Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ε προφανώς ;)

edit: και το f8 του το θέλει για να γράψει καλά

Όχι, ο φακός εστιάζει στο φεγγάρι. Προφανώς βάζεις την ακμή του φεγγαριού στη μέση του επιλεγμένου αισθητήρα (εγώ χρησιμοποιώ τον κεντρικό). Οπότε κάνει κανονικό autofocus.

Να πάω τώρα να φωτογραφήσω με f=4;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο φακός εστιάζει στο φεγγάρι. Προφανώς βάζεις την ακμή του φεγγαριού στη μέση του επιλεγμένου αισθητήρα (εγώ χρησιμοποιώ τον κεντρικό). Οπότε κάνει κανονικό autofocus.

Να πάω τώρα να φωτογραφήσω με f=4;

Πέτρο, συγκεντρώσου, θα σε μαλώσω :hehe:

Δεν μιλάμε για τον αν δουλεύει το af, που φυσικά και δουλεύει, αλλά για την απόσταση που θα εστιάσει ο φακός. Και το φεγγαρι δεν έχει έρθει ακομα αρκετά κοντά για να εστιάζουν οι φακοί οπουδήποτε αλλού εκτός από το άπειρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, συγκεντρώσου, θα σε μαλώσω :hehe:

Δεν μιλάμε για τον αν δουλεύει το af, που φυσικά και δουλεύει, αλλά για την απόσταση που θα εστιάσει ο φακός. Και το φεγγαρι δεν έχει έρθει ακομα αρκετά κοντά για να εστιάζουν οι φακοί οπουδήποτε αλλού εκτός από το άπειρο ;)

γτ μιλάς πριν σκεφτείς ή πριν το δοκιμάσεις?

κοντά στο άπειρο ναι... στο άπειρο όχι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πόσο πρωί? γτ με ψήσανε παρασκευή βράδυ για free day και παίζει να πεθάνω σε καμια σέλα πάνω...

Πρέπει 12 το μεσημέρι να είμαι σπίτι (Πετρούπολη) γιατί κάπου πρέπει να πάω. Οπότε πιο νωρίς κάποια στιγμή (10:00; ). Αλλά το μέτεο λέει βροχές οπότε θα μιλήσουμε για σίγουρα Παρασκευή.

Πέτρο, συγκεντρώσου, θα σε μαλώσω :hehe:

Δεν μιλάμε για τον αν δουλεύει το af, που φυσικά και δουλεύει, αλλά για την απόσταση που θα εστιάσει ο φακός.

Εγώ θα σε μαλώσω! Ο φακός που έχεις δοκιμάσει εκτεταμένως, εστιάζει και πέρα από το άπειρο, οπότε πιο πριν από το τέρμα του εστίασε. Ναι στο άπειρο, αλλά πιο πριν από το τέρμα του.

Βασικά δεν έχει νόημα αυτό που συζητάμε...

Μ@μώ το φόρο που θα πληρώσω αύριο στην εφορία, 400άρη 2.8 AF-S έπαιρνα.......

:wall::wall:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γτ μιλάς πριν σκεφτείς ή πριν το δοκιμάσεις?

κοντά στο άπειρο ναι... στο άπειρο όχι...

στο απειρο εστιαζει ο φακος.δεν σημαινει οτι το απειρο ειναι και το τερμα του ομως..

Link to comment
Share on other sites

ο 18-200 που δοκίμασα 5 sec πριν το γράψω, εστίασε λίγο πριν το άπειρο... προφανώς μένω πιο κοντά στο φεγγάρι από εσάς... άσε που άπειρο+κάτι πάλι άπειρο κάνει οπότε αν θέλω λέω πως δε σε πιάνω:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και τον 80-200 και εστιασα 1 χιλιομετρα μακρια.

ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ (1χιλιοστο?)πιο πισω απο το απειρο.Αλλα αν το δεις φευγαλεα το λες απειρο.

Ενω ο 24-70 ειναι καθαρα απειρο.

μηπως διαφερει ο τροπος απο φακο σε φακο ;

Μηπως να μεταφεροντουσαν ολα στο θεμα περι φωτογραφικων;:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.