Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μπα αυτός είναι ψαράς δεν τα πειράζει τα firmware

μπορεί και να θυμάμαι λάθος

ήταν ένας compact οδηγός της μηχανής όχι ο εργοστασιακός τες πα

κάτι σαν του σύντομους οδηγούς του ken για τις nikon.

Link to comment
Share on other sites

το chdk στην ουσια ειναι ενα προγραμμα που τρεχει extra απο το firmware και εχει low level access στις λειτουργιες. Αν βγαλεις την καρτα μνημης δεν υπαρχει ιχνος στη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κάποιο καλό παιδάκι μπορεί να μου δώσε ένα λινκ στο ebay με αντάπτορα από ΟΜ σε σε άρμοση Nikon;

Δεν ξέρω, ίσως κάνω κάτι λάθος (ή δεν υπάρχουν τέτοιοι αντάπτορες τι να πω) αλλά όσες φορές έψαξα και με όσα κριτήρια δοκίμασα πάντα μου έβγαζε αντάπτορες για την ανάποδη δουλειά (Nikon--> OM)

Thanks :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν τον θέλω "τόσο". κυρίως από περιέργεια για να δοκιμάσω αυτόν που ανέφερα. αλλά γενικά, ναι, υπάρχουν top φακοί ΟΜ οπότε δεν θα με χάλαγε να επεκτείνω λίγο την γκάμα των φακών μου κάποια στιγμή και προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναπώ γιατί μάλλον δεν τα πιάνεις :p

τον συγκεκριμένο δεν τον θέλω τίποτα, απλά να τον δοκιμάσω μια που τον έχω (προσωρινά) στα χέρια μου. Το ανταπτοράκι είναι που θα ήθελα αν υπήρχε

Κατάλαβες ή να στο ζωγραφίσω; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, δεν μπορεί να λείψει κανείς ένα απόγευμα και χάνει όλο το πανηγύρι.

Απ' ότι βλέπω δεν υπάρχουν οδηγίες για αντάπτορα. Όμως κάποιος λέει ότι μπορείς να ξεβιδώσεις τη μοντούρα OM και να βάλεις NIKON. Έχω μια μοντούρα NIKON για δοκιμές. Μπορούμε να δοκιμάσουμε. Επίσης αν χρειαστεί να τρυπήσουμε τη μοντούρα μου για να ταιριάξουν οι βίδες, δεκτό.

Βασικά, έχουν και αντάπτορες.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.