρει έναν 14mm!

αν βγαλω με τη φιλματη πετρο θα σκαναρω εδω στον δικο μου και θα σου τα στειλω και εσενα(αν βεβαια μπορεις) να δουμε τι παιζει με τα σκανερ.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τον τον άνθρωπο! Όπως εγώ γουστάρω έναν 400mm/3.5 έτσι και αυτός γουστάρει έναν 14mm!

δεν υπάρχει τετοιο θεμα βρε πέτρο μου:hm:δεν το εννοώ έτσι,απλώς η γνωμη μου ειναι οτι ο φακός αυτός δεν θα του χρησιμεψη όσο πρεπει.μακαρι να κανω λαθος:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει, ο 14-24 και ο Samyang δεν ειναι τοσο κοντα σε ποιότητα...

Σκέψου μονο οτι ο 14-24 ειναι ο απόλυτος zoom υπερευριγωνιος...

Εγω προτείνω να μην τον πάρεις... επίσης δεν θα πρότεινα ούτε τον 14-24 για crop μηχανή... ειναι "λίγα" τα 21mm ( aka 14mm FF )

Για crop που εχεις, όπως ειπαι ο busa ενας 11-16 ή sigma 8-16 ειναι αυτο που χρειάζεσαι.

Εαν ειναι εκτος προϋπολογισμού, κανε υπομονή και οταν τα μαζέψεις τον χτυπάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα του χρησιμεύσει και τόοοσο πολύ, αλλά για μερικές ιδιαίτερες λήψεις θα τον χαρεί. Επίσης, ίσως να είναι καιρός που αγόρασε κάτι και να θέλει να ξοδέψει μερικά για τη μηχανή του. Το ξέρω γιατί και εγώ ψάχνομαι τώρα να σμπρώξω καμιά 100στη ευρώ για Kenco 1.4x.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει, ο 14-24 και ο Samyang δεν ειναι τοσο κοντα σε ποιότητα...

Σκέψου μονο οτι ο 14-24 ειναι ο απόλυτος zoom υπερευριγωνιος...

Εγω προτείνω να μην τον πάρεις... επίσης δεν θα πρότεινα ούτε τον 14-24 για crop μηχανή... ειναι "λίγα" τα 21mm ( aka 14mm FF )

Για crop που εχεις, όπως ειπαι ο busa ενας 11-16 ή sigma 8-16 ειναι αυτο που χρειάζεσαι.

Εαν ειναι εκτος προϋπολογισμού, κανε υπομονή και οταν τα μαζέψεις τον χτυπάς.

απλά σκέφτομαι ότι με αυτό το μικρο ποσό μπορώ να κάνω το κέφι μου και να τον δώσω μετά από κανα 6μηνο.

btw θα λάβω υπόψιν μου τις γνώμες σας και θα αποφασίσω μέσα στην εβδομάδα..

σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μπήκατε στον κόπο να μου πείτε τις γνώμες σας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε μπούμπη, αμα θες απλά να χώσεις λίγα λεφτά μόνο για σου φύγει η κάψα παρε αυτόν FALCON 8mm FISHEYE f:3.5 ΓΙΑ NIKON (Used) - 195,00 €

Άσε που αμα ανέβεις προς τα εδώ και πας απο το μαγαζί θα στον αφήσει κανα 150άρη...

Και αμα τον βαρεθείς τον βάζεις μια αγγελία και τον διώχνεις

Link to comment
Share on other sites

ρε μπούμπη, αμα θες απλά να χώσεις λίγα λεφτά μόνο για σου φύγει η κάψα παρε αυτόν FALCON 8mm FISHEYE f:3.5 ΓΙΑ NIKON (Used) - 195,00 €

Άσε που αμα ανέβεις προς τα εδώ και πας απο το μαγαζί θα στον αφήσει κανα 150άρη...

Και αμα τον βαρεθείς τον βάζεις μια αγγελία και τον διώχνεις

ρε μπουμπη τι να κάνω τον fisheye και την κ@λο παραμορφωση του????

btw... πηραμε d200;;;

Link to comment
Share on other sites

ε τι να σου πω...έχεις να πρόβλημα για κάθε λύση :hehe:

που το κατάλαβες για τη μηχανή; :p

ε τι εχω prob...δεν μου αρεσει καθολου η παραμορφωση του..

α αυτά δε λέγονται δημοσίως:p

@δπγρ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ναι, αν και εδώ παρέλειψα να το αναφέρω.

Γενικώς ήθελα ένα δεύτερο σώμα πιο αξιόλογο από την d60 (λυρίως για τις διάφορες δουλειές που προκύπτουν περιστασιακά και θέλω να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο φακούς ), και από τη στιγμή που πουλήθηκε 220€ και η d200 αγοράστηκε 200 (:D ) μπορώ να πω ότι ήταν ένα μάλλον καλό deal

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ναι, αν και εδώ παρέλειψα να το αναφέρω.

Γενικώς ήθελα ένα δεύτερο σώμα πιο αξιόλογο από την d60 (λυρίως για τις διάφορες δουλειές που προκύπτουν περιστασιακά και θέλω να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο φακούς ), και από τη στιγμή που πουλήθηκε 220€ και η d200 αγοράστηκε 200 (:D ) μπορώ να πω ότι ήταν ένα μάλλον καλό deal

Eπιτηδες δεν τα ειπες γιατι ηξερες οτι θα τα ακουσεις παλι..!!! :p

Οποτε....

δωσε δ300 και 17-55 και παρε δ700...:D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.