Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

από τη στιγμή που όσοι κινούνται σε αυτό το επίπεδο (αλλά και χαμηλότερα) σχεδόν σίγουρα έχουν ένα sb800/900 ισως το su-800 δεν ειναι και τόσο απαραίτητο

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

δέν είναι μόνο αυτό.

Επειδή δεν εχω καμία σχέση μετα φλας να ρωτησω.

Το κομαντερ δουλευει μονο με νικον φλας;

Ti σε ενδιαφερει το commander??

Θεωρητικα λειτουργει με οτιδηποτε δουλευει σαν slave..

ΚΑτι δοκιμες καναμε περυσι με λεφτερη..ρωτησε τον αν θυμαται τιποτα..(εγω εκανα το stand για τα φλασακια..δε ξερω τι εκανε απο το μενου).

Πχ ξερω οτι νικον (mount) φλασακι που δουλευει σαν slave...μπορει να γινει slave απο canon flash.(τι canon δλδ..στo sigma 500 super αναφερομαι).

Manual ομως...απλα πυροδοτει οποτε πρεπει..τα υπολοιπα τα καθοριζεις εσυ.

Επιπλεον...νικον(mount) συχρονο(οχι του '70 δλδ) φλας δουλευει σε canon σωμα κουμπωμενο πανω στο hot shoe.(ομοιως manual....βασικα δεν δοκιμασα κατι αλλο απο manual...αλλα δε νομιζω να δουλεψει παντως)

Λογικα και το αναποδο γινεται..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και η ερωτηση μου ....

γιατι να παρεις ενα απλο commander ...και να μην παρεις ενα "καλο" master flashaki??

Kαι φτηνη εναλλακτικη made in china(i think) ....τα cactus..

υ.γ ..

στο επομενο meeting τα δοκιμαζουμε ολα...:D

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που προηγήθηκε δεν ήταν σωστή ή δεν απαντήθηκε σωστά.

το on board που έχει η Νικον D300 D200? D700

παίζει σε commander

γιατί να πληρώσεις ένα SB800 για να έχεις commander

και να μην έχεις το SB 600 μακρυα και να το ελέγχεις ΤΖΑΜΠΑ με το on board.

θα συμφωνήσω οτι όταν ο χώρος είναι στριμβγμένος και το On board καλά παίζει :)

΄

ΟΛΕΣ τις άλλες ιδέες τις έχετε εσείς,που η μαμά σας δεν σας προίκισε με σώμα που λάμπει(canon)

χοχοχο

@Νικο , το κανάλι είχα ρυθμίσει από το σώμα και όλα άκουγαν μια χαρά.

πες και τι κάναμε

τι προσπαθούσες να αποδείξεις.....

Link to comment
Share on other sites

ισως οι εταιριες αποφασισαν ...οτι οι μηχανες των 2Κ δεν ειναι για να "στριμωχνονται" σε χωρους.Και οτι αν ο κατοχος θελησει φως...καλα θα κανει να βρει.

Απεδειξα(με) επιτυχως (απο την αναποδη ομως :p) οτι δυο φλασακια μαζι δε δουλευουν σαν fill in σε συννεφιασμενη μερα απο τα 20-30μετρα..:D

Link to comment
Share on other sites

ισως οι εταιριες αποφασισαν ...οτι οι μηχανες των 2Κ δεν ειναι για να "στριμωχνονται" σε χωρους.Και οτι αν ο κατοχος θελησει φως...καλα θα κανει να βρει.

σιγά τα αυτοκίνητα που αλλάξανε τη διαμόρφωση για να είναι πιο ευρυχωρη η καμπίνα. :p

προσωπικά πιστεύω ότι η λογική είναι πως "Αν κάτοχος θελήσει ως θα πάρει από τον υπόλοιπο εξοπλισμό του"

Και είναι και κάπως λογικό, γιατί κάποιος που μπορεί να σπρώξει 2k € (και ποιος ξέρει πόσα ακόμη για φακούς κλπ) δεν θα κάνει οικονομία στο φλασάκι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος της 5d mkii που δεν εχω flash ( ουτε ενσοματομενο ουτε εξωτερικο ) πρεπει να σας πω οτι εχετε μπερδευτεί...

Δεν έχουν flash αυτες οι μηχανές γιατι δεν το χρειάζονται! :hehe:

Πέρα απο την πλάκα... αντι να χρησιμοποιήσω ενα flash που θα βαράει στα μούτρα... θα παρω πολυ καλύτερο αποτέλεσμα με ενα φωτεινό φακό και αύξηση ISO στον FF αισθητήρα.

Στην περίπτωση που κάποιος κουβαλά σταντ 2-3 flash και ομπρέλες... πάω πάσο...

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι επειδή μετά τις πανελλήνιες ανεξαρτήτως τη θα γράψω θα πάρω τις παραλίες τα νησιά τα λαγκάδια και τα βουνά λέω να πάρω έναν all in around φακό να πω ότι έχω τον 18-55 + τον 70-300mm tamron ... λέω να πάρω το 18-250 tamron τι λέτε ?

η κάποιον άλλο φακό έχετε να προτείνετε μέχρι 350ε

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι επειδή μετά τις πανελλήνιες ανεξαρτήτως τη θα γράψω θα πάρω τις παραλίες τα νησιά τα λαγκάδια και τα βουνά λέω να πάρω έναν all in around φακό να πω ότι έχω τον 18-55 + τον 70-300mm tamron ... λέω να πάρω το 18-250 tamron τι λέτε ?

η κάποιον άλλο φακό έχετε να προτείνετε μέχρι 350ε

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

εγώ προτείνω να μην πάρεις τπτ και να κάτσεις στα αυγά σου:p

αν θες να πάρεις κάτι για το γμτ πάρε 35αρι ή 50αρι.

οι φακοί που έχεις είναι μια χαρά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τον tamron αν και δεν ξέρω γενικά κατά ποσο είναι ή δεν ειναι καλός (για να το μάθεις αυτό υπάρχουν πολλά reviews να διαβάσεις στο dpreview,photozone κλπ, πιάνοντας τον για λίγο στη Sony το πιο βασικό που παρατήρησα ήταν πως είναι πολύ αργός στην εστίαση, πράγμα φυσικα που ανάλογα την περίσταση μπορεί να είναι και σημαντικό μειονέκτημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nikon 18-200 vr ii ? ή τον πιο παλιόν ?

edit

racer οκ αλλά είναι αυτή η καταναλωτική μανία που με πιάνει (μάλλον θα τα αφείσω αυτά να πάρω κανένα τρίποδο της προκοπής)

haya οκ

edit

μάλλον θα μαζέψω λεφτά και θα μαζέψω και θα μαζέψω να ανανεωθώ σε 3 χρόνια με σώμα κλπ

edit

αφήστε τους φακούς θέλω γαϊδούρι τρίποδο !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.