Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ένας φίλος σκέφτεται να δώσει την 8μηνών Nikon D700 (μόνο το σώμα).......τον ρώτησα τιμή για μένα και μου πε 1400ευρώ........καταραμένη κρίση να μην έχω λεφτά. :(

είδα στο dpgr αγγελία D3 με 1300ε...

Link to comment
Share on other sites

ok, με 90.000 κλικ πόσο ήθελες να τη δώσει; :p

την παλεύεις;

:p

σοβαρά πιστεύεις ότι είναι πολλά;;

δεν ξέρω για σένα αλλά η δική μου ταπεινή γνώμη λέει ότι δεν είναι πολλά..

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν είναι πολλά. απλά συμφωνώ με το σκεπτικό του NTG.

για τα δικά μου γούστα παραείναι δουλεμένη η μηχανή για να με κάνει να το σκεφτώ έστω (όχι ότι απαραίτητα έχει και πρόβλημα φυσικα).

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κριτήριο τα κλικ για το αν είναι το μηχανάκι σε καλή ή κακή κατάσταση...

έχω δει φωτογράφους που οι μηχανές τους είναι φορτωμένες με κλικ

π.χ d700 με 350κ κλικ, που όμως την προσέχει πολύ.. δλδ δεν την αφήνει εκτεθειμένη εκτός της τσάντας του

και άλλους να έχουν ~15κ κλικ και να την παίρνουν στη θάλασσα σε άμμους κλπ.

γι' αυτό σε λέω τα κλικ δεν είναι κριτήριο..

p.s:

στη δεύτερη κατηγορία ανήκω καθώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα ακόμα για δεύτερο σώμα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν την προσέχω.

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

To σκεπτικο να μη σου προσφερει κατι παραπανω h d3 απο την d700 δεν παιζει εε??

(οχι κατι αξιοποιησιμο δλδ)

Δεν ειναι θεμα κλικ...αλλα και η τιμη δεν λεει και πολλα ..δεν μπορει να παει παραπανω.

Αντε να βρεις με 20Κ (που απλα δεν προκειται) ..πανω απο 1500 δεν προκειται να φυγει).

Θα εγραφα πολλα...αλλα δεν εχει νοημα..

Εν ολιγοις την θεωρω ακρως επαγγελματικη ,αφηστε την για καποιον επαγγελματια...να την χρησιμοποιησει/χειριστει αναλογα

Η "μικρη" οντως δεν εχει να ζηλεψει τιποτα...

@περφ..

Το θεμα δεν ειναι ποσα κλικ κανεις...δεν ειναι αυτη η χρηση της..

Το θεμα ειναι ποσα αξιζουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@περφ..

Το θεμα δεν ειναι ποσα κλικ κανεις...δεν ειναι αυτη η χρηση της..

Το θεμα ειναι ποσα αξιζουν.

...και πόσα μπορούν να καλύψουν κάποιο μέρος του κεφαλαίου που επενδύουμε πάνω τους..

Link to comment
Share on other sites

1) Οι περισσότερες είναι με τον Canon FD 50mm f1.8 reversed, τις υποφώτισα λίγο για να μη βγουν κουνημένες. Μόνο με το φωτιστικό του γραφείου φώτισα. Επίσης είναι όπως βγήκαν από το RAW, δεν έχω πειράξει τίποτα :p

2) Η ανηψιά τράβηξε κάτι από την πλευρά της μοντούρας και κόλλησε. Δεν κατάφερα να τον φτιάξω, αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να τον συναρμολογήσω κιόλας :hehe: Πάμε για άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για ανοίγματα φακών: Έχω τον CZ Jena 50mm f/2.8 και κολλάει η ίριδα. Δεν κλείνει πιο πολύ από το f/8, ότι διάφραγμα κι αν βάλω με το δαχτυλίδι. Ενίοτε, αν πατήσω απότομα το κουμπί [όταν είναι ρυθμισμένος στο Auto], μπορεί και να κλείσει παραπάνω, αλλά έτσι δεν κάνουμε δουλειά. Μοντούρα [ή, όπως έγραψε και ο Ζαννής, άρμωση] είναι Μ42.

Μπορεί να γίνει κάτι, ή RIP?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.