Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

o 35-70 ειναι ωραιο φακουδακι για πορτραιτα...(οχι αποκλειστικα).

Δεν εχει το ευρος για να τον χαρακτηρισεις γενικης χρησης...και δυσκολα θα σε βολεψει στην θεση του τηλεφακου.(αν καταλαβα καλα).

Κατα τα αλλα δεν πρεπει να ειναι κακος φακος..(για την ακριβεια πρεπει να ειναι και παρα πολυ καλος αν δουλευει σωστα) ..αλλα το περιορισμενο ευρος -και παλι- θα σε ξενισει και θα σου φανει αχρηστος.

0 70-200 vr αξιζει ..αν μπορεις να τον παρεις ..απλα παρτον.....και προσεχε τον...θα τον κρατησεις για μια ζωη.

Ο Ken Rockwell (ο οποιος δεν ξερω τι λεει απο εγκυροτητα, αλλα η γραφη και η προοπτικη του μου αρεσει πολυ) λεει οτι εχει εξαιρετικα οπτικα, και το ευρος, αν και περιεργο, συνηθιζεται και κανει για γενικοτερη χρηση. Και απ οτι διαβαζω γενικα, λεει και το macro του. Δεν ξερω, αν μου τη βαρεσει και μου κανει και καλη τιμη ο πωλητης, ισως τον χτυπησω.

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω πως πίσω προτάθηκε και ο tokina 50-135, να έχεις υπόψην ότι το συγκεκριμένο φακουδάκι είναι τρελό value/money. Το μόνο του μειονέκτημα είναι πως δεν ειναι full frame.

Ρώτα και τον gomar που του τον είχα δώσει κάποτε να σου πει. Προσωπικά αν δεν έβρισκα τον 80-200 σε τιμή χώμα δεν θα τον πούλαγα για κανένα λογο :)

PS: Και πρέπει να είναι μακράν καλύτερος από τον sigma 50-150 HSM

Link to comment
Share on other sites

για τον samyang 14mm κανείς;;;;;;;;;

στο ignore με έχετε;;;:p

btw

από ότι διάβασα απο δώ και από κει είναι εξαιρετικός φακός και σε εξαιρετική τιμή.

το μόνο προβληματάκι είναι ότι δεν έχει αυτόματη εστίαση αλλά ένα υπερ-ευρυγώνιο φακό πιστεύω δεν είναι prob.

οπότε μέσα στις 2 επόμενες βδομάδες ο φακός θα αγοραστεί:T:

τα εχει ξαναπει ο νικος.

αλλα τι να τον κανεις?σου λειπουν τοσο τα μμ?

Εαν ειναι απλα για να χτυπισεις κατι παρτον,σε 6 μηνες το πολυ θα τον ξαναδωσεις.

Γιατι δεν κρατας τα χρηματα να οργανωσεις ενα ωραιο ταξιδακι και να ευχαριστηθεις φωτογραφια?

Τωρα που εισαι νεος και δεν εχεις πολες υποχρεωσεις:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα εχει ξαναπει ο νικος.

αλλα τι να τον κανεις?σου λειπουν τοσο τα μμ?

Εαν ειναι απλα για να χτυπισεις κατι παρτον,σε 6 μηνες το πολυ θα τον ξαναδωσεις.

Γιατι δεν κρατας τα χρηματα να οργανωσεις ενα ωραιο ταξιδακι και να ευχαριστηθεις φωτογραφια?

Τωρα που εισαι νεος και δεν εχεις πολες υποχρεωσεις:)

αν μου λειπουν τα μμ........αχχχχ

κοιτα τον βρίσκω πολυ καλο και το θεμα ειναι οτι θα μεινει και για φφ σωμα.

επισης σε σχέση με τον 14-24 ειναι το ιδιο καλος(οκ δεν εχει μοτερ) και κανει 1160ε πιο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

περφ,πόσο έχει?

340 ο καινούργιος με τις επαφές για σωστή φοτομετρηση και exif.

edit:

http://www.photozone.de/canon_eos_ff/532-samyang14f28eosff

http://galaiosphoto.gr/product_info.php?products_id=2210

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=41273.0

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

εεε αμα ειναι το ιδιο καλος με τον 14-24 ....να τον προτιμησουμε τοτε.

ok δεν ειναι νταν το ιδιο καλος αλλα τον πλησιαζει...και οπως προανεφερα σε σχεση με τα χρηματα ειναι super!

μην ξεχνας οτι με τα χρηματα που θα εδινα για 14-24 μπορω να βρω μια μτχ d700..

Ποιες επαφές για σωστή φωτομέτρηση;

αυτες οι μπιλιες...

τωρα δεν ξω αν ειναι για φωτομετρηση...

σιγουρα ειναι για το exif και γενικα συνεργαζεται καλυτερα με το φακο.

αλλωστε η διαφορα με αυτον που δεν εχει μπιλιες ειναι μολις 20 ευρω

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν ξω αν ειναι για φωτομετρηση...

σιγουρα ειναι για το exif και γενικα συνεργαζεται καλυτερα με το φακο.

@@, αφού τα χιλιοστά και το μέγιστο διάφραγμα τα περνάς εσύ. Επίσης κάθε στοπ που κλείνεις το φακό περνάει μηχανικά στο σώμα με το "meter coupling ridge".

Δεν έχει τέτοιο το σώμα σου; Τότε ναι, δώσε τα παραπάνω ευρώ να πάρεις τσιπάτο φακό, αλλιώς μόνο ευκολία προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

http://photozone.smugmug.com/photos/927852600_cWXA2-O.jpg

κοιταξτε αυτο εδω το δειγμα..μου φαινεται τοσο καλος που νομιζω πως αν τον αγορασω ειναι σαν να κλεβω εκκλησία...

χαχαχαχα λολ

Link to comment
Share on other sites

Και samples από το photography on the net [potn]

Samyang Rokinon Vivitar 14 2.8 lens - Canon Digital Photography Forums

αρκετά καλή επιλογή, αλλά για ff

Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για κροπ

ακριβως, με αυτη τη λογικη θα τον παρω οτι στο επομενο 6μηνο θα παρω φφ σωμα.

μεχρι τοτε θα παιζω με δ300 και τη φιλματη ολιμπους

Link to comment
Share on other sites

http://photozone.smugmug.com/photos/927852600_cWXA2-O.jpg

κοιταξτε αυτο εδω το δειγμα..μου φαινεται τοσο καλος που νομιζω πως αν τον αγορασω ειναι σαν να κλεβω εκκλησία...

χαχαχαχα λολ

αμα θες να παίξεις με υπερευρυγώνιο (μπορεί να με κράξει ο Νίκος αλλά εγώ θα το πω :p) πάρε τον 11-16 tokina να ανοίξει το μάτι σου και να ευχαριστηθείς και ποιότητα.

Και μετά, άμα πας σε ff, ή τον κρατάς (γιατί παίζει μια χαρά στα 15-16mm σαν prime ) ή τον πουλάς, παίρνεις τον samyang και κρατάς και τα ρέστα...

Link to comment
Share on other sites

αμα θες να παίξεις με υπερευρυγώνιο (μπορεί να με κράξει ο Νίκος αλλά εγώ θα το πω :p) πάρε τον 11-16 tokina να ανοίξει το μάτι σου και να ευχαριστηθείς και ποιότητα.

Και μετά, άμα πας σε ff, ή τον κρατάς (γιατί παίζει μια χαρά στα 15-16mm σαν prime ) ή τον πουλάς, παίρνεις τον samyang και κρατάς και τα ρέστα...

εχει τα διπλα λεφτα αυτος ρε μαν, δεν θελω να ξεφυγω απο 350

Link to comment
Share on other sites

ακριβως, με αυτη τη λογικη θα τον παρω οτι στο επομενο 6μηνο θα παρω φφ σωμα.

μεχρι τοτε θα παιζω με δ300 και τη φιλματη ολιμπους

ok να ρωτήσω πάλι.

Τι είναι αυτό πού σε περιορίζει στα μμ πού έχεις;τό κάδρο;για ποιά χρήση προορίζεται κυρίως;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.